moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
GROM Challenge

W weekend odbył się ekstremalny bieg GROM Challange. Jego uczestnicy musieli pokonać usianą przeszkodami 25-kilometrową trasę, a także udowodnić, że potrafią celnie strzelać, udzielać pierwszej pomocy, a przede wszystkim – działać w zespole. Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie reprezentanci 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i 6 Brygady Powietrznodesantowej.

GROM Challenge, to ekstremalny bieg, który co roku organizują byli żołnierze GROM-u skupieni wokół fundacji „Niezapomniani”. Impreza tradycyjnie odbywa się na poligonie w Czerwonym Borze, gdzie kiedyś szkolili się operatorzy elitarnej jednostki. – Biegów ekstremalnych w Polsce jest wiele, ale tylko ten organizują byli żołnierze JW GROM. Dzięki temu jego uczestnicy mają szansę na własnej skórze przekonać się, jak kiedyś wyglądała selekcja do wojsk specjalnych – mówi Jarosław Rybak, rzecznik prasowy wydarzenia.

REKLAMA

Wyzwaniu rzuconemu przez byłych żołnierzy postanowiło sprostać prawie 200 osób. Wśród nich byli cywile, miłośnicy wojsk specjalnych, sportowcy, ale w Czerwonym Borze stawiła się też silna reprezentacja służb mundurowych. – Ten bieg wyróżnia to, że trzeba być nie tylko świetnie przygotowanym fizycznie, ale także wykazać się znajomością terenoznawstwa, udzielania pierwszej pomocy i umiejętnościami strzeleckimi – mówił tuż przed startem Sylwek, uczestnik biegu. – Oczywiście wynik jest ważny, ale jesteśmy tu, aby sprawdzić swoje możliwości, poczuć adrenalinę, ale przede wszystkim dobrze się bawić – dodał Dawid. Obaj służą na co dzień w strukturach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ale wśród uczestników nie zabrakło także żołnierzy. W jednym zespole wystartowali m.in. ppor. Tomasz Ożański z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i szer. Rafał Tercjak z 43 Batalionu Lekkiej Piechoty z Braniewa. – To nasz debiut, więc nie do końca wiemy czego się spodziewać. Na pewno chcemy zmierzyć się z własnymi słabościami i dotrzeć do mety – mówił tuż przed startem oficer. – Koledzy, którzy już uczestniczyli w tym biegu, mówili, że najtrudniejsza przeszkoda to „żwirownia”. Jestem bardzo ciekawy, czy tak jest w rzeczywistości – dodał szeregowy.

Wspomniana żwirownia to usypane z piasku wzniesienia. Każde mierzyło kilkanaście metrów wysokości, a uczestnicy musieli je pokonać biegiem. Jednak to nie jedyne utrudnienie, które czekało na zawodników. Na 25 kilometrowej trasie było ich ponad 60. Uczestnicy GROM Challenge musieli brodzić w błocie, czołgać się w kanałach, nosili skrzynki wypełnione materiałami wybuchowymi, wspinali się. Każdy musiał też wykazać się celnością na strzelnicy. Zadania nie ułatwiał ciężki plecak, który zgodnie z regulaminem każdy zawodnik musiał mieć przy sobie.

W wyznaczonym przez organizatorów limicie czasu, czyli 6 godzin, trasę pokonało 78 dwuosobowych zespołów. 11 przekroczyło linię mety z opóźnieniem. Podczas tegorocznej, siódmej edycji GROM Challenge najszybsi okazali się żołnierze. Pierwsze miejsce na podium zajął duet – por. Maciej Kasjan z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i st. szer. Wojciech Kiszła z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Pokonanie całej trasy zajęło im 4 godziny, 38 minut i 34 sekundy.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


W MON o polsko-słowackiej współpracy
 
Wojsko przeciw wirusowi
Wojsko ma ofertę dla cywili
„Defender” – pracowity poligon saperów
Ułańska szarża
Oficer jak biała karta...
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Zbiegowie z innego świata
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Odznaka dla ratowników pola walki
Żołnierze w sztafecie pomocy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Na misjach święta inne niż zwykle
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szkolenie wodne podhalańczyków
Amerykanie odmładzają F-16
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Prezydent Duda jedzie do USA
Kraby w Bolesławcu
Emisariusz heroiczny
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Rakiety z Mesko w F-35
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Kolejne Groty dla wojska
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Weterani znów staną na macie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ochotnicy na ratunek
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Laserowa artyleria US Army
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Mały Katyń pod Augustowem
Krwawy Wołyń
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
PGZ będzie obecna na MSPO
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Online z mistrzami sportu
Brawurowe zagony motorowe

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO