moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Survival w CPdMZ!

Survival jest rodzajem aktywności człowieka skierowanym na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych. W ramach programu „Paszport do współpracy pododdziałów proobronnych z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP” Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych prowadziło kurs specjalistyczny.

Projekt zorganizowany przez Biuro do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej ma na celu doskonalić umiejętności uczestników. Przedstawiciele organizacji proobronnych biorą udział w szkoleniach w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. Tegoroczny program jest kontynuacją dwóch poprzednich edycji z 2017 i 2018 r. Kolejna rozpoczęła się w poniedziałek 19 sierpnia i trwała do 22 sierpnia br. W 4-dniowym kursie wzięło udział ponad 30 uczestników z organizacji proobronnych, m.in. Fundacja Na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”, Liga Obrony Kraju oraz Związki Strzeleckie. 

- Reprezentujemy różne komponenty, przede wszystkim stowarzyszenia, fundacje czy organizacje proobronne. Każdy z nas powinien tą wiedzę i umiejętności przekazać w swoich organizacjach. Było to szkolenie SERE, czyli przetrwanie za linią wroga, więc to unikatowe szkolenie – powiedział jeden z uczestników, Grzegorz Blaut z Fundacji Na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju „Combat Alert”.

Pierwszego dnia po omówieniu spraw organizacyjnych rozpoczęły się zajęcia teoretyczne z terenoznawstwa, medycyny przetrwania oraz ochrony dóbr kultury w razie konfliktu zbrojnego. Jak zaznacza ppor. Ewa Kózka z CPdMZ przedstawiciele organizacji proobronnych szkolili się pod okiem doświadczonych instruktorów. - Byłem nastawiony, że będzie wysiłek psychiczny i fizyczny. Nie jestem rozczarowany. Wszystkie osoby zarządzające tym kursem ze strony wojska profesjonalnie do tego podchodzą, z pasją, z zaangażowaniem. Nie chodzi o to żeby przeżyć dobrą przygodę, tylko faktycznie w tych warunkach nabyć konkretnej i praktycznej wiedzy oraz umiejętności jak sobie radzić za linią wroga – powiedział Grzegorz Blaut.

Drugi i trzeci dzień dotyczył zajęć praktycznych. - Od 20 sierpnia rozpoczęliśmy zajęcia praktyczne w trakcie których uczestnicy zapoznali się z elementami survivalu. Szkolenia trwały całymi dniami. Były to ewakuacja poszkodowanego z pojazdu, walka wręcz oraz eskortowanie VIP-ów. W godzinach wieczornych miały miejsce elementy survivalu czyli budowa schronień, prostych narzędzi, ognisk survivalowych, pozyskiwanie wody, poruszanie się w terenie w warunkach dzienno-nocnych- zaznaczyła ppor. Ewa Kózka.

Uczestnicy biorąc udział w kursie nauczyli się nowych rzeczy a także sprawdzili swoje dotychczasowe umiejętności porównując je z wojskiem operacyjnym. - Zależy mi przede wszystkim na tym, by zgrać się z wojskami RP, żeby móc jak najlepiej współdziałać z naszymi siłami zbrojnymi. Bardzo mi się podobało to, że wojsko stawia na realizm, wszystko co wykonywaliśmy było pod presją i pod dużym wysiłkiem fizycznym. Każdy potrafi dobrze rolować, udzielać pierwszej pomocy, czy też patrolować las kiedy jest wypoczęty, wyspany, nieodwodniony, niegłodny. Prawdziwy trening rozpoczyna się gdy poznajemy siebie, a poznajemy tylko i wyłącznie wtedy kiedy dochodzimy do granicy własnej wytrzymałości – powiedział Łukasz Macias, ZS Strzelec OSW.

- Wojsko stwarza taką możliwość, że możemy brać udział w profesjonalnych szkoleniach, nabyć umiejętności bojowe, dowiedzieć się jak przetrwać. Mnie osobiście motywuje to, żeby jak najwięcej przekazać tej wiedzy u mnie w terenie, moim komponentom, ale także rodzinom, z którymi na co dzień współpracujemy. SERE to wyjątkowe szkolenie, ponieważ uczą nas tutaj jak przetrwać za linią wroga. Nie jest to zwykły survival, tylko survival polegający też na tym, żeby nie dać się złapać, jak damy się złapać to wtedy jak przetrwać, jak uciec. To takie tematy, których w cywilu, na rynku prywatnym nie doświadczymy. Idziemy w tym kierunku, dlatego że nie wiemy co będzie za 5, 10 lat. Uważam, że inicjatywa wojska, żeby rozpalać pasję w nas, nabywać umiejętności poszerzać wiedzę jest bardzo dobra i może się przydać. Szkolenie pozwala nam poznać swoje granice fizyczne i psychiczne. Uczy nas jak sobie ze samym sobą radzić. Ilość chętnych jest przynajmniej 4 razy większa niż ilość miejsc na tym kursie. Traktujemy to jak przywilej, że mogliśmy tu być – podkreślał Grzegorz Blaut z „Combat Alert”.

Ostatni dzień szkolenia dotyczył zapoznania uczestników z historią i tradycjami Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Kursantom przedstawiono ogólne zasady współpracy cywilno-wojskowej, a na koniec omówiono przebieg całego szkolenia i wręczono certyfikaty.

Tekst: Marzena Mąkosa/ CPdMZ

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: Marzena Mąkosa/ CPdMZ

dodaj komentarz

komentarze


Defense Without Politics
 
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Klasy wojskowe po nowemu
Benemerenti 2020
We Are All Darfur
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Misje na dłużej
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Następcy Wstęg poszukiwani
Strykery znów na Mazurach
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
Mobilne moździerze dla armii
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Ostatni samochód Marszałka
Za wolność naszą i waszą
Iran uderza w USA
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Terytorialsi za oceanem
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Pomagali z narażeniem życia
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Nowy wiceminister w MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
They Train Together, They Fight Together
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Kajak idealny dla komandosa
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Beagle dla żołnierzy?
Rekordowy budżet MON
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
Misja wojownika
Polsko-łotewska „Zima”
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO