moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali

Od przyszłego roku kursy podoficerskie dla szeregowych zawodowych nie będą trwały pół roku, lecz ponad dwa i pół miesiąca. Pojawią się nowe przedmioty, zajęcia w formie e-learningu, będzie też więcej praktyk, m.in. z przywództwa wojskowego. To najważniejsze zmiany w programie kształcenia kandydatów na podoficerów. Dzięki nim w kursie będzie mogło wziąć udział więcej osób.

Prace nad nowym programem kształcenia kandydatów na podoficerów ruszyły w ubiegłym roku. W grudniu gen. broni Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP powołał w tym celu specjalny zespół zadaniowy. W jego skład weszło ponad 30 osób, m.in. reprezentanci szkół podoficerskich, dowództw rodzajów sił zbrojnych i jednostek wojskowych. Koordynatorem prac był Zarząd Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P3/P7 Sztabu Generalnego WP.

– Efektem kilkumiesięcznej pracy są trzy programy kształcenia. Jeden dotyczy kursu dla szeregowych zawodowych, tzw. „Bazowego Kursu Podoficerskiego”, dwa pozostałe to kursy kwalifikacyjne dla kandydatów do wyższych grup w korpusie: podoficerów i podoficerów starszych – mówi st. chor. sztab. Sławomir Nastarowicz, starszy podoficer Sztabu Generalnego WP.

REKLAMA

Bazowy kurs podoficerski

Największe zmiany dotyczą kursu podoficerskiego dla szeregowych zawodowych aspirujących do stopnia kaprala. Takie kursy prowadzone są obecnie w szkołach podoficerskich w Poznaniu, Dęblinie i Ustce. – Przygotowując nowy program najpierw określiliśmy, jaką wiedzę i umiejętności powinniśmy przekazać kursantowi. Wzięliśmy też pod uwagę postulaty i propozycje zebrane od dotychczasowych uczestników kursów, dowódców jednostek wojskowych oraz kadry szkół podoficerskich. Na tej podstawie stworzyliśmy nowe standardy kształcenia – wyjaśnia st. chor. sztab. Nastarowicz.

Według nowego programu, zamiast obecnych sześciu miesięcy (kwartalne szkolenie ogólnowojskowe i trzymiesięczna część specjalistyczna) kurs będzie trwał 81 dni. Najpierw żołnierz będzie się uczył metodą kształcenia na odległość. W ciągu 21-dniowego e-learningu musi przyswoić wiedzę teoretyczną dotyczącą m.in. metodyki, przepisów prawnych, regulaminów, dowodzenia, kształcenia obywatelskiego, łączności czy międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. – To nowoczesne, tańsze i efektywne rozwiązanie, doskonale sprawdzające również motywację i samodyscyplinę kandydata – mówi st. chor. sztab. Nastarowicz.

Pozostałe 60 dni kursu kandydat na kaprala spędzi w szkole podoficerskiej. Więcej niż dotychczas będzie tu zajęć praktycznych z metodyki, dowodzenia i przywództwa. – Obowiązujące obecnie programy w pewnym zakresie dublują treści szkolenia programowego z jednostek wojskowych. Dlatego z części zagadnień zrezygnowaliśmy, inne zastąpiliśmy nowymi – mówi starszy podoficer Sztabu Generalnego.

Nowością będzie przedmiot „operacje informacyjne”, żołnierze będą się uczyć ochrony informacji. Jak podkreśla st. chor. sztab. Nastarowicz to potężna broń, dlatego trzeba uświadamiać żołnierzy, jak ważne jest właściwe nią zarządzanie. Podoficerowie młodsi poznają m.in. zagadnienia dotyczące zasad bezpiecznego używania telefonów komórkowych, aktywności w mediach społecznościowych, przekazywania informacji w warunkach ćwiczeń i szkoleń poligonowych. – Często żołnierze realizując zadania służbowe robią sobie zdjęcia, upubliczniają je, nie mając świadomości, że mogą w ten sposób ujawnić tzw. dane wrażliwe, czyli informacje o swojej lokalizacji, rodzaju i ilości sprzętu wojskowego. W tle zdjęcia może też znaleźć się np. włączony monitor służbowego komputera z widoczną treścią – przestrzega st. chor. sztab. Nastarowicz.

Bez „specjalistyki”

W nowych programach kształcenia nie będzie już zajęć specjalistycznych. Obecnie szeregowy zawodowy, po kwartalnym szkoleniu ogólnym, kierowany jest na trzymiesięczną naukę do jednego z centrum szkolenia. Często bywa jednak, że absolwent kursu po powrocie do swojej jednostki jest przez dowódcę kierowany na kolejny, specjalistyczny kurs pod kątem objęcia konkretnego stanowiska w jednostce. – By uniknąć takich sytuacji, uczestnicy przyszłorocznych kursów będą przechodzić specjalistyczne szkolenie dopiero po całkowitym zakończeniu kształcenia w szkole podoficerskiej. Wówczas takie szkolenie będzie najlepiej dostosowane do potrzeb jednostki wojskowej – wyjaśnia st. chor sztab. Nastarowicz.

Krótszy czas nauki oznacza, że w kursach w szkołach podoficerskich będzie mogło wziąć udział znacznie więcej szeregowych. Według wstępnych szacunków liczba kandydatów zwiększy się nawet o ok. 80 proc. Gdy pierwsi szeregowi ukończą już szkolenie według nowego programu, autorzy programu zbadają, czy nowe zasady się sprawdzają. – Będą nas interesowały odczucia samych uczestników oraz opinie kadry dydaktyczno-instruktorskiej, komendantów szkół i dowódców jednostek wojskowych, do których będą trafiali pierwsi absolwenci. Będziemy otwarci na wszelkie propozycje i sugestie – zapewnia st. chor. sztab. Nastarowicz.

Od przyszłego roku zmiany czekają też służących już podoficerów, którzy mają zająć stanowiska przypisane do stopnia podoficera i podoficera starszego. Obecnie kursy dla tych żołnierzy trwają około dwóch miesięcy. Od nowego zostaną skrócone do około dwóch tygodni nauki stacjonarnej i 52 godzin (dla podoficerów) i 63 godzin e-learningu (dla podoficerów starszych). Na obu kursach pojawią się także zajęcia z cyberbezpieczeństwa.

Nowe programy kształcenia zostały zatwierdzone przez szefa Sztabu Generalnego WP. Będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze

~John
1567280940
Scooby- kapral to pierwszy stopień ppdoficerski, brawo Ty.
6F-C5-8C-64
~Scooby
1566641400
~QAZ -nie ma danych wrażliwych tutaj. ~Kedar - nie są bezsensu tylko Ty ich nie rozumiesz. ~Soldier- nie każdy dobry kapral naddaje się na podoficera, tz. lepiej by był dobrym kapralem niz słabym podoficerem... ~Orochimaru - zapytaj przełożonego .
E7-FB-39-3A
~Soldier
1566579780
Heh wrażliwe dane żołnierz najlepiej aby w pracy korzystał z cegły którą nie może robić zdjęć .. A sami publikują w telewizji, gazetach czy portalach internetowych wrażliwe zdjęcia oraz filmy ze szkoleń , jednostek wojskowych czy ćwiczeń międzynarodowych ukazujących czas, miejsce, sprzęt, siły i środki ćwiczących jednostek.. wystarczy wpisać w Internecie słowo klucz a znajdziemy dane taktyczne-techniczne ,specyfikację oraz zdjecia broni i sprzętu. Nie wspomnę o pięknych zdjęciach i opisach na oficjalnych stronach wykonujących usługi, naprawy i serwisy sprzed dla min.. np. WZL czy WaŁki. Nie wspomnę o seks aferach z udziałem kobiet żołnierzy w wojsku i wpływu na awanse... Nie dziwię się że morale Polskiego Żołnierza są tak niskie i każdy z nas czeka byle do 15 i uciekać.. ręce opadaja
A5-15-5F-4D
~Orochimaru
1566414600
Ciekawe czy teraz będą egzaminy wstępne i jak będą kwalifikować na kurs.
04-E3-FB-0E
~Soldier
1566412740
Kolejna piękna opowieść o losach doświadczonych żołnierzy zawodowych. Żenada.. kilku lub kilkunastoletni doswiadczony żołnierz po wielu szkoleniach, ćwiczeniach, poligonach a nawet misjach poza granicami państwa musi to czy tamto udowodnic zaliczy pokazać aby zostać podoficerem.. rewelacja zostało to ułatwione.. A co z grupą pociotkow pseudo studentów po dziwnych miesięcznych albo 6 tygodniowych kursach podoficerskich. Z NSR WOT lub kolejnym pięknym wymysłem Legia Akademicką co oni potrafię pokazali i udowodnili w te parę dni aby zostać podoficerem
3B-56-2B-43
~Kedar
1566405180
Kursy do stopnia podoficera i podoficera starszego są bez sensu.
42-F2-41-C6
~QAZ
1566402120
Cytując artykuł "Często żołnierze realizując zadania służbowe robią sobie zdjęcia, upubliczniają je, nie mając świadomości, że mogą w ten sposób ujawnić tzw. dane wrażliwe, czyli informacje o swojej lokalizacji, rodzaju i ilości sprzętu wojskowego." A tu komunikat MON ze strony PAP z dnia 20.08.2019 r.: "Dzięki współpracy wojskowych specjalistów IT z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz komunikacji społecznej z MON i jednostek Wojska Polskiego cały czas rozwijane są kolejne strony serwisu i tworzone nowe narzędzia, w tym interaktywna mapa jednostek wojskowych i organizacyjnych resortu obrony narodowej." Czy tylko ja tu widzę jakąś niespójność? :D Z jednej strony mowa o ujawnianiu lokalizacji, a z drugiej tworzenie interaktywnej mapy jednostek i instytucji?
86-61-7E-5D

Pylon dla śmigłowca Black Hawk
 
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Pamięć o tragedii
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Chorwacki test polskich kadetów
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
GROM Challenge
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Modernizacja starów 266
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
W Indiach mieli swój drugi dom
Walka i dyplomacja
Cienka niebieska linia
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Oko na Europę
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Historia Liberatora wyjaśniona
Sprawdzają Brutusa
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Śląskie sceny z życia
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wojsko wraca do Łomży
Irańskie szachy
Polska nie pozostanie osamotniona
Terytorialsi na wysokościach
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Thin Blue Line
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Defendery 2019 – część 4
Selekcja w pigułce
Jedna misja, jeden zespół
Samochód do desantowania
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Górale” zdobywają miasto
Umowa na Feniksy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Modernizacja Sokołów
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Dead to the World
Polskie firmy na targach w Londynie
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Agresja sowieckiego kolosa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Głos (z) płonącej Warszawy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Z maratonu programowania do wojska
Rok Żelaznej Dywizji
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
Klasy wojskowe po nowemu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO