moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awaryjny most gotowy

„Dziękuję żołnierzom, po raz kolejny udowodniliście, że można na Was liczyć!” – napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. We wtorek po południu żołnierze ukończyli w Warszawie montaż mostu pontonowego na Wiśle. Wkrótce zostanie na nim ułożony rurociąg, którym ścieki z uszkodzonego kolektora warszawskiej „Czajki” popłyną do oczyszczalni.

Do awarii kolektora doszło tydzień temu. Uszkodzeniu uległy rury, którymi ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy pod dnem Wisły były przesyłane do oczyszczalni „Czajka”. Miejscy urzędnicy zdecydowali wówczas o kontrolowanym zrzucie nieczystości do rzeki. Spływają one w tempie 260 tysięcy metrów sześciennych na dobę. Do akcji wkroczyło wojsko.

Od piątku żołnierze budowali pontonowy most, na którym ma zostać ułożony zastępczy rurociąg. Wczoraj wczesnym popołudniem przeprawa połączyła brzegi Wisły na wysokości uszkodzonego kolektora i oczyszczalni. – Dla wojska było to standardowe zadanie. Takie mosty budowaliśmy już wielokrotnie podczas różnego rodzaju ćwiczeń – podkreśla mjr Dariusz Kurowski z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Standardowe nie oznacza jednak łatwe.

REKLAMA

W miejscu, gdzie początkowo miał stanąć most, brzegi Wisły okazały się trudno dostępne. Żołnierze musieli rozłożyć poszczególne jego elementy w odległości niemal dwóch kilometrów. Nabrzeże zostało tam umocnione za pomocą płyt żelbetowych tak, by nad samą wodę mogły zjechać ciężarówki. Części przeprawy były z nich zrzucane do wody i spławiane w pobliże mostu Grota-Roweckiego. Tam były łączone w całość. W sumie most ma prawie 240 metrów długości i składa się z ponad 80 modułów. Każdy z nich waży 3,6 tony. W budowie przeprawy wzięło udział przeszło 170 żołnierzy z 2 Pułku Inżynieryjnego oraz 2 Pułku Saperów. Do dyspozycji mieli ponad sto jednostek sprzętu, w tym ciężarówki, dźwigi i siedem kutrów, przy pomocy których elementy przeprawy były przemieszczane po rzece. – Mimo że montaż mostu dobiegł końca, grupa żołnierzy pozostanie na miejscu. Będzie czuwała nad przeprawą, choćby podczas montażu na niej rurociągu – zapowiada mjr Kurowski. – Oczywiście most jest wystarczająco wytrzymały, by udźwignąć jego elementy. Zwykle przecież po takich konstrukcjach przemieszczają się czołgi, czy pojazdy opancerzone. Ale kwestie bezpieczeństwa nakazują, by przeprawy doglądać – dodaje.

Tymczasem nad Wisłą pracują nie tylko żołnierze, ale też około 80 specjalistów cywilnych. W tej chwili zgrzewają oni ze sobą rury, z których utworzony zostanie tzw. bypass. Przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”, zapewniają, że pracują przez całą dobę. Jednocześnie na brzegu Wisły powstaje czerpnia, czyli miejsce gromadzenia ścieków wypływających z kolektora. Z czerpni nieczystości będą wtłaczane do rurociągu przy użyciu pomp. Dwanaście urządzeń zapewni przesył rzędu czterech metrów sześciennych na sekundę. – Jutro rozpoczniemy montaż pierwszej nitki rurociągu. Druga powinna być gotowa w piątek. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, w sobotę ścieki przestaną spływać do Wisły – zapowiada Sergiusz Kieruzel z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Most z zastępczym rurociągiem pozostanie na Wiśle do czasu zakończenia naprawy kolektora. Prace mogą potrwać kilka tygodni. Warszawskie wodociągi, powołując się na prowadzone codziennie badania wody, przekonują, że awaria nie spowodowała zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców stolicy czy miast położonych na północ od Warszawy. Jednak w komunikacie wydanym wczoraj przez Polski Klub Ekologiczny pojawia się określenie „katastrofa ekologiczna”.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: mjr Dariusz Kurowski

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał Iranu
 
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Double Eagle po nowemu
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Chciałem walczyć z Niemcami
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rywalizacja strzelców wyborowych
Stulatka hydrografia
O Patriotach na WAT
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Obradowała Rada Gabinetowa
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Czerwoni w odwrocie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Nowy wiceminister w MON
Ważka bliżej
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Szturmani na Lipie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Krwawe walki o Monte Cassino
Własne interesy Europy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nauka zimowego pływania
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żyj zdrowiej
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Symulatory strzelań Rosomaków
For the Right Cause
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
We Are All Darfur
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Darłowo czeka na śmigłowce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Podziemna potęga
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO