moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raport NIK-u o PGZ

Przyjęcie Kodeksu Grupy PGZ, rozpoczęcie konsolidacji kluczowych procesów biznesowych oraz opracowanie nowej średnioterminowej strategii skorelowanej z „Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” i głównymi kierunkami strategii rozwoju sił zbrojnych – to najważniejsze działania, jakie podjął obecny Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej w celu poprawienia sytuacji finansowej holdingu.

W ubiegłym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła swój raport na temat działalności Polskiej Grupy Zbrojeniowej w okresie od 1 stycznia 2015 roku do 30 czerwca 2018 roku. Niestety, ocena holdingu zrzeszającego ponad pięćdziesiąt państwowych spółek obronnych i zatrudniającego ponad 18 tysięcy osób nie wypadła pozytywnie. „Najwyższa Izba Kontroli ocenia negatywnie funkcjonowanie Grupy Kapitałowej PGZ S.A. w okresie objętym kontrolą, w tym przede wszystkim sposób zarządzania tą Grupą oraz brak strategii działania” – czytamy w raporcie pokontrolnym.

Izba postawiła szefostwu PGZ trzy zasadnicze zarzuty. „Potencjał produkcyjny i rozwojowy spółek GK PGZ S.A. nie gwarantował pełnego i terminowego zaspokojenia bieżących potrzeb Sił Zbrojnych RP ani ich potrzeb perspektywicznych, skatalogowanych m.in. w »Planie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022«. Sytuacja ekonomiczna spółek GK PGZ S.A. nie była stabilna, występowały w niej niekorzystne zjawiska, aczkolwiek nie było bezpośrednich zagrożeń dla równowagi finansowej. Nadzór właścicielski Ministra Obrony Narodowej nad PGZ S.A. i jej spółkami zależnymi nie był w pełni skuteczny, co wynikało przede wszystkim z niewłaściwej organizacji tego nadzoru oraz braku konsekwencji w podejmowaniu decyzji nadzorczych” – oskarżają kontrolerzy.

REKLAMA

Dzisiaj do raportu Najwyższej Izby Kontroli odniósł się obecny Zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Władze spółki podkreślają, że objęły stery holdingu już po okresie, który był przedmiotem badania przez Izbę, czyli we wrześniu 2018 roku, i natychmiast podjęte zostały działania mające na celu poprawę finansowej sytuacji Grupy. Został przyjęty Kodeks Grupy PGZ i rozpoczęta konsolidacja kluczowych procesów biznesowych, takich jak: zakupy, finanse, IT czy handel międzynarodowy. Ruszyły także prace nad nową średnioterminową strategią skorelowaną z „Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP” i głównymi kierunkami strategii sił zbrojnych. „Zarząd PGZ S.A. polecił opracowanie nowej Strategii Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2019–2023, poprzedzonej rzetelnymi analizami systemowymi. Strategia została wypracowana wspólnym wysiłkiem PGZ S.A. i spółek Grupy, w tym z udziałem przedstawicieli strony społecznej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Dokument jest skorelowany z »Planem modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP«” – czytamy w komunikacie przesłanym mediom.

„Nowa strategia, która w najbliższym czasie zostanie zaprezentowana opinii publicznej, odpowiada na najważniejsze i najpilniejsze wyzwania stojące dziś przed Grupą Kapitałową PGZ. Charakteryzuje ją całościowe podejście, spójność wewnętrzna pomiędzy poziomem strategicznym i operacyjnym, konkretny plan wdrożenia, wykonalność zadań i mierzalność wyników oraz rozpoznanie zidentyfikowanych ryzyk i możliwość wprowadzenia korekt w celu minimalizacji ich skutków” – przekonują przedstawiciele Zarządu PGZ.

Dodają oni, że praprzyczyną obecnej sytuacji finansowej PGZ są błędy z etapu tworzenia Grupy. „Nieprzemyślana konsolidacja spółek przemysłu obronnego w strukturze nowego podmiotu gospodarczego – PGZ S.A. spowodowała szereg błędów, których naprawienie wymaga przede wszystkim czasu, realnego planu, strategii działania, dyscypliny i żelaznej konsekwencji, co z pełną determinacją realizuje Zarząd PGZ S.A.” – czytamy w komunikacie.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: rosomaksa.pl

dodaj komentarz

komentarze


Wojsko przeciw wirusowi
 
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kraby strzelają nad Bałtykiem
F-16 kończą misję w Estonii
Głos (z) płonącej Warszawy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Defender” na poligonie!
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Spartan” znów na Mazurach
Sojusznicy w Drawsku
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Trzeba rozbić to więzienie!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
NATO walczy z koronawirusem
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Harpun” do walki
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Agent w generalskich szlifach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Mercedes nie tylko do holowania
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Co z tegorocznym MSPO?
Amerykanie odmładzają F-16
Święto żołnierzy służących na misjach
Morskie początki „Anakondy”
Ćwiczenia z torpedą
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Generał Haller przybył w sam czas
Białe noce podhalańczyków
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Na wakacje z WOT
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Online z mistrzami sportu
Nowy wiceminister w MON
„Ratownik” od nowa
Transportery płyną na drugi brzeg
Koniec kijowskiego snu
Polskie porty bardziej otwarte
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zwiadowcy na start
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON nie wycofuje się z MSPO
„Anakonda” rusza na poligony
Komitet Wojskowy NATO o pandemii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO