moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Świętuj z wojskiem na piknikach!

Czołgi, śmigłowce, wozy opancerzone i samoloty szkolno-treningowe – to wszystko będzie można oglądać na wojskowych piknikach „Wierni Polsce” w kilkunastu miastach w kraju. W dniu Święta Wojska Polskiego dla mieszkańców zagrają wojskowe orkiestry, będzie też okazja, aby spotkać żołnierzy i porozmawiać o ich służbie. Bądźcie z wojskiem 15 sierpnia!

Na wojskowe pikniki zapraszają żołnierze i samorządowcy. Gdzie się wybrać i co warto zobaczyć – przedstawiamy program wydarzeń, jakie z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się w 11 miastach Polski.

 

REKLAMA

RADOM

W Radomiu piknik „Wierni Polsce” będzie odbywał się na placu Corazziego od godziny 14.00. 42 Baza Lotnictwa Szkolnego oraz 61 Batalion Lekkiej Piechoty WOT przygotowały dla gości wiele atrakcji. Na wystawie będzie można obejrzeć samolot szkolno-treningowy PZL-130 Orlik, na którym piloci uczą się latać. – Poza tym zaprezentujemy czołg Leopard 2A5, moździerz Rak, KTO Rosomak i haubicę samobieżną Krab – informuje mjr Rafał Łyżwa, rzecznik prasowy 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć także wyrzutnię rakietową Langusta, ppk Spike oraz śmigłowiec Puszczyk. Radom zadbał również o oprawę artystyczną. Na scenie wystąpią m.in. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, Orkiestra Wojskowa z Radomia i zespoły: „Zgraja” i „Resursy”.

Odbędą się również pokazy dynamiczne, na przykład grupy operacyjnej 62 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT, musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Radomia, a także pokaz walk rycerskich w wykonaniu zespołu „Bracia ze stali”.

Przez cały czas pikniku na placu Corazziego będzie można odwiedzić stoiska m.in. wojsk obrony terytorialnej i Wojskowej Komendy Uzupełnień w Radomiu. Tam żołnierze udzielą wszelkich informacji dotyczących przyjęć do służby. Piknik to także okazja, aby porozmawiać z pilotami z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, którzy chętnie opowiedzą o swojej służbie.

WŁOCŁAWEK

Radar artyleryjski Liwiec, 152 mm armatohaubica Dana, 155 mm armatohaubica Krab, 120 mm moździerz automatyczny Rak i wóz dowodzenia oraz wyrzutnia rakietowa WR-40 Langusta – podczas pikniku we Włocławku będzie można zobaczyć, jakim sprzętem i uzbrojeniem dysponują polscy artylerzyści. Swoje uzbrojenie pokażą również żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”, a także saperzy z kujawsko-pomorskich patroli rozminowania. Uroczystości przy sportowo-widowiskowej Hali Mistrzów (ul. Chopina 8) we Włocławku rozpoczną się o godzinie 15.00.

KATOWICE

Także w Katowicach, gdzie w tym roku odbędą się główne uroczystości Święta Wojska Polskiego, piknik „Wierni Polsce” rozpocznie się o godzinie 15.00 i będzie trwał aż do 20.00. Organizatorzy zapraszają na plac Wojciecha Kilara przy Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia. Stanie tam niemal 20 sztuk wojskowego sprzętu, nie tylko polskiej armii, ale też z armii sojuszniczych. Zobaczyć będzie można m.in.: czołgi Leopard, PT-91 oraz amerykańskiego Abramsa, wóz zabezpieczenia technicznego, KTO Rosomak, amerykański transporter opancerzony Stryker, brytyjski wóz Panther, rumuńskie działa przeciwlotnicze 35mm Cannons oraz chorwacką samobieżną wyrzutnię rakietową FAP M92 Volcano. – Swoje stanowiska promocyjne zaprezentuje aż jedenaście jednostek wojskowych, a wśród nich wszystkie polskie jednostki specjalne – mówi mjr Magdalena Busz z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W czasie pikniku można z żołnierzami porozmawiać o służbie czy wypytać o wojskowy sprzęt.

ZAMOŚĆ

Lubelski piknik „Wierni Polsce” odbędzie się w Zamościu. W malowniczej scenerii Rynku Wielkiego swój sprzęt oraz wyszkolenie zaprezentują żołnierze z zamojskiego garnizonu. W organizację pokazu zaangażowani są: 3 Batalion Zmechanizowany z Zamościa, 25 Batalion Lekkiej Piechoty WOT, 8 Kompania Rozpoznania Radioelektronicznego w Zamościu, Żandarmeria Wojskowa, 110 Posterunek Rozpoznania Dalekiego Zasięgu i Wojskowa Komenda Uzupełnień w Zamościu.

Od godziny 15. na rynku będzie można oglądać wozy bojowe piechoty, BRDM-y, sprzęt łącznościowy oraz wyposażenie żołnierzy wojsk obrony terytorialnej z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty. – Sprzęt zaprezentują również drużyny zmechanizowane, rozpoznawcze czy strzelców wyborowych. Dodatkowo będzie można również zobaczyć urządzenie treningowe ppk Spike czy urządzenia do nauki i kontroli celowania TCW-97 Cyklop – wymienia por. Michał Żak z 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu. Sporą atrakcją będzie też pokaz walki w bliskim kontakcie w wykonaniu żołnierzy 3 Batalionu. Nie zabraknie też stoisk promocyjnych tutejszej jednostki, terytorialsów i miejscowej WKU. Żołnierze opowiedzą o specyfice pracy w wojsku, a zainteresowanym służbą wyjaśnią, co należy zrobić, by zostać żołnierzem.

Organizatorzy zadbali też o artystyczną część pikniku. O godzinie 15.20 odbędzie się koncert Orkiestry Wojskowej z Lublina, a następnie prezentacja dorobku koła działającego przy klubie batalionowym. Przed zamojską publicznością wystąpią m.in. dzieci, które biorą udział – z sukcesami – w wojskowych konkursach w całym kraju. – Przez cały czas będą organizowane również gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych. Atrakcji na pewno nie zabraknie – zapewnia por. Żak.

ŁASK

W Łasku piknik „Wierni Polsce” odbędzie się na placu 11 Listopada. O 15.00 dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego powita wszystkich gości. Godzinę później swój koncert da Orkiestra Wojskowa z Siedlec. Wojskowy sprzęt będą prezentować komandosi z JWK w Lublińcu, będzie można zobaczyć m.in. Toyotę Hilux 2,5 D4D 4WD, samochód terenowy wojsk specjalnych. Z kolei pracownicy Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi przyjadą do Łasku z ambulansem typu „S” z wyposażeniem medycznym. W Łasku będzie również drużyna rozpoznawcza 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Nie może też zabraknąć, rzecz jasna, gospodarzy – żołnierzy z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy zaprezentują ciężki lotniskowy samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu SCANIA N33S G450 6x6.

LESZNO

23-milimetrowa armata przeciwlotnicza ZU-23-2, specjalistyczny pojazd saperski Topola czy mobilny punkt dowodzenia – to tylko część sprzętu, który zostanie zaprezentowany podczas pikniku w Lesznie. Impreza odbędzie się w alei Gwiazd Żużla przy Stadionie im. Alfreda Smoczyka.

Władze miasta chętnie podkreślają bogate wojskowe tradycje Leszna, gdzie przed wojną stacjonowały 17 Pułk Ułanów Wielkopolskich oraz 55 Pułk Piechoty, którym dowodził płk Stefan Rowecki. Wojsko stacjonuje w Lesznie do dziś. Główną siłą są dwa dywizjony wchodzące w skład 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego i to właśnie na nim spoczywa ciężar organizacji pikniku. Start imprezy o godzinie 15.

– Oczywiście przed stadionem pojawią się nie tylko nasi żołnierze – zastrzega por. Kamila Staśkiewicz z 4 Pułku. – W przedsięwzięciu wezmą udział przedstawiciele kilku innych jednostek, goście pikniku będą więc mogli obejrzeć bardzo różnorodny sprzęt – dodaje. Przedstawiciele Batalionu Dowodzenia ze Śremu pokażą, jak działa mobilny moduł stanowiska dowodzenia. To przewożony ciężarówką kontener wyposażony w środki łączności i dziesięć stanowisk, z których kieruje się poczynaniami pododdziałów na polu walki. Leszczyńscy przeciwlotnicy zaprezentują 23-milimetrową armatę oraz wyrzutnię przeciwlotniczą GROM, zaś żołnierze 19 Samodzielnego Oddziału Geograficznego, który również stacjonuje w Lesznie, specjalistyczny pojazd do gromadzenia danych umożliwiających tworzenie wojskowych map. Na pikniku pojawią się też saperzy z 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie. Oni z kolei przywiozą ze sobą m.in. saperską łódź oraz samochód przystosowany do przewożenia niewybuchów. Na pikniku swoje stoiska wystawią także wojska obrony terytorialnej, WKU oraz Żandarmeria Wojskowa. – Goście będą mieli okazję, aby z bliska przyjrzeć się wozowi wojskowej straży pożarnej, która działa w bazie F-16 na Krzesinach. Skosztują grochówki, na finał imprezy zagra zaś Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych – zaprasza por. Staśkiewicz.

BRZEG

W Brzegu na Opolszczyźnie wojskowy piknik „Wierni Polsce” będzie drugą w tym miesiącu dużą imprezą wojskową. 2 sierpnia uroczyście obchodzono tu bowiem 75. rocznicę utworzenia stacjonującego w mieście 1 Brzeskiego Pułku Saperów. Tym razem w piknik organizowany przez brzeskich saperów włączyli się żołnierze innych jednostek. Mieszkańcy miasta będą mogli zobaczyć między innymi stację radiolokacyjną NUR 41, która jest zdolna wykrywać statki powietrzne lecące na wysokości nawet 30 kilometrów.

Saperzy z miejscowej jednostki zademonstrują między innymi sprzęt inżynieryjny do prac ziemnych, trał Bożena 4 do oczyszczania terenu z min, zdalnie sterowane roboty Inspektor i Talon, samochód, jakim dysponuje patrol rozminowania, oraz wyposażenie nurków. W Brzegu do wojskowych dołączą miejscowi strażacy w bojowym wozie strażackim.

Podobnie jak na wszystkich piknikach w kraju, mieszkańcy oraz turyści będą częstowani wojskową grochówką. Wystąpią cywilne i wojskowe zespoły wokalno-instrumentalne oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.

JAWOR

Dla mieszkańców niedużego miasta na Dolnym Śląsku, w którym nie stacjonuje żadna jednostka, wojskowy piknik będzie szczególną atrakcją. Do Ośrodka Sportu i Rekreacji „Jawornik” przyjadą 15 sierpnia przedstawiciele kilku rodzajów wojsk z różnych garnizonów. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli zobaczyć między innymi wyrzutnię rakiet WR-40 Langusta, radiolokacyjny zestaw rozpoznania artyleryjskiego Liwiec z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca, kołowy transporter opancerzony Rosomak i wozy dowodzenia WD Wolf z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

Podczas plenerowej imprezy przed publicznością wystąpią artyści amatorzy z Klubu 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie z zespołu „Głogowska czwórka”.

Na terenach rekreacyjnych ustawiona zostanie kuchnia polowa, w której wojskowi kucharze z 31 Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia będą częstowali gości wojskową grochówką. Gospodarzami pikniku wojskowego „Wierni Polsce” będą burmistrz miasta Jawora Emilian Bera oraz dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu płk Grzegorz Potrzuski. – Liczymy na dużą frekwencję. Mieszkańcy naszego miasta zawsze chętnie uczestniczą w takich imprezach – komentuje Leszek Światkowski, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta.

KOŁOBRZEG

Pokazy wojskowego sprzętu i uzbrojenia to także główny punkt programu na pikniku w Kołobrzegu. Impreza na skwerze Pionierów rozpoczyna się o godz. 15. i potrwa do 20.00. Będzie można zobaczyć m.in. KTO Rosomak z wieżą Hitfist oraz w wersji wozu ratownictwa medycznego, 120-milimetrowy moździerz Rak, wóz dowodzenia ZWD-3, stację radiolokacyjna NUR-22. Organizatorzy, 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana, zadbała też o część artystyczną, będą koncerty, pokazy musztry paradnej i grup rekonstrukcyjnych. W menu – wojskowa grochówka dla każdego!

SULECHÓW

W Sulechowie między godz. 15. a 20. na placu Ratuszowym piknik wojskowy organizują wspólnie 17 Brygada Zmechanizowana, 4 Pułk Przeciwlotniczy, 10 Brygada Kawalerii Pancernej i 5 Pułk Artylerii. Poza Krabami i Rosomakami, fani militariów obejrzą z bliska Osę, czyli rakietowy zestaw przeciwlotniczy, oraz przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy ZUR-23. Odbędą się pokazy walk judo, działania grupy ratowniczej GOPR czy zawody armwrestlingu o puchar dowódcy 5 Pułku. Organizatorzy przygotowali także specjalne atrakcje dla najmłodszych.

RASZYN

Piknik, który zakończy uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, odbędzie się 17 sierpnia w Raszynie pod Warszawą. Będzie on połączony z przysięgą wojskową żołnierzy służby przygotowawczej – absolwentów klas mundurowych objętych programem „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. – Przysięga odbędzie się o godzinie 10.00 w parku nad Raszynką – mówi płk Mariusz Bednarz, szef Oddziału Wychowawczego Dowództwa Garnizonu Warszawa. Po przysiędze Dowództwo Garnizonu Warszawa zaprasza na piknik na tyłach kompleksu sportowego w parku nad Raszynką. Będzie tam można zobaczyć m.in. czołg Leopard, samobieżną haubicę 2S1 Goździk z 1 Brygady Pancernej z Wesołej, a także KTO Rosomak z 12 Brygady Zmechanizowanej, samochód ciężarowo-osobowy HMMWV oraz quad Polaris Sportsman z 2 Pułku Rozpoznawczego. Swoje wyposażenie zaprezentują również żołnierze z 1 Ośrodka Radioelektronicznego. W Raszynie pojawią się również saperzy z 2 Pułku Saperów, którzy przywiozą ze sobą m.in. wykrywacze min, kombinezon chroniący przed wybuchami EOD, lekkiego robota rozpoznawczego LRR.

EK, BP, ŁZ, KW, PR, MG

autor zdjęć: MON; grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1565870220
Petarda.
E7-FB-39-3A

Sonary dla śmigłowców ZOP
 
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Medycy po unitarce
Laserowa artyleria US Army
F-16 kończą misję w Estonii
Wybuchowa edukacja
Bohaterska obrona wzgórza 385
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Ukraiński kurs na Zachód
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Defender 2020: Symulator Pioruna
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nowe sanitarki dla wojska
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kabina do zadań specjalnych
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Aviation Detachment” w Łasku
Ochotnik do Auschwitz
Zaplecze dla Rosomaków
Druga kariera byłych żołnierzy
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
Wojsko przeciw wirusowi
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Kaprale po Legii Akademickiej
Szybsza droga do armii zawodowej
Kraby kontra okręt
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Szybciej do wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Kaper” przeciw terrorystom
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Ogień w natarciu
Polak z Medalem NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
16 Dywizja najlepsza!
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Polsko-amerykańska współpraca
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zamek na poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO