moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bohaterowie jadą na wakacje

Zabiegi rehabilitacyjne, spacery, spotkania z młodzieżą, koncerty, wizyta w 12 Brygadzie Zmechanizowanej, a nawet bankiet – to tylko niektóre atrakcje, które dla kombatantów walk o niepodległość przygotował organizator „Wakacji dla bohatera”. Do wyjazdu szykuje się już 70 osób. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wyruszą nad morze 15 września.


Zdjęcie z ubiegłorocznej edycji „Wakacji dla bohatera”.

Stowarzyszenie „Paczka dla Bohatera” już wiele razy udowodniło, że dla kombatantów walk o niepodległość może zrobić wiele. Jej wolontariusze wręczyli weteranom setki świątecznych paczek w ramach akcji „Paczka dla bohatera”. Pomagali w zdobyciu środków finansowych na zabiegi rehabilitacyjne, a nawet remontowali mieszkania tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Dzięki nim 250 osób miało też szansę wypoczywać nad morzem podczas „Ferii dla bohatera” i „Wakacji dla bohatera”. Teraz chcą to zrobić po raz piąty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, między 15 a 23 września w Ośrodku Wypoczynkowym „Rewita” w Międzyzdrojach będzie odpoczywało 70 kombatantów. Do wyjazdu szykują się żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, Kresowiacy, powstańcy wileńscy, żołnierze II Korpusu Polskiego, żołnierze wyklęci, a nawet weterani misji zagranicznych. Najliczniejszą grupę będą jednak stanowić powstańcy warszawscy.

– To będzie mój drugi wyjazd na wakacje. Liczę, że tak jak poprzednio wypocznę, bo jednak obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego, które odbywały się niedawno były bardzo intensywne – mówi ppłk Zbigniew Feliks Galperyn „Antek", który w 1944 roku walczył w zgrupowaniu „Chrobry”, a dziś jest wiceprezesem Związku Powstańców Warszawskich. – Mam nadzieję, że będzie tak wspaniale jak poprzednio. Oby tylko pogoda nie zawiodła – dodaje por. Jerzy Mindziukiewicz „Jur” z Batalionu „Miotła”.

REKLAMA

Program tygodniowego wyjazdu jest bardzo napięty. Uczestnicy „Wakacji” nie tylko będą mieli okazję do skorzystania z konsultacji lekarskich i zabiegów rehabilitacyjnych. Organizator zaplanował także szereg atrakcji. Kombatanci pojadą między innymi na wycieczkę do Szczecina, gdzie odwiedzą Muzeum Techniki i Komunikacji, będą mieli też szansę zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje 12 Brygada Zmechanizowana. Organizator zaplanował także liczne koncerty patriotyczne, seans w kinie, pokazy iluzjonisty i teatru ognia, a także spotkanie z młodzieżą przy ognisku. Głównym punktem programu będzie zorganizowany na cześć kombatantów bankiet.

– Chciałbym, aby kombatanci mogli ciekawie spędzić czas, dlatego staram się zapewnić im atrakcje, które będą długo pamiętać – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” – Bankiet to forma uhonorowania wczasowiczów, chciałbym, aby wówczas mogli tańczyć do białego rana i znów poczuć się jak młodzi ludzie – dodaje.

Jednak, jak mówią sami kombatanci, to nie atrakcje i pobyt nad morzem są dla nich najważniejsze. Liczy się to, że ktoś o nich pamięta, że po wielu latach mogą spotkać swoich kolegów. – Mnie na co dzień otacza wiele bliskich osób, ale wiem, że nie wszyscy mają to szczęście. Dla wielu z nas taki wyjazd to najlepszy lek na samotność – mówi por. Mindziukiewicz. Wtóruje mu ppłk Galperyn. – Na co dzień utrzymuję kontakt telefoniczny z moimi kolegami, ale wiadomo, że nie jest łatwo spotkać się z tymi, którzy mieszkają na przykład na Śląsku. Takie wakacje do świetna okazja, aby te zaległości nadrobić – dodaje ppłk. Galperyn.

Mimo że plan wydaje się doskonały, istnieje ryzyko, że nie zostanie zrealizowany. Na przeszkodzie mogą bowiem stanąć finanse. Projekt stowarzyszenia wsparły już fundacje PZU i Energa, ale cały czas brakuje środków. Ale członkowie stowarzyszenia robią co mogą, aby je pozyskać. M. in. zorganizowali zbiórkę na portalu zrzutka.pl, a cały czas organizują też aukcje charytatywne. A te odbywają się na fanpage’u „Bazarek Paczka dla bohatera” na Faceboooku. Można tam znaleźć książki, gry, ubrania, zabawki czy militaria, które na ten cel przekazali darczyńcy. Wszystkie zgromadzone w ten sposób środki, zostają przeznaczone na organizację „Wakacji”. – Zachęcam wszystkich do udziału w tej szczytnej inicjatywie – mówi Sawicki. Dodaje, że jeśli ktoś nie ma możliwości, aby wziąć udział w aukcji, może pomóc przekazując zbędne mu już przedmioty. – Kiedyś kombatanci walczyli dla nas, teraz mu zawalczmy dla nich – podkreśla.

Wydarzenie patronatem honorowym objął Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej; Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, a także dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Polska Zbrojna” jest jego patronem medialnym.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. 8 FOW

dodaj komentarz

komentarze


Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
 
Głos (z) płonącej Warszawy
Dead to the World
Chorwacki test polskich kadetów
Agresja sowieckiego kolosa
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Z maratonu programowania do wojska
Samochód do desantowania
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Rok Żelaznej Dywizji
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Wojsko wraca do Łomży
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
GROM Challenge
Selekcja w pigułce
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
A Torn Subcontinent
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
W Indiach mieli swój drugi dom
Defendery 2019 – część 4
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
Śląskie sceny z życia
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polskie firmy na targach w Londynie
Modernizacja starów 266
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Stalin czekał i kalkulował
Modernizacja Sokołów
Thin Blue Line
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Iranian Chess Game
Nowa misja i nowy sprzęt
Pamięć o tragedii
Cienka niebieska linia
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Historia Liberatora wyjaśniona
Umowa na Feniksy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Klasy wojskowe po nowemu
Terytorialsi na wysokościach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Polska nie pozostanie osamotniona
„Górale” zdobywają miasto
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Oko na Europę
Sprawdzają Brutusa
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO