moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska przeciwminowa

Budowa nowych niszczycieli min, modernizacja pojazdów podwodnych Gavia, wymiana układów napędowych w trałowcach projektu 207 – na tle mizerii, która ciągle jeszcze panuje w polskiej marynarce, siły przeciwminowe modernizują się w stosunkowo szybkim tempie. Warto przypomnieć, że ORP „Kormoran” uchodzi za najnowocześniejszy niszczyciel min w NATO. Pod względem możliwości prowadzenia wojny minowej, Polska wydaje się więc na dobrej drodze do czołówki Sojuszu.

– Budowane przez nas niszczyciele min zwiastują nadejście nowej generacji – mówił podczas ceremonii wodowania ORP „Albatros” i położenia stępki pod ORP „Mewa” Bartłomiej Pomierski, wiceprezes gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Z jak wielkim skokiem technologicznym w porównaniu ze starszymi jednostkami tego typu mamy do czynienia, można się przekonać oglądając ORP „Kormoran”. Pierwszy z okrętów projektu 258 wszedł do służby dwa lata temu i w zgodnej opinii stoczniowców oraz marynarzy uchodzi za najnowocześniejszy niszczyciel min w NATO. Został zbudowany z amagnetycznej stali i wyposażony w elektryczne silniki, co znacząco poprawia bezpieczeństwo operowania w rejonie, gdzie mogą znajdować się miny (obecnie są one detonowane przede wszystkim przez dźwięk albo pole magnetyczne o odpowiednio wysokim natężeniu). „Kormoran” ma nowoczesny system zarządzania walką, zaś serce okrętu, zwane bojowym centrum informacji zostało rozdzielone z mostkiem i ulokowane pod pokładem, w miejscu dodatkowo chronionym. Załoga ma również do dyspozycji pojazdy podwodne kilku typów. Służą do poszukiwania min, ich klasyfikacji, wreszcie – niszczenia. I to być może najbardziej wyrazisty symbol nowych czasów. Bo nowoczesna wojna minowa ma być prowadzona właśnie przy udziale podwodnych dronów i bezzałogowych platform operujących na wodzie. Oczywiście długo jeszcze (albo zgoła nigdy) nie będziemy w stanie do końca zastąpić dobrze wyszkolonych nurków minerów. Ale pewnie wraz z upływem czasu i rozwojem techniki, specjaliści od wojny minowej będą coraz rzadziej zmuszeni ryzykować bezpośrednio swoim życiem.

ORP „Albatros” i ORP „Mewa” powinny wejść do służby odpowiednio w 2020 i 2021 roku. Wcześniej zapewne marynarze z dywizjonów przeciwminowych będą mogli skorzystać ze zmodernizowanych Gavii. Z wyprodukowanych w Islandii podwodnych pojazdów do poszukiwania min polska marynarka korzysta od kilku lat. Teraz urządzenia mają zostać doposażone w nowy moduł, który umożliwi lustrowanie dna dokładnie pod nimi. Dzięki temu przeszukanie wskazanego akwenu zajmie mniej czasu niż dotąd. Na razie marynarka dysponuje dwoma Gaviami. Niewykluczone jednak, że wkrótce dołączą do nich kolejne. Możliwe, że znajdą się w wyposażeniu budowanych właśnie niszczycieli min...

REKLAMA

Do tego dodajmy jeszcze nowe zespoły napędowe, które mają zostać zainstalowane w trałowcach projektu 207. Stare niemieckie konstrukcje zajmą nowoczesne, również produkcji niemieckiej, oparte na silnikach MTU Friedrichshafen. Taką właśnie modernizację zdążył już przejść okręt ORP „Drużno”. Cały projekt obejmuje dziewięć jednostek. Po zmianie wydłuży się żywotność okrętów, a jednocześnie marynarze zyskają łatwiejszy dostęp do części zamiennych.

Składając to wszystko w całość można dojść do wniosku, że na tle sprzętowej mizerii panującej w marynarce, polskie siły przeciwminowe mają się całkiem nieźle. A do tej układanki wypada jeszcze dodać ośrodki badawcze i rodzimy przemysł okrętowy, które na tym boomie mogą skorzystać. Od pewnego czasu ze stoczni Remontowa Shipbuilding docierają sygnały, że projekt Kormoran II wywołał zainteresowanie u potencjalnych kontrahentów poza Polską. Jednocześnie Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, który również ma swój udział w tworzeniu nowych niszczycieli min, intensywnie pracuje też nad lekkim trałem niekontaktowym MLM oraz demonstratorem tego typu technologii. Międzynarodowy projekt jest koordynowany przez Europejską Agencję Obrony (EDA).

Tak więc, jeśli chodzi o możliwości prowadzenia wojny minowej i rozwój związanych z tym technologii, malkontenci nie powinni narzekać: Polska wydaje się być na dobrej drodze do natowskiej czołówki.

Łukasz Zalesiński , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Chwała powstańcom
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Łączność: fundament operacji specjalnej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Wymiana podwodnych doświadczeń
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Strzelnice dla terytorialsów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Skok na głęboką wodę
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Kierunek: misja
Galicyjskie przesilenie
Online z mistrzami sportu
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Program kosmiczny dla wojska
Bridge to Cooperation
W tym roku wojskowe święto bez defilady
PGZ będzie obecna na MSPO
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Więcej celowników z PCO dla wojska
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Wojskowy Hot450Challenge
Na misjach święta inne niż zwykle
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Lato z czerwonym terrorem
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Układy ze skazą
Hekatomba na Woli
Kurs dla saperskich ekspertów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie porty bardziej otwarte
Ukraiński kurs na Zachód
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO