moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Test przed defiladą

Zaczęli w nocy, skończyli o świcie. W weekend ulicami Katowic przedefilowały pododdziały piesze, przejechał także ciężki sprzęt. W ten sposób wojsko ćwiczyło przed wielką defiladą „Wierni Polsce”, która odbędzie się 15 sierpnia. – Zapraszam do wspólnego świętowania – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który obserwował przygotowania.

Defilada wojskowa, to jeden z głównych elementów programu obchodów Święta Wojska Polskiego. Jednak tym razem, nie odbędzie się ona w Warszawie, a w Katowicach. W weekend żołnierze przeprowadzili próbę generalną wydarzenia. Na ulicach Katowic można było zobaczyć defilujące poddziały, a także czołgi Leopard, PT-91, kołowe transportery opancerzone Rosomak czy armatohaubice Krab – w sumie 180 jednostek sprzętu.

REKLAMA

Defilada „Wierni Polsce”, która odbędzie się w Katowicach będzie wydarzeniem historycznym, bo oprócz tego, że będziemy obchodzić święto Wojska Polskiego, uczcimy także setną rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego. Wówczas Ślązacy zdecydowali, że chcą, aby Śląsk był częścią Polski. Oddajmy im hołd i pamiętamy o ich ofierze – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, który obserwował przygotowania żołnierzy w Katowicach.

Minister przypomniał, że w defiladzie „Wierni Polsce”, która odbędzie się 15 sierpnia, weźmie udział 2600 żołnierzy z całego kraju. Oprócz reprezentantów Wojska Polskiego, będą również Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni ze stacjonującej w Bemowie Piskim Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Nie zabraknie też tych, którzy być może już wkrótce zasilą szeregi Wojska Polskiego, czyli uczniów klas mundurowych i przedstawicieli organizacji proobronnych. Na ulice miasta wyjedzie także 180 jednostek sprzętu wojskowego, w tym kołowe transportery Rosomak, armatohaubice Krab i moździerze Rak, które – jak podkreślał minister obrony – „stanowią chlubę polskiego przemysłu obronnego”. W powietrze wzbije się 60 samolotów i śmigłowców. Równolegle do defilady odbędzie się wojskowy piknik.

– Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się że sprzętem Wojska Polskiego i porozmawiać z żołnierzami. Serdecznie zapraszam 15 sierpnia do Katowic. Zaczynamy od godz. 14.00. Wspólnie bądźmy dumni z Wojska Polskiego – zachęcał minister Błaszczak.

Próba rozpoczęła się o godzinie 2 w nocy w sobotę, a zakończyła o 6 rano. Żołnierze przedefilowali ulicami miasta dwa razy. – Sprawdziliśmy przebieg wydarzenia od początku do końca. Mogę powiedzieć, że wszystko przebiegło pomyślnie, jestem zadowolony z żołnierzy – mówi płk Andrzej Kupis, koordynator ds. defilady z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Próba się zakończyła, ale szkolenie wciąż trwa. Pododdziały piesze mają się zgrywać na lotnisku Katowice-Muchowiec, natomiast wojskowi odpowiedzialni za ciężki sprzęt będą się szkolić w 10 Brygadzie Logistycznej w Opolu. Już dziś do żołnierzy Wojska Polskiego dołączą także sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO, a za kilka dni także uczniowie klas mundurowych i przedstawiciele organizacji proobronnych.

We wtorek rozpoczną się próby lotnicze. Statki powietrzne będą startować z kilku lotnisk. Wszystkie spotkają się nad Olkuszem. Z tego miejsca w odpowiednim szyku skierują się do Katowic. – 15 sierpnia będzie można zobaczyć różne rodzaje statków powietrznych. Każdy z nich porusza się z inną prędkością, także zgranie wszystkich, tak, aby w odpowiednim czasie pojawiły się na defiladzie jest sporym wyzwaniem – mówi oficer. Jednak jak mówi, 15 sierpnia wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. – Zapraszamy serdecznie, przyjedźcie do Katowice i świętujcie razem z nami – zachęca.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


A Torn Subcontinent
 
Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Czarny odchodzi do cywila
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Następcy okrętów OHP
Śląskie obchody wojskowego święta
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Przez krew zdobyty Śląsk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Igrzyska dla Polonusów
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wojskowe awanse
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Przysięga śląskich terytorialsów
Rozpoczynamy nową erę
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Jedna misja, jeden zespół
Kolejne NUR-y do modernizacji
A Wave of Alliances
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Desant z transportowca-giganta
Wojna wywiadów
Śladami Pierwszej Pancernej
High Confidence Operations
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Wielofunkcyjny scyzoryk
Piknik ze smakiem
Rivalry on Closed Sea
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Defilada w powietrzu
Rozdarty subkontynent
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
F-35 wylądowały w Powidzu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Sprawdzają Brutusa
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Warszawa walczy, wracamy
Pokonani swoją własną bronią
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Pułaski” wrócił do kraju
Irańskie szachy
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Wozy amunicyjne do Raków
Zielonka dla Patriotów
Spełniliśmy swój obowiązek
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO