moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sprzęt z najwyższej półki, czyli amerykańska wystawa na MSPO

Stany Zjednoczone to w tym roku gość specjalny Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Na amerykańskiej wystawie narodowej w Kielcach można było zobaczyć śmigłowce Black Hawk i Apache, model myśliwca F-35 czy czołg Abrams. Swoje produkty prezentowało aż 50 firm przemysłu zbrojeniowego z USA.

Tradycją jest, że podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jedno z państw przygotowuje wystawę, na której prezentuje produkty rodzimego przemysłu zbrojeniowego. W tym roku z wystawą narodową do Kielc przyjechali Amerykanie.

REKLAMA

Ekspozycja Stanów Zjednoczonych została ulokowana na powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Swoje wyroby zaprezentowało aż 50 przedsiębiorstw związanych z przemysłem obronnym. – Zaprosiliśmy do udziału zarówno wielkie koncerny, jak i niewielkie firmy, gdyż zależało nam na tym, aby pokazać jak najszerszą gamę produktów z USA. Na targach byli z nami przedstawiciele branży lotniczej, optoelektronicznej, a nawet te oferujące rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa – mówi Jason Rubin z firmy Kallman, która odpowiadała za organizację amerykańskiej wystawy.


Film: Paweł Sobkowicz/ portal polska-zbrojna.pl

Bezsprzecznie największe zainteresowanie wśród zwiedzających wystawę wzbudzała firma Lockheed Martin, która pokazała w Kielcach odwzorowany w skali 1:1 model F-35. To myśliwiec, który Polska zamierza kupić od USA. – Potwierdzam, że wszystko idzie w dobrym kierunku – mówiła Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce podczas ceremonii otwarcia kieleckich targów.


Film: Paweł Sobkowicz/ portal polska-zbrojna.pl

Poza modelem myśliwca, dużym zainteresowaniem cieszył się także prezentowany na wystawie śmigłowiec Black Hawk. Cztery takie maszyny wkrótce otrzymają polskie wojska specjalne. Zostaną one wyprodukowane w PZL Mielec, największych zakładach Lockheeda znajdujących się poza Stanami Zjednoczonymi. Maszyna pokazywana na targach była uzbrojona w system uzbrojenia śmigłowca BH podwieszanego na jednostanowiskowym skrzydełku.

Śmigłowiec przywiozła do Kielc także firma Boeing. Przed halą, w której mieściła się wystawa, prezentowany był Apache. Natomiast na stoisku – symulator maszyny, dzięki czemu każdy mógł zasiąść za jej sterami.

Swoją ofertę promował także Raytheon. Na stoisku firmy można było zobaczyć nie tylko szeroką gamę oferowanych przez nią produktów, ale także uzyskać informację na temat udziału w polskich programach „Wisła” czy „Homar”, zakładających dostarczenie Wojsku Polskiemu systemów Patriot i Himars.


Film: Paweł Sobkowicz/ portal polska-zbrojna.pl

Zwiedzający MSPO mogli obejrzeć również sprzęt firm Northrop Grumman, Alaska Structures czy Owl Cyber Defense Solutions. Ale amerykańska wystawa to nie tylko produkty przemysłu zbrojeniowego. Do Kielc przyjechali także żołnierze US Army. Można było zobaczyć między innymi czołg Abrams M1 i wóz ewakuacji Herkules, które na co dzień stacjonują w Drawsku Pomorskim, a także śmigłowce Apache i Chinook, które przyleciały do Polski z Niemiec.

Był też gość specjalny. Amerykanie do Kielc zaprosili płk. Alfreda Merrilla Wordena, jednego z uczestników misji Apollo 15, z którym można było porozmawiać.


Film: Paweł Sobkowicz/ portal polska-zbrojna.pl

Zwiedzający kieleckie targi mieli okazję zobaczyć również przelot amerykańskich statków powietrznych. Tuż po rozpoczęciu wystawy nad halami targowymi pojawiły się dwa myśliwce F-15, samolot wielozadaniowy Boeing P-8 Poseidon, a także cysterna KC-135, która umożliwia tankowanie samolotów w powietrzu.

Wystawy narodowe to tradycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Pierwsza odbyła się w 2004 roku. Dotychczas ofertę swojego przemysłu zbrojeniowego przedstawiły w ten sposób m.in. Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja, Norwegia, Korea. Stany Zjednoczone były państwem partnerskim targów dwa razy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Brawurowe zagony motorowe
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Ochotnicy na ratunek
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rakiety z Mesko w F-35
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ułańska szarża
Prezydent Duda jedzie do USA
Amerykanie odmładzają F-16
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Weterani znów staną na macie
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Oficer jak biała karta...
PGZ będzie obecna na MSPO
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Kolejne Groty dla wojska
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Krwawy Wołyń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Mały Katyń pod Augustowem
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
„Defender” – pracowity poligon saperów
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Polskie porty bardziej otwarte
Żołnierze w sztafecie pomocy
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Emisariusz heroiczny
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Zbiegowie z innego świata
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Szkolenie wodne podhalańczyków
Więcej celowników z PCO dla wojska
Odznaka dla ratowników pola walki
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO