moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
DSEI dla ludzi morza

W Londynie rozpoczęły się targi Defence Systems and Equipment International. To drugie – obok paryskich Eurosatory – największe takie wydarzenie na świecie. Bierze w nim udział 1700 wystawców z ponad 60 krajów, bijąc rekord w dwudziestoletniej historii imprezy. DSEI zainaugurował admirał Tony Radakin, szef brytyjskiej Royal Navy.

Tym, co wyróżnia targi DSEI na tle innych tego typu przedsięwzięć jest ich morski charakter. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich latach, także i w tym roku wydarzenie zdominowali producenci różnego typu wyposażenia i sprzętu dla flot wojennych. Również organizowane podczas DSEI konferencje naukowe dotyczą głównie tematyki morza i związanych z nim wyzwań dla armii na całym świecie.

REKLAMA

Nic jednak w tym dziwnego skoro Royal Navy, czyli flota wojenna gospodarza, aż do drugiej wojny światowej była największą i najsilniejszą na świecie. A dziś pod przoduje na Starym Kontynencie. W najbliższych latach Royal Navy czekają spore zmiany. – Stoi przed nami pięć najważniejszych zadań. Chodzi o zwiększenie obecności na Północnym Atlantyku, stworzenie grupy uderzeniowej lotniskowca, utworzenie dowództwa V generacji, wprowadzenie do służby nowych typów okrętów oraz wdrażanie nowoczesnych technologii – zapowiadał podczas otwarcia targów admirał Tony Radakin, niedawno mianowany na First Sea Lord, czyli szefa brytyjskiej marynarki wojennej.

Admirał podkreślał, że Royal Navy po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat znacząco się powiększy. Wszystko dzięki większym nakładom i decyzji o zakupie nowych okrętów podwodnych, lotniskowców, fregat, patrolowców oraz okrętów wsparcia.

Nie tylko światowi giganci

Na londyńskim DSEI swoje produkty prezentują wszystkie czołowe firmy zbrojeniowe, które już wybrano na poddostawców systemów okrętowych dla nowych typów jednostek, czyli m.in. fregat rakietowych typu 31e oraz atomowych okrętów podwodnych typu „Dreadnought”. Ale promują się również firmy, które dopiero zabiegają o zlecenia.

DSEI to jednak nie tylko targi gigantów walczących o lukratywne kontrakty. Można tu zobaczyć pełną gamę produktów dla wojennych flot, począwszy od małych, bezzałogowych łodzi patrolowych, poprzez zwiadowcze morskie drony, aż po wiązki kabli przeznaczonych do mniejszych i większych okrętów.

Tradycją londyńskiej imprezy jest jej morska wystawa, czyli prezentacja na Tamizie okrętów, zarówno brytyjskiej marynarki wojennej, jak i z zaprzyjaźnionych państw. W tym roku jest osiem jednostek. Prezentują się brytyjskie: HMS „Argyll” – fregata rakietowa typu 23, HMS „Medway” – patrolowiec, HMS „Grimsby” – niszczyciel min, HMS „Dasher” i HMS „Trumpeter” – patrolowce i okręty szkolne. Jest też belgijski BNS „Pollux” – patrolowiec, holenderski HNLMS „Zeeland” – patrolowiec oraz francuski FS „Garonne” – okręt wsparcia.

Walka o prymat

Odbywające się od 20 lat londyńskie targi zbrojeniowe są – obok Eurosatory – największymi na świecie. Biorąc pod uwagę liczby wystawców, oficjalnych delegacji i zwiedzających widać wyraźnie, że z roku na rok palma pierwszeństwa przechodzi pomiędzy Londynem a Paryżem na zmianę. Na Eurosatory 2016 przyjechało 1572 wystawców. Z kolei na DSEI w 2017 roku było już ponad 1600, a rok później na Eurosatory – 1762. Tegoroczna, jedenasta edycja DSEI znów daje szansę londyńskim targom wskoczyć na pierwsze miejsce – wystawców ma być bowiem ponad 1700 (ilu jest dokładnie jeszcze nie ujawniono).

Krzysztof Wilewski , korespondencja z Londynu

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Polska nie pozostanie osamotniona
 
Polscy nurkowie na Islandii
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Umowa na Feniksy
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Nowy wiceminister w MON
Wojsko wraca do Łomży
Klasy wojskowe po nowemu
Oko na Europę
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
Modernizacja Sokołów
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Groźny jak Tallboy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Irańskie szachy
Cienka niebieska linia
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Selekcja w pigułce
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
A Torn Subcontinent
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Sprawdzają Brutusa
Thin Blue Line
Terytorialsi na wysokościach
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polscy weterani i książę Harry
Pamięć o tragedii
W Indiach mieli swój drugi dom
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Modernizacja starów 266
Chorwacki test polskich kadetów
Agresja sowieckiego kolosa
Dead to the World
Nowa misja i nowy sprzęt
Z maratonu programowania do wojska
GROM Challenge
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Iranian Chess Game
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Rozpoczynamy nową erę
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Stalin czekał i kalkulował
„Górale” zdobywają miasto
Walka i dyplomacja
Jedna misja, jeden zespół
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głos (z) płonącej Warszawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO