moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe szkolenie dla studentów

Ruszyła trzecia edycja „Legii Akademickiej”. Uczelnie i szkoły wyższe mogą do 30 listopada zgłaszać chęć udziału w programie ochotniczego przeszkolenia wojskowego. Część szkoleniowa rozpocznie się na początku przyszłego roku. Będzie się składać z zajęć teoretycznych prowadzonych na uczelniach oraz praktycznych w jednostkach i wojskowych centrach szkolenia.

„Legia Akademicka” to jeden z kluczowych programów resortu obrony narodowej. Jego celem jest m.in. przeszkolenie wojskowe studentów-ochotników i zwiększenie potencjału rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP.

1 października Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną połączoną z naborem uczelni i studentów do trzeciej edycji programu. Przedstawiciele resortu przyznają, że cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem studentów. – Od kiedy został zawieszony obowiązkowy pobór do wojska, studenci poza możliwością odbycia służby przygotowawczej lub wstąpieniem do WOT nie mieli szansy na udział w przeszkoleniu wojskowym w takiej formie, który umożliwiłaby pogodzenie służby wojskowej z nauką na uczelni. W przypadku „Legii Akademickiej” studenci mogą odbyć całość szkolenia w czasie, który nie koliduje z zajęciami na uczelni. Dla wielu z nich to bardzo ciekawa alternatywa – podkreśla płk Dariusz Rewak, który w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON zajmuje się „Legią Akademicką”.

REKLAMA

Nabór trwa

W programie mogą wziąć udział zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Warunkiem pozwalającym na przystąpienie do niego jest posiadanie co najmniej 200 studentów studiujących stacjonarnie. Do tej pory w „Legię” były zaangażowane Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Teraz MON zaprosił do współpracy także resorty: spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz kultury i dziedzictwa narodowego. To efekt zainteresowania pomysłem MON także studentów uczelni nadzorowanych przez inne resorty. W drugiej edycji do szkolenia zgłosiło się wielu ochotników z cywilnych kierunków studiów m.in. z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Pierwsi odbywali szkolenie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a drudzy między innymi w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Sztuki Wojennej.

Ostateczna lista zakwalifikowanych do programu uczelni będzie znana w grudniu. O tym, która ze szkół ostatecznie weźmie udział w „Legii Akademickiej”, zdecyduje m.in. jej lokalizacja. MON i resort nauki chcą zapewnić możliwość szkolenia wojskowego studentom w każdym z 16 województw. W miastach do 100 tys. mieszkańców zadanie będzie mogło być zlecone tylko jednej uczelni publicznej i jednej niepublicznej.

Najpierw wykłady, potem poligon

Szkolenie studentów rozpocznie się w przyszłym roku. Organizatorem pierwszej, teoretycznej części będą uczelnie. W trakcie kilkudziesięciu godzin wykładów, ćwiczeń i treningów studenci poznają zagadnienia m.in. dotyczące wojskowych regulaminów, teoretycznych podstaw taktyki i strzelania czy udzielania pomocy medycznej na polu walki. W tej edycji programu uczelnie będą mogły korzystać z platformy e-learningowej, a na zajęciach będą przedstawiciele tzw. patronackich jednostek wojskowych. Ten etap szkolenia ma się zakończyć 20 kwietnia 2020 roku.

Po zaliczeniu części teoretycznej student-ochotnik będzie mógł wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych. Ta praktyczna część programu odbędzie się w przerwie wakacyjnej, po zakończeniu roku akademickiego 2019/2020, w wybranych centrach szkolenia i jednostkach wojskowych. W ramach turnusu szkoleniowego będą zrealizowane dwa moduły szkoleniowe: podstawowy i podoficerski. Oba będą się kończyć egzaminami oraz mianowaniem studenta na stopień starszego szeregowego rezerwy (po module podstawowym) lub kaprala rezerwy (zakończeniu modułu podoficerskiego).
Nowością programu jest, że będą mogli w nim wziąć udział studenci, którzy są absolwentami certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Na podstawie zaświadczenia o ukończeniu edukacji w takiej klasie ochotnicy będą zwolnieni z obowiązkowej części teoretycznej na uczelni i będą mogli bezpośrednio złożyć wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Studenci, którzy odbyli wcześniej np. służbę przygotowawczą i mają już stopień szeregowego lub starszego szeregowego rezerwy, mogą złożyć wnioski o odbycie ćwiczeń wojskowych bezpośrednio w module podoficerskim, bez konieczności zaliczania teorii oraz szkolenia w module podstawowym.

Pierwsza, pilotażowa edycja programu „Legia Akademicka”, która ruszyła w 2017 roku, dzięki podpisaniu porozumienia między MON a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na przełomie 2018 i 2019 roku zostały podpisane kolejne umowy, w tym również z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które umożliwiają kontynuację programu co najmniej do 2021 roku.

W pierwszej edycji programu, w roku akademickim 2017/2018, wzięło udział 61 uczelni, w tym pięć wojskowych. Do udziału w programie zgłosiło się wówczas ponad 5 tys. studentów. Część teoretyczną na uczelniach zaliczyło 3,8 tys. z nich. Na praktyczne szkolenie wojskowe zgłosiło się 3,4 tys. studentów. Ukończyło je 2,7 tys. osób, spośród których 2040 uzyskało stopień kaprala rezerwy.

– Druga edycja programu kształtowała się na bardzo podobnym poziomie, co pilotażowa. Do programu przystąpiły 63 uczelnie, a finalnie moduł podoficerski w tej edycji programu ukończyło 2051 studentów. Ten wynik jest bardzo dobrą prognozą na przyszłość – dodaje płk Rewak.

W trzeciej edycji MON będzie mogło przeszkolić w sumie 5 tysięcy studentów

Więcej informacji na temat programu można uzyskać na stronie internetowej https://legiaakademicka.wp.mil.pl/ oraz w Biurze Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (tel. 22 529 27 86)

Paulina Glińska

autor zdjęć: legiaakademicka.wp.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze


Chłopiec, który przyniósł śmierć
 
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Chwała powstańcom
Program kosmiczny dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Cud Piłsudskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Skok na głęboką wodę
Ukraiński kurs na Zachód
Wymiana podwodnych doświadczeń
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej celowników z PCO dla wojska
Kierunek: misja
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Kurs dla saperskich ekspertów
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Galicyjskie przesilenie
Online z mistrzami sportu
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
PGZ będzie obecna na MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wojsko przeciw wirusowi
Lato z czerwonym terrorem
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Amerykanie odmładzają F-16
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Hekatomba na Woli
Wojskowy Hot450Challenge
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Łączność: fundament operacji specjalnej
Polskie porty bardziej otwarte
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Na misjach święta inne niż zwykle
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Strzelnice dla terytorialsów
Not Contaminated With Routine

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO