moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zacieśniamy współpracę obronną Polski i Rumunii

Już od lat mamy dobrą współpracę wojskową z Rumunią. Polscy żołnierze stacjonują w Rumunii i współpracują tam z żołnierzami rumuńskimi i amerykańskimi. Żołnierze rumuńscy są obecni w Polsce i ćwiczą razem z wojskami polskimi, amerykańskimi, brytyjskimi i chorwackimi. Ta współpraca jest bardzo bliska - powiedział w Bukareszcie Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Szef MON wziął udział 18 września w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych, którym przewodzili premierzy obu krajów: Mateusz Morawiecki i Viorica Dăncila.

Minister Błaszczak rozmawiał ze swoim rumuńskim odpowiednikiem Gabrielem – Beniaminem Leş o zacieśnieniu wojskowej współpracy obu krajów. Jak zaznaczył szef MON, intencją resortów obrony jest wspólna realizacja projektów obronnych oraz dalszy rozwój interoperacyjności wojsk Polski i Rumunii. - Rozmawialiśmy o współpracy przemysłów zbrojeniowych, na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, na temat wspólnego przygotowania wojsk do NATOwskiej inicjatywy gotowości wojsk i o poprawie infrastruktury dla zwiększenia mobilności sojuszniczych wojsk - podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Od 2017 roku kontyngent rumuński jest w składzie batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej w północno-wschodniej Polsce w ramach tzw. wysuniętej wzmocnionej obecności sojuszu na jego wschodniej flance. Z kolei polscy żołnierze wspierają obronę południowo-wschodniej flanki NATO formując kontyngent wojskowy w rumuńskiej Krajowej. PKW Rumunia wyposażony jest m.in. w transportery opancerzone Rosomak.

Zwiększenie interoperacyjności wojsk, zdaniem szefa MON będzie możliwe w kontekście współpracy transatlantyckiej zarówno Polski, jak i Rumunii: - Rozmawialiśmy na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Zarówno Polska, jak i Rumunia kupiła system Patriot, kupiliśmy rakiety Himars o zasięgu do 300 km, a więc będziemy korzystali z doświadczeń w szkoleniu wojsk do wykorzystania tych systemów - stwierdził minister.

Ministrowie omówili również bieżące projekty obronne Polski i Rumunii pod egidą Unii Europejskiej, w szczególności o koordynacji europejskich projektów obronnych PESCO z inicjatywami podejmowanymi w ramach współpracy państw członkowskich NATO. Celem Polski i Rumunii jest komplementarność projektów UE i NATO.

Jak zaznaczył minister Mariusz Błaszczak oba kraje współpracują również w ramach Bukareszteńskiej Dziewiątki. - Poruszyliśmy tematy związane z natowską inicjatywą gotowości wojsk i wspólnego przygotowania do tej inicjatywy. Była to kontynuacja rozmów z kwietnia tego roku w Warszawie w formacie B9- wyjaśnił minister Błaszczak. Szef MON zaznaczył, że jednym z dyskutowanych tematów była współpraca polskiego i rumuńskiego przemysłu zbrojeniowego. - Polski przemysł zbrojeniowy posiada kompetencje szczególnie jeśli chodzi o artylerię, których oczekują nasi partnerzy z Rumuni. Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia i obopólnego sukcesu – powiedział szef MON.

Szef MON wskazał również na temat rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej obu krajów w kontekście tzw. „military mobility”. Chodzi tu o Via Karpatię i połączenie Morza Batyckiego z Morzem Czarnym, co ma znaczenie gospodarcze i turystyczne oraz wojskowe bowiem umożliwia sprawny i szybszy przerzut wojsk.

Po skończonych rozmowach międzyresortowych szef MON wziął udział w sesji plenarnej delegacji rządowych pod przewodnictwem premierów Polski i Rumunii.

Źródło: MON

red. PZ

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
 
Darłowo czeka na śmigłowce
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Defense Without Politics
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Militaria na Zamku Królewskim
Krwawe walki o Monte Cassino
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Klasy wojskowe po nowemu
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Symulatory strzelań Rosomaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Ważka bliżej
Stulatka hydrografia
Śmierć bohatera
Iran uderza w USA
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Obradowała Rada Gabinetowa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Własne interesy Europy
„Bolko” w służbie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
They Train Together, They Fight Together
Nowy wiceminister w MON
We Are All Darfur
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Pretorianie na Mazurach
Palmiry – miejsce kaźni
Polacy najlepsi w Hackathonie
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
JWK z odznaką pamiątkową
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Polowy „Brave Band”
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Trzydniowe obchody stulecia zwycięstwa nad bolszewikami
Rywalizacja strzelców wyborowych
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Security Game
Kolejne kontrakty na Wisłę
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO