moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Delegacja Dowództwa Operacyjnego z wizytą w USA

Począwszy od 9 września, przez kolejne siedem dni, delegacja Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, na czele z gen. dyw. Tomaszem Piotrowskim, przebywała z wizytą w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Pobyt u sojuszników z armii amerykańskiej rozpoczął się od uczestnictwa w Maneuver Warfighter Conference w Fort Benning, w stanie Georgia. Tegoroczna konferencja zatytułowana była: The Brigade Combat Team: Readying for Large Scale Ground Combat (LSGCO). Tematy koncentrowały się na zagadnieniu szkolenia żołnierzy, jak również na tym, jak kształtować ich umiejętności wielopłaszczyznowego współdziałania. Ważnym, podejmowanym w trakcie wykładów tematem, był także rozwój indywidualny żołnierzy. – Przedstawiono ogólne zasady rozwoju kariery i budowania morale wśród żołnierzy. Zapoznano z kierunkami badań i rozwoju techniki bojowej, zwrócono uwagę na konieczność rozwijania zdolności bojowych w środowisku wielodomenowym. Podkreślono, że do właściwego wyszkolenia konieczne jest posiadanie dobrze wyposażonej i przygotowanej bazy szkoleniowej, pozwalającej na organizowanie i zgrywanie złożonych zespołów zadaniowych. Dużą wagę przywiązywano do rozwijania i kształtowania zdolności przywódczych, na wszystkich szczeblach - tak Maneuver Warfighter Conference 2019 podsumował szef Zarządu Operacyjnego Dowództwa Operacyjnego RSZ im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.

Kolejnym etapem pobytu delegacji DO RSZ w USA była wizyta w Illinois National Guard (ING), która rozpoczęła się od przedstawienia roli, historii, przeznaczenia i aktualnie realizowanych zadań przez siły z Illinois. – Dostarczamy specjalistycznych zdolności i w ramach naszych umiejętności, posiadanych narzędzi, wyspecjalizowanych urządzeń i usług, z których korzystamy, i które możemy zaoferować w miarę potrzeby i konieczności, kiedy będziemy wezwani - tak opisał prowadzone przez ING zadania dowódca formacji, BG Richard Neely.

REKLAMA

Szef Pionu Planowania Dowództwa Operacyjnego RSZ swoje oczekiwania związane z wizytą w ING scharakteryzował następująco: - Głównym z priorytetów dla DO RSZ jest przygotowanie do ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda-20. Wizytę w Illinois National Guard zamierzałem ukierunkować na koordynację zaangażowania strategicznego partnera Dowództwa Operacyjnego RSZ w strukturę kierownictwa ćwiczenia i ćwiczących na różnych poziomach. Dotychczasowe zaangażowanie 183 Grupy Operacji Powietrznych oraz elementów CBRN było szczególnie wspierające dla osiągnięcia założonych celów poprzednich edycji ćwiczenia Anakonda, dlatego doświadczenia i potencjał ING będą wykorzystane w ćwiczeniu Anakonda-20, a szczegóły tej współpracy będą potwierdzone w roku trwania następnych konferencji przygotowujących nas do nadchodzącego ćwiczenia.

W Spriengfield, stanowiącym miejsce stacjonowania Illinois National Guard, członkowie delegacji mogli odwiedzić Illinois Emergency Management Agency, czyli główny ośrodek zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Ośrodek gromadzi przedstawicieli wszystkich agencji mających wpływ na ocenę sytuacji i proporcjonalne do tych szacunków reagowanie. Wszyscy szefowie i przedstawiciele agencji wchodzących w skład zespołu, muszą posiadać autoryzację do podejmowania decyzji. Bardzo dużą wagę przywiązuje się do ciągłego monitorowania sytuacji w rejonach instalacji nuklearnych.

Dotychczasowy pobyt umożliwił pogłębienie współpracy z sojusznikami w wielu obszarach. Liczne wizyty dały możliwość wymiany myśli, stały się platformą do dyskusji o przyszłości stosunków, współdziałania i wymiany doświadczeń. To jednak jeszcze nie koniec podróży Dowódcy Operacyjnego RSZ i jego podwładnych. Kolejnym etapem będzie wyjazd do Kanady i spotkanie z przedstawicielami Kanadyjskich Sił Zbrojnych.

Tekst: mjr Adriana Wołyńska

red. PZ

autor zdjęć: Źródło: DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


NATO pozostaje w Iraku, Polska także
 
Iran uderza w USA
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
Symulatory strzelań Rosomaków
Pretorianie na Mazurach
Chciałem walczyć z Niemcami
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
USA nie zacznie wojny z Iranem
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Stulatka hydrografia
Ważka bliżej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
We Are All Darfur
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Security Game
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Klasy wojskowe po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Arsenał Iranu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Double Eagle po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Krwawe walki o Monte Cassino
Darłowo czeka na śmigłowce
Własne interesy Europy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
JWK z odznaką pamiątkową
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Śmierć bohatera
Rozpoznają skażenie Rosomaków
For the Right Cause
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Podziemna potęga
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Obradowała Rada Gabinetowa
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Militaria na Zamku Królewskim
Nauka zimowego pływania
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO