moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Groźny jak Tallboy

Waży 5,4 tony i zawiera materiał wybuchowy o sile odpowiadającej ponad trzem tonom trotylu. Potężna bomba lotnicza z czasów II wojny światowej została odkryta na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nurkowie z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża rozpoczęli już wstępne przygotowania do zneutralizowania bomby nazywanej Tallboy.

– Z tak dużym niewybuchem nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia – przyznaje kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Brytyjski Tallboy (w tłumaczeniu: Wysoki Chłopak) ma długość 6,4 metra i waży około 5,4 tony. Co ważniejsze, zawiera ona blisko 2,4 tony mieszanego materiału wybuchowego, który w przeliczeniu daje siłę równą ponad trzem tonom trotylu. Tallboy był jedną z największych bomb lotniczych II wojny światowej. Brytyjczycy używali ich m.in. do bombardowania schronów, w których stacjonowały niemieckie okręty podwodne. Egzemplarz odkryty w Świnoujściu przez 74 lata spoczywał zagrzebany w mule Kanału Piastowskiego. W jego sąsiedztwie codziennie przepływały miejskie promy, łączące wyspy Wolin i Uznam.

Na ślad bomby natrafili pracownicy firmy pogłębiającej tor wodny Świnoujście – Szczecin. Informacja o znalezisku została przekazana marynarce wojennej. W tym tygodniu pod wodę zeszli nurkowie minerzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. – Przeprowadzili oględziny znaleziska i potwierdzili jego autentyczność– przyznaje kmdr ppor. Lewandowski. Dziś w szczecińskim Urzędzie Wojewódzkim zebrał się sztab kryzysowy. – Mamy kilka wariantów neutralizacji bomby, ale każdy wiąże się z określonymi komplikacjami. Wypracowanie najlepszej metody wymaga jeszcze szeregu analiz – przyznaje rzecznik 8 FOW.

REKLAMA

Począwszy od sierpnia marynarze ze świnoujskiej flotylli przeprowadzili już dwie operacje niszczenia niewybuchów odkrytych podczas prac przy torze do Szczecina. Stara amunicja znaleziona na Zalewie Szczecińskim oraz Kanale Piastowskim była umieszczana na okręcie, przerzucana na jeden z morskich poligonów i niszczona. Ale odkryte wcześniej niewybuchy były dużo mniejsze. Teraz czeka ich jednak znacznie poważniejsze wyzwanie. Z pewnością niszczenie bomby będzie się wiązało z ewakuacją sporej liczby mieszkańców. – Zbyt wcześnie jednak, by mówić o szczegółach. Jesteśmy dopiero po pierwszym, wstępnym spotkaniu – informuje Agnieszka Muchla z Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie i dodaje: – Mieszkańcy Świnoujścia i turyści nie powinni się niepokoić. Bomba przeleżała na dnie kanału dziesiątki lat. Jest mało prawdopodobne, by teraz samoistnie eksplodowała. Odkrycie bomby nie spowoduje przerw w kursowaniu promów.

Stare niewybuchy w Świnoujściu i okolicach odkrywane są regularnie. Na przełomie lat 30. i 40. Niemcy stworzyli w mieście bazę Kriegsmarine z zapleczem szkoleniowym i potężnym arsenałem. Pod koniec wojny uciekając przed Armią Czerwoną zatopili sporą część amunicji. Samo miasto w marcu i kwietniu stało się celem alianckich nalotów. 16 kwietnia 1945 roku brytyjskie bombowce zdołały poważnie uszkodzić pancernik „Lȕtzow”, który cumował na obecnym Kanale Piastowskim. Odkryta teraz bomba Tallboy to najpewniej pozostałość po tamtym ataku.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Archiwum 8.FOW, Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
 
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Brawurowe zagony motorowe
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Oficer jak biała karta...
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Online z mistrzami sportu
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Zbiegowie z innego świata
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Odznaka dla ratowników pola walki
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani znów staną na macie
Kolejne Groty dla wojska
PGZ będzie obecna na MSPO
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej celowników z PCO dla wojska
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Rakiety z Mesko w F-35
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wojsko ma ofertę dla cywili
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Defender” – pracowity poligon saperów
Krwawy Wołyń
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Prezydent Duda jedzie do USA
Operator GROM, czyli żołnierz do zadań specjalnych
Emisariusz heroiczny
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Mały Katyń pod Augustowem
Kraby w Bolesławcu
Ochotnicy na ratunek
Szkolenie wodne podhalańczyków
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 kończą misję w Estonii
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Laserowa artyleria US Army
Żołnierze w sztafecie pomocy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ułańska szarża
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wojsko przeciw wirusowi
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO