moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość

Świąteczne podarunki dla weteranów rozdane, czas pomyśleć o feriach dla kombatantów! Wolontariusze Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera” od kilku lat organizują letni i zimowy wypoczynek dla tych, którzy walczyli o naszą wolność. Właśnie rozpoczynają przygotowania do kolejnej edycji akcji „Ferie dla Bohatera”. Każdy z nas może się włączyć w tę inicjatywę.

„Kiedyś oni walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – to motto Stowarzyszenia „Paczka dla bohatera”, które od kilku lat pomaga żołnierzom, którzy walczyli na frontach II wojny światowej. Zaczęło się od świątecznych paczek przekazywanych weteranom na Boże Narodzenie. Akcja z roku na rok przybiera na sile – wystarczy wspomnieć, że w grudniu ubiegłego roku wolontariusze zebrali dary i rozwieźli ponad 2 tysiące paczek. Jednak stowarzyszenie nie poprzestaje na świątecznej pomocy. W 2017 roku po raz pierwszy wolontariusze zorganizowali „Wakacje dla bohatera”, a rok później– „Ferie dla bohatera”.

Dotychczas, podczas trzech edycji „Wakacji dla bohatera” i dwóch „Ferii dla bohatera” wypoczywało łącznie 200 osób. Ale to grono wkrótce się powiększy, gdyż w kwietniu rozpocznie się kolejny turnus wypoczynkowy. Tym razem, kombatanci spędzą dziewięć dni w ośrodku wypoczynkowym spółki AMW „Rewita” w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. Stowarzyszenie planuje zaprosić na ferie sto osób. Wśród nich mają być żołnierze, którzy walczyli pod dowództwem gen. Maczka czy gen. Andersa, powstańcy warszawscy, żołnierze podziemia niepodległościowego i weterani operacji wojskowych poza granicami kraju. Chęć udziału wyraziło nawet trzech uczestników kampanii wrześniowej. Przez cały czas wczasowiczami będzie się opiekowało 30 wolontariuszy.

REKLAMA

– Chcemy w ten sposób podziękować kombatantom, za to, co zrobili dla ojczyzny – mówi mł. chor. rez. Tomasz Sawicki, prezes Stowarzyszenia„Paczka dla bohatera”. – Ale ważne jest także, to, aby kombatanci po prostu odpoczęli. Wielu z nich nie miało łatwego życia ani środków, by wyjechać na wakacje – dodaje.

Podczas pobytu na Mazowszu, uczestnicy ferii będą mogli skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych. Zaplanowano także liczne atrakcje na przykład zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, Parlamentu czy rejs po Zalewie Zegrzyńskim. W planach są także koncerty (gotowość do występu potwierdził już akordeonista Patryk Sztabiński) oraz – tradycyjnie już – bankiet na cześć kombatantów.

Organizator szacuje, że koszt tegorocznych „Ferii dla bohatera” sięgnie 250 tysięcy złotych. Dlatego konieczne jest wsparcie. Każdy, kto chciałby dołożyć cegiełkę do tej inicjatywy, może to zrobić wpłacając dowolną kwotę na konto stowarzyszenia. Można także wziąć udział w charytatywnych aukcjach internetowych, które odbywają się na facebookowym profilu „Bazarek Paczka dla bohatera”. Można tam wylicytować, przekazane przez darczyńców, książki, militaria, biżuterię, kosmetyki czy rękodzieło. – Wszyscy w stowarzyszeniu pracujemy charytatywnie. Zarówno ja, jak i wszyscy, którzy mi pomagają, jesteśmy wolontariuszami i za to, co robimy, nie bierzemy żadnych pieniędzy. Wszystkie środki, które otrzymujemy są przeznaczane na organizację wyjazdu – podkreśla Sawicki. – Serdecznie zachęcam do przyłączenia się do naszej inicjatywy. Kiedyś kombatanci walczyli dla nas, teraz my zawalczmy dla nich – apeluje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mat. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Minister Błaszczak dziękuje medykom
 
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Laserowa artyleria US Army
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Testament Polski Walczącej
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ochotnicy na ratunek
Most do współpracy
Brawurowe zagony motorowe
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Terytorialsi nie stracą dodatku
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Informacja Prasowa
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Prezydent Duda jedzie do USA
Rakiety z Mesko w F-35
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ogromne zainteresowanie Soną
Fordy, a nie Nissany
Wojsko przeciw wirusowi
Zbiegowie z innego świata
Polskie porty bardziej otwarte
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Groty z granatnikiem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Ułańska szarża
Ofensywa Tuchaczewskiego
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Kraby w Bolesławcu
„Defender” – pracowity poligon saperów
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstaną kolejne strzelnice
16 sekund Liberatora
Współzawodnictwo rozwija
F-16 kończą misję w Estonii
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Kolejne Groty dla wojska
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO