moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mundurowa młodzież na apelu

Cieszę się z waszych postępów w nauce i waszej postawy patriotycznej. To wielka siła Polski, że młodzi ludzie decydują się na naukę w klasach mundurowych, by związać swą przyszłość z wojskiem – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. W dniu otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego szef MON zainaugurował rok szkolny klas mundurowych. 

Na uroczystym apelu z okazji inauguracji roku szkolnego klas mundurowych stawiło się ponad pół tysiąca uczniów z 15 szkół ponadpodstawowych. Młodzież wraz z wychowawcami przyjechała m.in. z Sandomierza, Częstochowy, Janowa Lubelskiego, Skały, Tarnowa, Tomaszowa Mazowieckiego, Mielca, Radomia i Kielc. Na zbiórce stanęli także kadeci z Liceum Lotniczego z Dęblina oraz uczniowie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego. Wojskowe liceum informatyczne działa od tego roku przy Wojskowej Akademii Technicznej. Szkoła ma kształcić przyszłych studentów WAT-u, a docelowo żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni.

 

REKLAMA

– Cieszę się, że klasy mundurowe są tak popularne. Cieszę się z waszych postępów w nauce i waszej postawy patriotycznej. To wielka siła Polski, że młodzi ludzie decydują się na naukę w klasach mundurowych. Jestem przekonany, że większość z was zwiąże swoje zawodowe życie ze służbą w Wojsku Polskim – mówił minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony szczególnie powitał kadetów, którzy rozpoczynają naukę w wojskowym liceum w Warszawie. Podkreślił, że obrona cyberprzestrzeni to wyzwanie XXI wieku. Zwrócił się także do młodzieży, która uczy się w lotniczym liceum w Dęblinie. – Życzę wam, żebyście służyli w wojsku na samolotach F-35, najnowocześniejszych maszynach na świecie, które niedługo trafią do wyposażenia naszych sił powietrznych. To dla was szansa, by korzystając z tego najnowocześniejszego sprzętu, strzec nieba nad Polską – dodał szef resortu obrony. – Pozostałym kadetom życzę, żebyście wybrali ten rodzaj sił zbrojnych, który wam odpowiada. Wszyscy przecież służymy ojczyźnie, wszyscy dbamy o to, by Polska była bezpieczna – podkreślił Mariusz Błaszczak.


Film: MON

Podczas apelu minister wręczył uczniom Znak Orła Klas Mundurowych, który odtąd będzie noszony na nakryciach głowy przez kadetów Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego.

W czasie uroczystej zbiórki nagrody odebrali laureaci fotograficzno-filmowego konkursu MON-u „Zoom na proobronność”. Upominki ufundowane przez Agencję Mienia Wojskowego trafiły do autorów najlepszych fotografii: Kamila Misiaka, Mai Ingarden, Aleksandry Siniarskiej. Wyróżnienie przyznano Jakubowi Pazdanowi. Autorem najlepszego filmu został Zbigniew Skocki.

Po uroczystości uczniowie zwiedzili MSPO, obejrzeli m.in. produkty prezentowane przez polski przemysł obronny, wystawę narodową Stanów Zjednoczonych oraz wystawę polskich sił zbrojnych.

Klasy mundurowe są organizowane w kilkuset szkołach średnich w Polsce. W 124 placówkach edukacja odbywa się według jednolitego, opracowanego przez MON i obwiązującego od 2017 roku programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”. Zrzeszone w programie szkoły prowadzą zajęcia z edukacji wojskowej, korzystają ze wsparcia armii, a uczniowie mogą liczyć na dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia w uczelniach wojskowych.

Niedawno znowelizowano prawo oświatowe, by uporządkować zasady funkcjonowania wszystkich klas mundurowych. Dzięki nowym przepisom resort obrony, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, będzie decydował m.in. o programie zajęć z edukacji wojskowej.

 

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”. 

 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
 
Ćwiczenia z torpedą
Amerykanie odmładzają F-16
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Ratownik” od nowa
Co z tegorocznym MSPO?
Koniec kijowskiego snu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
F-16 kończą misję w Estonii
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Nowy wiceminister w MON
Białe noce podhalańczyków
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Widzieć i nie być widzianym
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Głos (z) płonącej Warszawy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Agent w generalskich szlifach
Sukcesy sportowców w mundurach
Morskie początki „Anakondy”
Święto żołnierzy służących na misjach
Polskie porty bardziej otwarte
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Trzeba rozbić to więzienie!
Obradowała Rada Gabinetowa
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
„Anakonda” rusza na poligony
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
MON nie wycofuje się z MSPO
„Spartan” znów na Mazurach
Transportery płyną na drugi brzeg
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Specjalsi świętują
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prawdziwi wojownicy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Harpun” do walki
Mercedes nie tylko do holowania
Na wakacje z WOT
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Granatniki dla GROM-u poszukiwane

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO