moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zabezpieczenie logistyczne defilady

Przygotowania do defilady z okazji Święta Wojska Polskiego idą pełną parą. Szkolą się pododdziały piesze, kierowcy pojazdów wojskowych i piloci. Bohaterami drugiego planu są logistycy, którzy czuwają, aby podczas zgrupowania niczego nie zabrakło.

Defilada wojskowa „Wierni Polsce” to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. W dniu 15 sierpnia w Katowicach zaprezentują się żołnierze wszystkich rodzajów wojsk oraz podchorążowie uczelni wojskowych, obecni będą również sojusznicy. Ulicami miasta przemaszeruje 2600 żołnierzy i przejedzie 185 jednostek sprzętu wojskowego. Każdy element defilady musi zostać wyćwiczony do perfekcji, dlatego żołnierze od 5 sierpnia biorą udział w zgrupowaniu zadaniowym.

Do 10 Opolskiej Brygady Logistycznej przyjechały z jednostek wojskowych z całego kraju pojazdy wojskowe wraz z kierowcami i operatorami. Przerzut wojsk odbywał się transportem kolejowym ze stacją docelową w Komprachcicach. Za przygotowanie rampy kolejowej na stacji PKP oraz rozładunek pojazdów odpowiedzialni byli żołnierze z Sekcji Mobilnego Modułu Przeładunkowego 10 Brygady Logistycznej. Zarówno w dzień jak i w nocy kolejne platformy kolejowe opuszczały czołgi, transportery opancerzone, armatohaubice oraz dziesiątki innych egzemplarzy wojskowych pojazdów. Każdy z nich musiał zostać załadowany na zestaw niskopodwoziowy m.in. z 82 Batalionu Ewakuacji Sprzętu i z eskortą żołnierzy 2 kompanii regulacji ruchu z Oleśnicy bezpiecznie trafić na swoje miejsce postojowe w koszarach.

REKLAMA

Ostatecznie do Opola przyjechało 700 żołnierzy z jednostek wojskowych z całego kraju. Wszyscy zostali zakwaterowani w oparciu o infrastrukturę 10 Brygady Logistycznej. Zapewniono również usługi pralnicze, wykorzystując pralnię kontenerową KPP – 600. Przyjęcie takiej liczby gości odczuli szczególnie kucharze, którzy muszą zaczynać pracę już o godzinie 04.00 nad ranem, a kończą dopiero o 21.00. Na kuchni więc trzeba było wprowadzić dwuzmianowy system pracy oraz zatrudnić dodatkową obsługę. Opolskich kucharzy wspierają żołnierze z 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy oraz pracownicy z 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.

Nie mniejszą uwagę przyłożono do zapewnienia odpowiedniego wsparcia dla techniki wojskowej. Chociaż podczas defilady zobaczyć będzie można 185 pojazdów, do opolskiej brygady przybyło łącznie ponad 280 egzemplarzy sprzętu. Każdy z nich musi mieć swoje miejsce postojowe, zabezpieczone muszą zostać m.in. drogi ewakuacji i pojazdy dyżurne np. na wypadek pożaru. Większość sprzętu pomieściły koszary w Opolu, a pojazdy które nie biorą udziału w próbach stacjonują na terenie 91 Batalionu Logistycznego i w Składzie 4 RBLog w Polskiej Nowej Wsi. Codziennie każdy z nich musi zostać zatankowany i obsłużony. Duży ruch panuje więc w warsztatach 55 Batalionu Remontowego, którego specjaliści każdego dnia wykonują drobne naprawy na rzecz pojazdów zgrupowania.

10 Brygada Logistyczna odpowiada także za organizację transportu pojazdów na próbę generalną w Katowicach oraz przemieszczenie na defiladę. Aby nie zablokować dróg publicznych transporty odbywać się będą w 10 kolumnach, każda po około 20 pojazdów.

Zabezpieczenie logistyczne zgrupowania zadaniowego to duży wysiłek organizacyjny, setki godzin pracy żołnierzy, tony paliwa, żywności i wody. To wszystko czego nikt nie zobaczy podczas defilady, a bez czego to wyjątkowe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć.

Tekst: kpt. Piotr Płuciennik

red. PZ

autor zdjęć: st. szer. Damian Jakieła, Jerzy Smajdor

dodaj komentarz

komentarze


Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
 
Irańskie szachy
Sprawdzają Brutusa
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Jedna misja, jeden zespół
Zielonka dla Patriotów
Rozpoczynamy nową erę
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wędrówka dla Dwóch Serc
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
A Wave of Alliances
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
Przysięga śląskich terytorialsów
Brunatno-czerwona zmowa
Wojsko wróciło do Lublina
Spełniliśmy swój obowiązek
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
Preselekcja u komandosów
„Pułaski” wrócił do kraju
Od sojusznika do kata
Desant z transportowca-giganta
Białorusini odnowili pomnik Polaków
Bohaterowie jadą na wakacje
Najpierw „Sonda”, później promocja
High Confidence Operations
Strzelać nauczyłem się sam
Nowa misja i nowy sprzęt
A Torn Subcontinent
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Jeśli pomagać, to bezinteresownie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wielofunkcyjny scyzoryk
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Wojna wywiadów
Wozy amunicyjne do Raków
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Śladami Pierwszej Pancernej
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Czarny odchodzi do cywila
Amerykańska przyszłość WZL
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Szukamy następcy Herculesa
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO