moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Budowany przez armię most na Wiśle prawie gotowy

Będzie się składał z 84 elementów, zaś jego długość to 240 metrów. Most pontonowy budowany na Wiśle przez wojsko stanie jutro po południu w pobliżu oczyszczalni „Czajka”. Do soboty specjaliści rozłożoną na nim rurociąg, którym popłyną ścieki z lewobrzeżnej Warszawy. Obecnie na skutek awarii są one zrzucane do rzeki.

Budowa mostu trwa od piątku. – Jest w nią zaangażowanych ponad 170 żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego oraz 2 Mazowieckiego Pułku Saperów. Do dyspozycji mają oni ponad sto jednostek sprzętu, między innymi ciężarówki, koparki, dźwigi czy holowniki – informuje mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Poszczególne elementy przeprawy zostały połączone na brzegu Wisły, w pobliżu mostu Grota-Roweckiego. Dziś od godziny 11 są one spławiane w pobliże uszkodzonego kolektora. Przy pomocy holowników muszą pokonać dystans mniej więcej kilometra. – Nie można było tego zrobić w inny sposób. W sąsiedztwie kolektora dostęp do rzeki jest zbyt trudny – wyjaśnia mjr Kurowski. Jutro do godziny 14 żołnierze scalą części mostu. Będzie on liczył 240 metrów i połączy uszkodzony kolektor ze znajdującą się po prawej stronie Wisły oczyszczalnią „Czajka”.

Pierwsza nitka rurociągu zostanie rozłożona na moście w czwartek. Cała konstrukcja powinna być gotowa do soboty. – Każda z dwóch nitek będzie liczyć 1100 metrów. Część rurociągu udostępnił nam KGHM, kolejna część jest produkowana na nasze zlecenie przez jedną z firm – wyjaśnia Sergiusz Kieruzel, rzecznik Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. Za rozłożenie rurociągu będą odpowiedzialni cywilni inżynierowie. Prace mają się jednak odbywać w ścisłej współpracy z armią. – Złożenie mostu to dla wojska przedsięwzięcie standardowe, ale już obciążenie go na stałe rurociągiem wymaga współdziałania z cywilnym służbami – podkreśla Kieruzal. Zgodnie z założeniem, dzięki rurociągowi nieczystości mają przestać płynąć do Wisły.

REKLAMA

Do awarii doszło w ubiegły wtorek. Uszkodzony został jeden z kolektorów należący do warszawskich wodociągów. Drugi z kolei nie był w stanie przesyłać ścieków z części dzielnicy Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Szefowie miejskich wodociągów zdecydowali się wówczas na kontrolowany zrzut nieczystości do Wisły. Od tego czasu do rzeki w ciągu doby trafia 260 tysięcy metrów sześciennych ścieków. „To równowartość niemal stu basenów olimpijskich” – czytamy w komunikacie wydanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Tymczasem warszawskie wodociągi uspokajają, że jakość wody, jak wynika z prowadzonych przez nie badań, nie uległa pogorszeniu na tyle, by stanowić zagrożenie dla mieszkańców stolicy i położonych przy Wiśle miast.

Most pontonowy, który zbudowała armia będzie stał na Wiśle do czasu usunięcia awarii. Na razie dokładnie nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Prace mogą potrwać kilka tygodni. Dopóki się nie zakończą, w okolicach Warszawy wstrzymana będzie żegluga.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Kaminski/East News

dodaj komentarz

komentarze


Pylon dla śmigłowca Black Hawk
 
Terytorialsi na wysokościach
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
W Indiach mieli swój drugi dom
Oko na Europę
Wojsko wraca do Łomży
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Defendery 2019 – część 4
„Górale” zdobywają miasto
Modernizacja starów 266
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Sprawdzają Brutusa
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Pamięć o tragedii
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Samochód do desantowania
Jedna misja, jeden zespół
Umowa na Feniksy
Rozpoczynamy nową erę
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Polskie firmy na targach w Londynie
Modernizacja Sokołów
Walka i dyplomacja
Irańskie szachy
Iranian Chess Game
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Chorwacki test polskich kadetów
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Dead to the World
Selekcja w pigułce
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Klasy wojskowe po nowemu
Z maratonu programowania do wojska
Śląskie sceny z życia
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stalin czekał i kalkulował
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Głos (z) płonącej Warszawy
Nowy wiceminister w MON
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowa misja i nowy sprzęt
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Agresja sowieckiego kolosa
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Thin Blue Line
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polscy weterani i książę Harry
GROM Challenge

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO