moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gotowi na misję

Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej do żołnierzy tworzących VI zmianę PKW Rumunia. Na półroczną misję wyjedzie 200 wojskowych, głównie z 17 Brygady. Dziś odbyło się ich uroczyste pożegnanie.

– Za wami szkolenie i intensywne przygotowania, ale tak naprawdę to dopiero początek drogi, początek misji, a tym samym kolejna okazja do doskonalenia i poszerzania żołnierskiego rzemiosła – mówił gen. bryg. Robert Kosowski, dowódca 17 Brygady Zmechanizowanej. Oficer podkreślił, że mimo iż obowiązkiem Wojska Polskiego jest obrona polskich granic, równie ważne jest wywiązywanie się z sojuszniczych zobowiązań. Dodał, że polscy żołnierze cieszą się bardzo dobrą opinią poza granicami kraju, są uznawani za świetnie wyszkolonych i godnych zaufania partnerów. – To powód do dumy dla każdego dowódcy. Dbajcie w Rumunii o nasze barwy, tradycje i honor żołnierza polskiego. Życzę wam, abyście przez cały czas stanowili jeden zwarty i wzajemnie się wspierający zespół, abyście mogli na sobie polegać – powiedział.

Kontyngent, który dziś pożegnano tworzą żołnierze z 35 jednostek wojskowych z całego kraju, ale – jak w przypadku poprzednich zmian PKW Rumunia – najliczniejszą grupę stanowią wojskowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

REKLAMA

Na miejscu Polacy będą współpracować z wojskowymi z Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. – Do tej pory polski kontyngent współdziałał głównie z 26 batalionem rumuńskich sił zbrojnych. Teraz tych jednostek ma być więcej. Będziemy brali udział m.in. w ćwiczeniu certyfikującym rumuński 20 batalion – mówi mjr. Mariusz Dłubała, dowódca VI zmiany PKW Rumunia.

Jednak to nie jedyne zadanie, które czeka żołnierzy na misji – ich grafik jest wypełniony po brzegi. – Oprócz codziennych szkoleń, będziemy także zaangażowani w ćwiczenie „Scorpion Legacy” czy „Justice Eagle” – wyjaśnia oficer.
Dowódca kontyngentu zapewnia, że żołnierze są dobrze przygotowani do działania z sojusznikami. – Formowanie kontyngentu rozpoczęło się w lutym, następnie odbyły się ćwiczenia zgrywające drużyny, plutony oraz kompanię. Wzięliśmy także udział w ćwiczeniu „Dragon-19” czy w łotewskim „Silver Arrow” – wylicza. Każdy z żołnierzy musiał odbyć także wiele szkoleń, między innymi z SERE B, podstaw języka rumuńskiego, a także w zależności od zajmowanego stanowiska – z udzielania pierwszej pomocy, jazdy w górach czy obsługi specjalistycznego sprzętu logistycznego. – Ostatecznym sprawdzianem była jednak certyfikacja, która odbyła się w październiku. Zdaliśmy ten egzamin na piątkę – podkreśla major Dłubała.

Żołnierze rozpoczną misję w styczniu. W Rumunii będą korzystali z kołowych transporterów opancerzonych Rosomak. Sprzęt już czeka na nich na miejscu. Korzystali z niego bowiem żołnierze z poprzednich zmian. Dzięki temu wojskowi pojadą na misję, tylko z wyposażeniem podstawowym.

Misja polskich żołnierzy w Rumunii rozpoczęła się w czerwcu 2017 roku. Decyzja o jej rozpoczęciu zapadła podczas szczytu NATO, który w lipcu 2016 roku obradował w Warszawie. Równolegle ulokowano cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe na wschodniej flance NATO – w Polsce, Estonii, a także na Litwie i Łotwie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk

dodaj komentarz

komentarze


F-16 kończą misję w Estonii
 
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Amerykanie odmładzają F-16
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kombatanci na parkiecie
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Gaudeamus Igitur w najstarszej wojskowej uczelni
Rój dronów nad poligonem w Orzyszu
Marsz po brązową szarotkę
Jakie limity służby czynnej w 2021 roku?
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Ogień w natarciu
Sonary dla śmigłowców ZOP
16 Dywizja najlepsza!
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wybuchowa edukacja
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Medycy po unitarce
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Kaper” przeciw terrorystom
Polak z Medalem NATO
Komisje sejmowe o umowie z USA
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Marynarski Katyń
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
„Aviation Detachment” w Łasku
Święto terytorialsów
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Polsko-amerykańska współpraca
Wesprzyj kombatantów
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
Druga kariera byłych żołnierzy
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Mordercza obrona Warszawy
Zaplecze dla Rosomaków
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Żołnierze zdobyli 13 medali na mistrzostwach Polski w strzelectwie i kolarstwie
Wojsko przeciw wirusowi
Ukraiński kurs na Zachód
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Kraby kontra okręt
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Nowe sanitarki dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Najważniejsi dowódcy V4 w Polsce
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO