moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35

„Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych. Najważniejszy kontrakt w historii Sił Zbrojnych RP jest coraz bliżej” – poinformował dziś wieczorem w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. Amerykanie ustalili maksymalną cenę za samoloty na 6,5 mld dol.

F-35A coraz bliżej Polski. Dziś wieczorem minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował o znaczącym postępie programu pozyskania przez nasze siły powietrzne nowych samolotów wielozadaniowych. „Departament Stanu USA zatwierdził sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35. Czekamy na zgodę Kongresu i przystępujemy do negocjacji cenowych” – napisał szef MON w mediach społecznościowych. To kolejny ważny krok w polsko-amerykańskich relacjach. Razem jesteśmy silniejsi! – skomentowała tę wiadomość na Twitterze Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Minister Mariusz Błaszczak w kolejnych wypowiedziach mocno podkreślał znaczenie dla możliwości obronnych naszego kraju wprowadzenia do służby samolotów F-35. – To jest najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, to jest wprowadzenie polskich sił powietrznych w nową epokę. To stworzenie zdolności dla sił powietrznych, których dotychczas nie posiadały – wyjaśniał.

REKLAMA

Amerykański MSZ, bo taką właściwie rolę pełni Departament Stanu USA, ustalił maksymalną cenę za 32 samoloty, 33 silniki Pratt & Whitney F-135, systemy walki radioelektronicznej, systemy wsparcia dowodzenia i rozpoznania, a także systemy logistyczne i szkoleniowe, na 6,5 mld dolarów.

We wniosku, który w sprawie sprzedaży Polsce samolotów F-35 amerykańska rządowa agencja Defense Security Cooperation Agency skierowała do Kongresu (bo to on musi zatwierdzić decyzję administracji prezydenta Donalda Trumpa), Departament Stanu USA argumentuje, iż kontrakt jest wskazany ze względu na „powstrzymanie agresji w regionie i zwiększenie interoperacyjności z wojskami USA”, a nasz kraj „nie będzie miał problemów z absorpcją tych samolotów do swoich sił zbrojnych”.

Polski rząd zwrócił się do amerykańskiej administracji o zgodę na sprzedaż dwóch eskadr (czyli 32 sztuki) samolotów F-35A w maju tego roku. Zgodnie z tamtejszymi przepisami, procedowaniem wniosku zajęła się US ASAC – US Army Security Assistance Command, czyli agencja implementacyjna reprezentująca Stany Zjednoczone w sprawach zagranicznego obrotu bronią.

Po decyzji Departamentu Stanu USA Kongres ma teraz dwa tygodnie, aby zgodzić się lub nie, na sprzedaż F-35A Polsce. Jeśli wyrazi zgodę, nasz rząd będzie mógł rozpocząć handlowe negocjacje z producentem samolotów – koncernem Lockheed Martin.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1568448120
system zakupów broni w Polsce to farsa ... wydawanie kasy na oślep .... prawie zawsze w stanach bez próby zabezpieczenia nie mówię już pełnego offsetu ale nawet serwisu ... z pominięciem jakichkolwiek ofert producentów z innych państw - tak traktuje się bantustan ... a nie sojusznika który udostepnia im swoje terytorium do rozgrywki z ruskimi ryzykując jego totalne zniszczenie
16-2B-34-1F
~A gd
1568278380
Czy nie lepiej kupić za te pieniądze z 48 F15 E lub F/A 18 i jeszcze z 12 F16 ??? Za chwilę będziemy szukać czegoś za Su-22, które zaczną się rozpadać w powietrzu.
7E-49-0B-6F

Cienka niebieska linia
 
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Jedna misja, jeden zespół
Polscy nurkowie na Islandii
Selekcja w pigułce
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja starów 266
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Walka i dyplomacja
Dead to the World
GROM Challenge
Polska nie pozostanie osamotniona
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Oko na Europę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Klasy wojskowe po nowemu
Iranian Chess Game
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Głos (z) płonącej Warszawy
Groźny jak Tallboy
A Torn Subcontinent
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Umowa na Feniksy
Wojsko wraca do Łomży
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Irańskie szachy
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Agresja sowieckiego kolosa
Chorwacki test polskich kadetów
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Pamięć o tragedii
Thin Blue Line
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Nowy wiceminister w MON
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na wysokościach
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Modernizacja Sokołów
„Górale” zdobywają miasto
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Nowa misja i nowy sprzęt
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Samochód do desantowania
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Polscy weterani i książę Harry
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Stalin czekał i kalkulował
Z maratonu programowania do wojska
Rozpoczynamy nową erę
Debiuty MSPO: Mistrz misji
W Indiach mieli swój drugi dom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO