moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska przeciwminowa

Budowa nowych niszczycieli min, modernizacja pojazdów podwodnych Gavia, wymiana układów napędowych w trałowcach projektu 207 – na tle mizerii, która ciągle jeszcze panuje w polskiej marynarce, siły przeciwminowe modernizują się w stosunkowo szybkim tempie. Warto przypomnieć, że ORP „Kormoran” uchodzi za najnowocześniejszy niszczyciel min w NATO. Pod względem możliwości prowadzenia wojny minowej, Polska wydaje się więc na dobrej drodze do czołówki Sojuszu.

– Budowane przez nas niszczyciele min zwiastują nadejście nowej generacji – mówił podczas ceremonii wodowania ORP „Albatros” i położenia stępki pod ORP „Mewa” Bartłomiej Pomierski, wiceprezes gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Z jak wielkim skokiem technologicznym w porównaniu ze starszymi jednostkami tego typu mamy do czynienia, można się przekonać oglądając ORP „Kormoran”. Pierwszy z okrętów projektu 258 wszedł do służby dwa lata temu i w zgodnej opinii stoczniowców oraz marynarzy uchodzi za najnowocześniejszy niszczyciel min w NATO. Został zbudowany z amagnetycznej stali i wyposażony w elektryczne silniki, co znacząco poprawia bezpieczeństwo operowania w rejonie, gdzie mogą znajdować się miny (obecnie są one detonowane przede wszystkim przez dźwięk albo pole magnetyczne o odpowiednio wysokim natężeniu). „Kormoran” ma nowoczesny system zarządzania walką, zaś serce okrętu, zwane bojowym centrum informacji zostało rozdzielone z mostkiem i ulokowane pod pokładem, w miejscu dodatkowo chronionym. Załoga ma również do dyspozycji pojazdy podwodne kilku typów. Służą do poszukiwania min, ich klasyfikacji, wreszcie – niszczenia. I to być może najbardziej wyrazisty symbol nowych czasów. Bo nowoczesna wojna minowa ma być prowadzona właśnie przy udziale podwodnych dronów i bezzałogowych platform operujących na wodzie. Oczywiście długo jeszcze (albo zgoła nigdy) nie będziemy w stanie do końca zastąpić dobrze wyszkolonych nurków minerów. Ale pewnie wraz z upływem czasu i rozwojem techniki, specjaliści od wojny minowej będą coraz rzadziej zmuszeni ryzykować bezpośrednio swoim życiem.

ORP „Albatros” i ORP „Mewa” powinny wejść do służby odpowiednio w 2020 i 2021 roku. Wcześniej zapewne marynarze z dywizjonów przeciwminowych będą mogli skorzystać ze zmodernizowanych Gavii. Z wyprodukowanych w Islandii podwodnych pojazdów do poszukiwania min polska marynarka korzysta od kilku lat. Teraz urządzenia mają zostać doposażone w nowy moduł, który umożliwi lustrowanie dna dokładnie pod nimi. Dzięki temu przeszukanie wskazanego akwenu zajmie mniej czasu niż dotąd. Na razie marynarka dysponuje dwoma Gaviami. Niewykluczone jednak, że wkrótce dołączą do nich kolejne. Możliwe, że znajdą się w wyposażeniu budowanych właśnie niszczycieli min...

REKLAMA

Do tego dodajmy jeszcze nowe zespoły napędowe, które mają zostać zainstalowane w trałowcach projektu 207. Stare niemieckie konstrukcje zajmą nowoczesne, również produkcji niemieckiej, oparte na silnikach MTU Friedrichshafen. Taką właśnie modernizację zdążył już przejść okręt ORP „Drużno”. Cały projekt obejmuje dziewięć jednostek. Po zmianie wydłuży się żywotność okrętów, a jednocześnie marynarze zyskają łatwiejszy dostęp do części zamiennych.

Składając to wszystko w całość można dojść do wniosku, że na tle sprzętowej mizerii panującej w marynarce, polskie siły przeciwminowe mają się całkiem nieźle. A do tej układanki wypada jeszcze dodać ośrodki badawcze i rodzimy przemysł okrętowy, które na tym boomie mogą skorzystać. Od pewnego czasu ze stoczni Remontowa Shipbuilding docierają sygnały, że projekt Kormoran II wywołał zainteresowanie u potencjalnych kontrahentów poza Polską. Jednocześnie Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, który również ma swój udział w tworzeniu nowych niszczycieli min, intensywnie pracuje też nad lekkim trałem niekontaktowym MLM oraz demonstratorem tego typu technologii. Międzynarodowy projekt jest koordynowany przez Europejską Agencję Obrony (EDA).

Tak więc, jeśli chodzi o możliwości prowadzenia wojny minowej i rozwój związanych z tym technologii, malkontenci nie powinni narzekać: Polska wydaje się być na dobrej drodze do natowskiej czołówki.

Łukasz Zalesiński , dziennikarz „Polski Zbrojnej”

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze w drodze na misję w Libanie
 
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Nowe maszyny w LAW
Nowe laboratorium WAT
Dołącz do zawodowców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Holownik „Semko” stanął na wodzie
„Sophia” – certyfikacja zaliczona!
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Ludzie niebezpiecznej profesji
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Sukces polskich żołnierzy na igrzyskach w Wuhan
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Razem się szkolą, razem walczą
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Unwanted Treaty
Dzień Podchorążego w rocznicę wybuchu powstania
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Obrona bez polityki
Ostre strzelanie artylerzystów
Z archiwum „Szarego”
Kontenery dla Wisły
Leopardy na Podkarpaciu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Włosko-polski sojusz kosmiczny
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Wrocław czeka na Amerykanów
Klucz do dobrych relacji
Szwedzki baypass przed „Orką”
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Volhynian Lion Hearts
Szanse i zagrożenia rodzimej radiolokacji
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Mariusz Błaszczak prawdopodobnie pozostanie na czele MON
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Trudna droga
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
... że moja ofiara nie pójdzie na marne
Klasy wojskowe po nowemu
T-72 strzelają na poligonie
Kto zostawia ślady w sieci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO