moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jubileuszowa wystawa Wojska Polskiego

Ponad 100 jednostek sprzętu stanęło na wystawie polskich sił zbrojnych, którą można oglądać na XXVII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego. To już tradycja kieleckich targów – Wojsko Polskie prezentuje sprzęt i uzbrojenie już po raz dwudziesty. Wystawę będzie można zwiedzać do soboty, kiedy to zaplanowany jest dzień otwarty na MSPO.

– Historia wystawy sił zbrojnych ma już dwadzieścia lat. Dokładnie tyle, ile polskie członkostwo w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówi ppłk Marek Chmiel, z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, który odpowiada za przygotowanie wojskowej wystawy. Tegorocznej wystawie przyświeca hasło „Nowoczesne Siły Zbrojne powstają dziś. Bądź częścią przyszłości”.

REKLAMA

Ekspozycja polskiego wojska zajmuje 8,5 tysiąca metrów kwadratowych i podzielona jest na dwie części: wewnętrzną, zajmującą dwie hale wystawiennicze, i zewnętrzną, na której prezentowany jest sprzęt o dużych gabarytach. Stoiska przygotowały wszystkie rodzaje SZ, Inspektorat Wsparcia SZ i jednostki mu podległe, a także Żandarmeria Wojskowa, wojskowe uczelnie, wojskowa służba zdrowia oraz różnego rodzaju organizacje obronne i stowarzyszenia. Po raz pierwszy w Kielcach prezentują się m.in. Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz przedstawiciele tworzących się wojsk obrony cyberprzestrzeni. Pracownicy Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni informują o programie cyber.mil.pl, zajmują się także akcją rekrutacyjną pośród żołnierzy i cywilów.

Polscy żołnierze prezentują m.in. czołgi Leopard, transportery opancerzone Rosomak, armatohaubice Krab, samobieżne moździerze Rak, broń przeciwlotniczą i radary. Na ekspozycji stanął także Borsuk – prototyp nowego wozu piechoty. Wojskowi przygotowali także różnego rodzaju trenażery i symulatory, broń osobistą – karabiny wyborowe, maszynowe, pistolety oraz sprzęt optoelektroniczny.

Na stoisku wojsk specjalnych można zobaczyć wyposażenie GROM-u, Jednostki Wojskowej Komandosów, Nila, Formozy i Agatu. Specjalsi pokazują m.in. różnego rodzaju broń i pojazdy specjalne. Na ekspozycji, podobnie jak rok temu, stanęła m.in. platforma szturmowa, dzięki której operatorzy mogą opanować jednocześnie nawet trzy kondygnacje budynku.

Po raz trzeci na targach zbrojeniowych prezentują się wojska obrony terytorialnej, tym razem hasłem przewodnim ich ekspozycji jest zarządzanie kryzysowe. – Większość naszej ekspozycji dotyczy działalności kryzysowej, bo w ostatnim czasie właśnie w takich działaniach sprawdziły się wojska OT – mówi ppor. Tomasz Pręndota z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT. – Prezentujemy m.in. różnego rodzaju piły do usuwania zawałów leśnych, agregaty prądotwórcze, zestawy do rozcinania pojazdów, filtry wody. Poza tym na wystawie znalazły się łodzie saperska i rozpoznawcza, kombinezony do pracy w wodzie – dodaje. Zwiedzający mają okazję, by przyjrzeć się używanym przez terytorialsów motocyklom, quadom oraz broni: Sako, Bor, Grot. Na pewno warto również zajrzeć na stanowisko rekrutacyjne wojsk OT.

Na wystawie można zapoznać się z informacjami na temat zadań, jakie realizuje 10 Brygada Logistyczna, która powstała dokładnie dwie dekady temu. Ciekawostką jest prezentacja podległego 10 Brygadzie 55 Batalionu Remontowego. Żołnierze przygotowali stanowisko diagnostyczno-obsługowe sprzętu łączności z KTO Rosomak. Sprzęt pozwala wykryć usterki m.in. łączności, nawigacji GPS czy systemów detekcji skażeń chemicznych.

Zwiedzający nie ominą zapewne atrakcji, które znalazły się na wystawie Inspektoratu Wojsk Lądowych. Tu 6 Brygada Powietrznodesantowa prezentuje samochód przystosowany do desantowania, a 25 Brygada Kawalerii Powietrznej oferuje „lot” symulatorem desantowania.

W sobotę wystawa sił zbrojnych zostanie otwarta dla miłośników militariów, wstęp będzie bezpłatny.

 

 

Na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach „Polska Zbrojna” przygotowała wydanie specjalne.

 

Nasze wydawnictwo będziecie mogli bezpłatnie dostać w czasie trwania kieleckiej imprezy na naszym stoisku (stoisko nr D66, hala D), na stoisku Ministerstwa Obrony Narodowej oraz w punkcie prasowym MSPO.

 

Czytelników, którzy nie dotrą na największe w Polsce targi zbrojeniowe, zachęcamy do lektury elektronicznej wersji numeru specjalnego „Polski Zbrojnej”.

 

 

 

 

 

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Chwała powstańcom
 
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ukraiński kurs na Zachód
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek: misja
Więcej celowników z PCO dla wojska
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Amerykanie odmładzają F-16
Łączność: fundament operacji specjalnej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Druga kadencja prezydenta Dudy
Wojskowy Hot450Challenge
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Hekatomba na Woli
Galicyjskie przesilenie
Kurs dla saperskich ekspertów
Not Contaminated With Routine
Lato z czerwonym terrorem
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Na misjach święta inne niż zwykle
Wojsko przeciw wirusowi
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie porty bardziej otwarte
Online z mistrzami sportu
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Strzelnice dla terytorialsów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Laserowa artyleria US Army
Skok na głęboką wodę
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Cud Piłsudskiego
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO