moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
USA nie zacznie wojny z Iranem

Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – mówił podczas dzisiejszego wystąpienia w Białym Domu prezydent Donald Trump. USA nie odpowiedzą zbrojnie na irański atak na ich bazy. Nałożą jednak na Teheran kolejne sankcje.

W nocy z wtorku na środę irańska armia przeprowadziła atak rakietowy na dwie bazy US Army położone na terenie Iraku. Był to odwet za zabicie wpływowego irańskiego gen. Kasema Sulejmaniego. – Wykurzymy Amerykanów z Bliskiego Wschodu! – powtarzali przywódcy Iranu. Świat stanął na krawędzi wojny. Jeszcze kilka godzin temu wydawało się, że jedyną możliwą odpowiedzią jest amerykańska operacja militarna. Z czasem jednak na jaw zaczęły wychodzić informacje, z których wynikało, że Teheran mógł celowo przeprowadzić uderzenie w ten sposób, by amerykańskie straty nie okazały się zbyt znaczące. Co więcej, Iran ostrzegł o swoich zamiarach Irakijczyków, a ci powiadomili lokalne dowództwo US Army. To prawdopodobnie miało wpływ na złagodzenie stanowiska Waszyngtonu.

– Podczas ostatnich ataków nie został ranny żaden Amerykanin. Nie ponieśliśmy znaczących strat – przyznał podczas popołudniowego wystąpienia prezydent Donald Trump. Podczas spotkania z dziennikarzami ani razu nie wspomniał o militarnym odwecie. Zapowiedział jedynie nałożenie na Iran kolejnych sankcji. – Tak długo, jak będę prezydentem USA, Iran nie będzie miał przyzwolenia na posiadanie broni jądrowej – zapowiedział Trump. Prezydent USA raz jeszcze potępił zawarte przez poprzednią administrację porozumienie, które miało zachęcić Teheran do rezygnacji z programu nuklearnego. Według Trumpa, irańskie władze zainkasowały spore sumy, a jednocześnie eskalowały napięcie na Bliskim Wschodzie: wspierały terroryzm, prowokowały Arabię Saudyjską, jednego z głównych sojuszników Waszyngtonu w tym regionie, przyzwalały na zajmowanie statków z ropą, wreszcie doprowadziły do zestrzelenia dwóch amerykańskich dronów i ataki na ambasadę USA w Bagdadzie. – Długo tolerowaliśmy działania Iranu, to się jednak skończyło – podkreślał Trump. – W ubiegłym tygodniu wyeliminowaliśmy gen. Sulejmaniego, który stał za atakami na nasze bazy i ambasadę. Jego ręce były splamione amerykańską, ale też irańską krwią – dodaje. Trump przekonywał, że było to potężne przesłanie rzucone terrorystom. Iran zdecydował się co prawda na odwet, ale jego skutki nie były znaczące. – Iran zdaje się wycofywać, a to bardzo dobra wiadomość – mówił Trump.

REKLAMA

Jednocześnie prezydent USA zapowiedział, że jeszcze dziś zwróci się do NATO o zwiększenie zaangażowania na Bliskim Wschodzie. W przemówieniu przywołał też Rosję i Chiny. – Wszyscy razem musimy pracować na rzecz zawarcia z Iranem porozumienia, które pozwoli, by świat był bezpieczny i spokojny – przekonywał. Podkreślił, że dzięki ogromnemu wysiłkowi Amerykanów pokonane zostało tzw. Państwo Islamskie, czyli naturalny wróg reżimu ajatollahów. – Iran może jeszcze rozkwitnąć, wykorzystać swój ogromny potencjał, ale musimy działać wspólnie. USA gotowe są przyjąć opcję pokojową z wszystkimi, którzy jej pragną – zakończył Trump.

Żołnierze irańskiej Gwardii Rewolucyjnej kilkanaście godzin temu wystrzelili 22 pociski w kierunku amerykańskich baz Irbil i Al Asad. Prócz pięciu tysięcy Amerykanów stacjonuje w nich także część polskiego kontyngentu na Bliskim Wschodzie. Jak jednak zapewniło MON, żaden z żołnierzy nie został poszkodowany.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: White House

dodaj komentarz

komentarze


Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
 
Podziemna potęga
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Obradowała Rada Gabinetowa
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Darłowo czeka na śmigłowce
Jałta była zdradą naszych sojuszników
For the Right Cause
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Stulatka hydrografia
Arsenał Iranu
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
They Train Together, They Fight Together
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Nauka zimowego pływania
Double Eagle po nowemu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Własne interesy Europy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Żyj zdrowiej
Defense Without Politics
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Nowy wiceminister w MON
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Szturmani na Lipie
Rywalizacja strzelców wyborowych
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Iran uderza w USA
Krwawe walki o Monte Cassino
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
We Are All Darfur
Symulatory strzelań Rosomaków
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Czerwoni w odwrocie
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
O Patriotach na WAT
Ważka bliżej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Chciałem walczyć z Niemcami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO