moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Paczki dla kresowiaków

Ponad 1250 paczek z żywnością, środkami czystości i kartkami świątecznymi zawiozą za tydzień na Litwę i Białoruś wolontariusze akcji „Paczka na Kresy”. Dary trafią do polskich rodzin, osób starszych, samotnych oraz kombatantów. Akcję pomocy organizuje dwa razy w roku Fundacja „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” i Polska Fundacja Narodowa.

– Pomysł organizacji systematycznej pomocy Polakom żyjącym na Kresach zainicjowali ponad 20 lat temu harcerze, my go podjęliśmy i od 2012 roku prowadzimy akcję „Paczka na Kresy” – mówi Artur Wolter, prezes Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”. Zaczynali – jak wspomina Artur Wolter – od 150 paczek, potem akcja się rozrastała i dziś do naszych rodaków za wschodnią granicą wolontariusze wysyłają od kilkuset do ponad 1000 paczek.

Akcja organizowana jest dwa razy w roku – przed Wielkanocą i przed świętami Bożego Narodzenia. Od trzech lat wspiera ją też Polska Fundacja Narodowa. – Dzięki tej akcji możemy pokazać naszym rodakom na Kresach, że Polska i Polacy o nich pamiętają, że są dla nas ważni – tłumaczy Cezary Andrzej Jurkiewicz, członek zarządu PFN.

REKLAMA

Dzięki współpracy z polskimi parafiami na Wschodzie fundacje mają rozeznanie, do kogo pomoc powinna trafić. Są to rodziny z polskimi korzeniami z terenów Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny, często wielodzietne, a także osoby starsze, samotne oraz kombatanci żyjący w bardzo skromnych warunkach.
Dary zbierali uczniowie w 220 szkołach województwa mazowieckiego, a także harcerze, Ochotnicze Hufce Pracy. Część produktów przekazały sklepy i osoby prywatne. W akcję włączyło się również Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Mazowiecka Wojewódzka Komenda OHP, Poczta Polska i samorządy gmin mazowieckich.

W niedzielę w jednej ze szkół w podwarszawskim Aninie zebrane produkty zostały posortowane i spakowane w kilkukilogramowe paczki. Darów starczyło do zapełnienia ponad 1250 kartonów. Znalazły się w nich podstawowe produkty spożywcze: kasze, makarony, cukier, olej, puszki, słodycze, kawa, herbata, środki opatrunkowe i środki czystości. – Są to produkty dostępne na Litwie czy Białorusi, ale wielu rodzin nie stać na cukier, kawę czy czekoladę – wyjaśnia Wolter.

Dodatkiem do paczek są kartki świąteczne z życzeniami napisanymi przez uczniów i harcerzy. – Dla naszych rodaków to niezwykle ważny gest, stawiają kartki w widocznym miejscu – mówi jeden z wolontariuszy, Marcin Świderski, komendant Hufca ZHP Wawer.

Za tydzień 140 wolontariuszy zawiezie paczki na Wileńszczyznę i Grodzieńszczyznę. Odwiedzą domy w wielu miejscowości, m.in. w Ejszyszkach, Szumsku czy Niemenczynie na Litwie. – Dla nas przekazanie tych darów to niewielki gest, a dla nich paczki stanowią konkretną pomoc – podkreśla Zofia Urbanek z 147 Drużyny ZHP „Błękitni”. Dodaje, że równie ważne jak pomoc materialna, jest dla naszych rodaków spotkanie i rozmowa z wolontariuszami. – Odwiedzinom towarzyszą ogromne emocje, Polacy czekają na nas, chcą porozmawiać po polsku, posłuchać co się dzieje w kraju. Dzięki tym spotkaniom widzimy, że nasza pomoc ma dla nich ogromne znaczenie – podkreśla Zofia Urbanek.

AD

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Armia Czerwona w fabryce śmierci
 
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Defense Without Politics
Nowy wiceminister w MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Network Intelligence
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Powstanie bez sukcesu
We Are All Darfur
PGZ i Lockheed Martin zacieśniają współpracę
Polsko-łotewska „Zima”
Projekt MON dla szkół
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Czas na Strategię Bezpieczeństwa Morskiego
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Kajak idealny dla komandosa
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Iran uderza w USA
95 lat temu zdecydowano o budowie Grobu Nieznanego Żołnierza
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Dragoni na poligonie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał Iranu
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Ostatni samochód Marszałka
Beagle dla żołnierzy?
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
They Train Together, They Fight Together
USA nie zacznie wojny z Iranem
Misje na dłużej
Weterani trenują MMA
Pomnik zwycięstwa 1920 roku
To nie mogło się udać, ale…
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Klasy wojskowe po nowemu
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Stepping out of the Shadow
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Wojsko wzywa na kwalifikację
Podoficer po nowemu
Nowa jednostka do szkolenia specjalsów
Bohaterskie Orlęta
Mobilne moździerze dla armii
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zdobywcy „Pen Y Fan”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO