moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wakacje z mundurem w 8 K-PBOT

„Wakacje z mundurem” to nowy projekt realizowany przez 8 Kujawsko-Pomorską Brygadę Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, adresowany do uczniów, studentów oraz nauczycieli. Chętni do spędzenia aktywnie czasu wolnego rozpoczną szkolenie już 16 sierpnia w szeregach 8 K-PBOT. 

Pomysł jest ukłonem w stronę ochotników, którzy chcą stać się żołnierzami, ale ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach nie mogą stawić się na szkolenia organizowane w trakcie trwania roku szkolnego. Podobny projekt świetnie przyjął się już podczas ostatnich ferii zimowych. Z propozycji dającej możliwość spędzenia czasu wolnego w szeregach 8K-PBOT w ferie br. skorzystali już uczniowie, studenci i nauczyciele.

– Chcemy wyjść naprzeciw młodym ludziom, którzy nie mogą sobie pozwolić na wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, ze względu na organizowanie szkolenia podstawowego w czasie trwania roku szkolnego i akademickiego. Ten projekt jest skierowany właśnie do nich – mówi płk Krzysztof Stańczyk, dowódca 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji to świetny pomysł, aby pogodzić naukę i pracę z realizacją swoich marzeń i przeżyć wspaniałą przygodę – dodaje.

REKLAMA

Duże zainteresowanie taką opcją potwierdzają także dane z Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, zgodnie z którymi w czasie ostatnich ferii zimowych w szeregi terytorialsów w skali kraju powiększyły się o ponad 700 żołnierzy. W dużej części to uczniowie i studenci, którzy deklarują, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich to, że szkolenia odbywały się w czasie zimowej przerwy międzysemestralnej. Dlatego też, kolejna taka okazja, aby sprawdzić się w trakcie szkolenia podstawowego, bez przerywania nauki, będzie już 16 sierpnia.

Pierwsze szkolenie w 8K-PBOT w ramach projektu „Wakacje z WOT” rozpocznie się już 16 sierpnia 2019 r., a zakończy 31 sierpnia uroczystą przysięgą wojskową połączoną z pierwszym uroczystym świętem Brygady.

8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” powstała w trzecim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi 81 batalion lekkiej piechoty rozmieszczonych w Toruniu.

Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych. Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3 100 żołnierzy zawodowych.

Tekst: por. dr Diana Warchocka

red. PZ

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
 
Warszawa walczy, wracamy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rivalry on Closed Sea
Przysięga śląskich terytorialsów
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Wozy amunicyjne do Raków
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Śląskie obchody wojskowego święta
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
F-35 wylądowały w Powidzu
Zielonka dla Patriotów
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
High Confidence Operations
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Wojna wywiadów
Piknik ze smakiem
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Torn Subcontinent
Rozdarty subkontynent
Spełniliśmy swój obowiązek
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Obrady Rady Unii Europejskiej
Igrzyska dla Polonusów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Pułaski” wrócił do kraju
Przez krew zdobyty Śląsk
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila
Wielofunkcyjny scyzoryk
Rozpoczynamy nową erę
Śladami Pierwszej Pancernej
Sprawdzają Brutusa
Cienka niebieska linia
Kolejne NUR-y do modernizacji
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Desant z transportowca-giganta
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO