moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Studia dla przyszłych oficerów

W przyszłym roku akademickim studia mundurowe będzie mogło rozpocząć 1411 kandydatów na żołnierzy zawodowych. Ochotnicy będą mieli do wyboru cztery wojskowe uczelnie oraz czternaście kierunków, m.in. nawigację, logistykę i dowodzenie. Więcej kandydatów niż w tym roku przyjmą dwie akademie: lotnicza w Dęblinie i marynarki wojennej w Gdyni.

Liczba miejsc na studiach wojskowych jest dostosowana do polityki kadrowej armii, dlatego minister obrony określa ją co roku w rozporządzeniu. Wojsko określa wcześniej, jakich specjalistów będzie potrzebować za pięć lat, gdy studenci rozpoczynający teraz naukę staną się absolwentami.

 

REKLAMA

14 kierunków do wyboru

Projekt rozporządzenia dotyczący przyszłorocznego naboru jest już gotowy. Dokument zakłada, że limit przyjęć wyniesie 1411. To o 61 miejsc mniej niż w tym roku akademickim. Kandydaci będą mogli podjąć studia na czterech uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Do wyboru jest w sumie czternaście kierunków. Na przykład logistykę będzie mogło studiować 97 osób (kierunek oferowany przez WAT, AWL i LAW). 122 osoby zostaną przyjęte na lotnictwo i kosmonautykę (WAT i LAW), tyle samo na informatykę (WAT i AMW), 98 będzie studiować mechanikę i budowę maszyn (AMW i WAT), a 58 nawigację (AMW i LAW).

Więcej miejsc w Gdyni i Dęblinie

Najwięcej kandydatów przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. – Na przyszłorocznych kandydatów na studia oficerskie będzie czekało w Akademii 800 miejsc na dziesięciu kierunkach – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT. Dodaje, że określony w projekcie rozporządzenia limit przyjęć jest nieco mniejszy niż w 2019 roku, wówczas było 889 miejsc.

Na WAT najwięcej kandydatów na żołnierzy zawodowych będzie mogło studiować elektronikę i telekomunikację – 207 (2019 r. było 222 miejsc), kryptografię i cyberbezpieczeństwo – 116 (było 107) oraz informatykę 107 (80). Niewiele mniej, bo 104 miejsca, są na mechatronice. Do wyboru jest jeszcze mechanika i budowa maszyn (83), logistyka (57), budownictwo (52), lotnictwo i kosmonautyka (44), geodezja i kartografia (20) oraz chemia (10).

W roku akademickim 2020/21 studia wojskowe w AWL-u będzie mogło rozpocząć 365 kandydatów, czyli tyle samo, co w 2019 roku. Tradycyjnie już, najwięcej osób będzie mogło studiować dowodzenie (285). Sześćdziesięciu ochotników zostanie przyjętych na inżynierię bezpieczeństwa, a 20 na logistykę.

Dwie kolejne akademie zaoferują nieco więcej miejsc niż podczas tegorocznej rekrutacji. Akademia Marynarki Wojennej wręczy indeksy 130 osobom (w tym roku odebrało je 110). Kandydaci będą mogli podjąć studia na kierunkach: systemy informacyjne w bezpieczeństwie (40), nawigacja (40), mechatronika (20), mechanika i budowa maszyn (15) oraz informatyka (15).

Trzy kierunki do wybory będą z kolei w Lotniczej Akademii Wojskowej. Tu podchorążymi pierwszego roku zostanie 116 osób (w tym roku 108). 78 z nich będzie studiować lotnictwo i kosmonautykę, 20 – logistykę, a 18 –nawigację.

Po wejściu w życie rozporządzenia, osoby zainteresowane studiami wojskowymi będą mogły złożyć wniosek do rektora-komendanta danej uczelni. Czasu na to będzie sporo, bo do 31 marca 2020 roku. W dalszej kolejności będzie trzeba uzyskać orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej oraz pracowni psychologicznej, które potwierdzają zdolność do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Szczegółowe zasady przyszłorocznej rekrutacji zostaną określone w uchwałach senatów czterech akademii wojskowych.

Osoby, którym powiedzie się na egzaminach, rozpoczną pięcioletnie studia. Wojsko opłaci im m.in. zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie. Jak szacunkowo wyliczyli przedstawiciele MON, koszty te wyniosą w 2020 roku ponad 49,5 mln zł, a w każdym kolejnym roku ponad 132 mln zł (całkowity koszt pięcioletniego kształcenia na wszystkich uczelniach to ponad 579 mln zł).

Podchorążowie, którzy ukończą studia, otrzymają tytuł magistra inżyniera, zostaną promowani na stopień podporucznika i powołani do stałej zawodowej służby wojskowej w korpusie oficerskim.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Sprawdzony sojusznik
 
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Szarża „Hallerczyka”
Bon turystyczny także w wojsku
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Świętuj z żołnierzami
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Chemicy do zadań specjalnych
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek: misja
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Trwała odporność terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Amerykanie odmładzają F-16
Strzelnice dla terytorialsów
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Polskie porty bardziej otwarte
Chłopiec, który przyniósł śmierć
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Dla odważnych i walecznych
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Biblią w bolszewików
Ukraiński kurs na Zachód
Tak się zostaje prymusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
Więcej celowników z PCO dla wojska
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Laserowa artyleria US Army
Super Warrior w GROM-ie
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Wojsko przeciw wirusowi
Polsko-amerykańska współpraca
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Online z mistrzami sportu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Amerykanie znów w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO