moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bohaterowie jadą na wakacje

Zabiegi rehabilitacyjne, spacery, spotkania z młodzieżą, koncerty, wizyta w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, a nawet bankiet – to tylko niektóre atrakcje, które dla kombatantów walk o niepodległość przygotował organizator „Wakacji dla bohatera”. Do wyjazdu szykuje się już 70 osób. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wyruszą nad morze 15 września.


Zdjęcie z ubiegłorocznej edycji „Wakacji dla bohatera”.

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” już wiele razy udowodniło, że dla kombatantów walk o niepodległość może zrobić wiele. Jej wolontariusze wręczyli weteranom setki świątecznych paczek w ramach akcji „Paczka dla bohatera”. Pomagali w zdobyciu środków finansowych na zabiegi rehabilitacyjne, a nawet remontowali mieszkania tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki nim 250 osób miało też szansę wypoczywać nad morzem podczas „Ferii dla bohatera” i „Wakacji dla bohatera”. Teraz chcą to zrobić po raz piąty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, między 15 a 23 września w Ośrodku Wypoczynkowym „Rewita” w Międzyzdrojach będzie odpoczywało 70 kombatantów. Do wyjazdu szykują się żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Kresowiacy, powstańcy wileńscy, żołnierze II Korpusu Polskiego, żołnierze wyklęci, a nawet weterani misji zagranicznych. Najliczniejszą grupę będą jednak stanowić powstańcy warszawscy.

– To będzie mój drugi wyjazd na wakacje. Liczę, że tak jak poprzednio wypocznę, bo jednak obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, które odbywały się niedawno były bardzo intensywne – mówi ppłk Zbigniew Feliks Galperyn „Antek", który w 1944 roku walczył w zgrupowaniu „Chrobry”, a dziś jest wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich. – Mam nadzieję, że będzie tak wspaniale jak poprzednio. Oby tylko pogoda nie zawiodła – dodaje por. Jerzy Mindziukiewicz „Jur” z Batalionu „Miotła”.

REKLAMA

Program tygodniowego wyjazdu jest bardzo napięty. Uczestnicy „Wakacji” nie tylko będą mieli okazję do skorzystania z konsultacji lekarskich i zabiegów rehabilitacyjnych. Organizator zaplanował także szereg atrakcji. Kombatanci pojadą między innymi na wycieczkę do Szczecina, gdzie odwiedzą Muzeum Techniki i Komunikacji, będą mieli też szansę zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje 12 Brygada Zmechanizowana. Organizator zaplanował także liczne koncerty patriotyczne, seans w kinie, pokazy iluzjonisty i teatru ognia, a także spotkanie z młodzieżą przy ognisku. Głównym punktem programu będzie zorganizowany na cześć kombatantów bankiet.

– Chciałbym, aby kombatanci mogli ciekawie spędzić czas, dlatego staram się zapewnić im atrakcje, które będą długo pamiętać – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” – Bankiet to forma uhonorowania wczasowiczów, chciałbym, aby wówczas mogli tańczyć do białego rana i znów poczuć się jak młodzi ludzie – dodaje.

Jednak, jak mówią sami kombatanci, to nie atrakcje i pobyt nad morzem są dla nich najważniejsze. Liczy się to, że ktoś o nich pamięta, że po wielu latach mogą spotkać swoich kolegów. – Mnie na co dzień otacza wiele bliskich osób, ale wiem, że nie wszyscy mają to szczęście. Dla wielu z nas taki wyjazd to najlepszy lek na samotność – mówi por. Mindziukiewicz. Wtóruje mu ppłk Galperyn. – Na co dzień utrzymuję kontakt telefoniczny z moimi kolegami, ale wiadomo, że nie jest łatwo spotkać się z tymi, którzy mieszkają na przykład na Śląsku. Takie wakacje do świetna okazja, aby te zaległości nadrobić – dodaje ppłk. Galperyn.

Mimo że plan wydaje się doskonały, istnieje ryzyko, że nie zostanie zrealizowany. Na przeszkodzie mogą bowiem stanąć finanse. Projekt stowarzyszenia wsparły już fundacje PZU i Energa, ale cały czas brakuje środków. Ale członkowie stowarzyszenia robią co mogą, aby je pozyskać. M. in. zorganizowali zbiórkę na portalu zrzutka.pl, a cały czas organizują też aukcje charytatywne. A te odbywają się na fanpage’u „Bazarek Paczka dla bohatera” na Faceboooku. Można tam znaleźć książki, gry, ubrania, zabawki czy militaria, które na ten cel przekazali darczyńcy. Wszystkie zgromadzone w ten sposób środki, zostają przeznaczone na organizację „Wakacji”. – Zachęcam wszystkich do udziału w tej szczytnej inicjatywie – mówi Sawicki. Dodaje, że jeśli ktoś nie ma możliwości, aby wziąć udział w aukcji, może pomóc przekazując zbędne mu już przedmioty. – Kiedyś kombatanci walczyli dla nas, teraz mu zawalczmy dla nich – podkreśla.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej; Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, a także dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Polska Zbrojna” jest jego patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


O Patriotach na WAT
 
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Obradowała Rada Gabinetowa
Stulatka hydrografia
Rywalizacja strzelców wyborowych
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Double Eagle po nowemu
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Defense Without Politics
Szturmani na Lipie
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Nauka zimowego pływania
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
For the Right Cause
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Ważka bliżej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Symulatory strzelań Rosomaków
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Własne interesy Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
Iran uderza w USA
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podziemna potęga
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Chciałem walczyć z Niemcami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
We Are All Darfur
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Darłowo czeka na śmigłowce
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Żyj zdrowiej
Czerwoni w odwrocie
They Train Together, They Fight Together

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO