moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku

O wielkim szczęściu mogą mówić uczestnicy wypadku, do którego w sobotę doszło na drodze krajowej nr 91. Chwilę po tym, jak doszło do zdarzenia, na miejscu stawili się żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, którzy wracali do Warszawy z Istebnej. Wojskowi nie zwlekali ani chwili – natychmiast zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzieli pomocy poszkodowanym.

– Zakończyliśmy czynności służbowe w górach i ruszyliśmy do Warszawy. Po drodze trafiliśmy na korek. Okazało się, że jest spowodowany wypadkiem. Nie czekaliśmy ani chwili, natychmiast włączyliśmy sygnały dźwiękowe i świetlne i podjechaliśmy na miejsce zdarzenia – relacjonuje „Adi”, żołnierz, który dowodził akcją.

Okazało się, że do niebezpiecznego zdarzenia doszło chwilę wcześniej. Jeden z kierowców, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na drogę krajową nr 91, nie zachował ostrożności. W konsekwencji, doszło do zderzenia z drugim autem. – Sytuacja wyglądała groźnie, dlatego od razu przystąpiliśmy do działania. Dwóch żołnierzy zablokowało drogę, bo jak zwykle bywa w takich sytuacjach, pojawił się chaos – część kierowców usiłowała wyminąć miejsce zdarzenia, inni natomiast się zatrzymywali, chcąc zobaczyć co się dzieje – mówi żandarm. –Dzięki temu pozostali żołnierze mogli udzielić pomocy poszkodowanym – dodaje.

REKLAMA

Okazało się, że w wypadku ucierpiały trzy osoby. – Całe szczęście wszyscy uczestnicy zdarzenia mieli zapięte pasy, więc ich stan nie był tak groźny, jak mogłoby się wydawać. Kiedy upewniliśmy się, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, pomogliśmy im przemieścić się na znajdujący się niedaleko przystanek autobusowy, gdzie mogliśmy ich opatrzeć i przygotować do transportu karetką – mówi „Fabian”, ratownik medyczny z OSŻW w Warszawie. – Kiedy sytuacja została opanowana, ruch na drodze został przywrócony, ale ze względu na to, że na drodze cały czas znajdowały się rozbite pojazdy, żandarmi nadzorowali jego przebieg – dodaje „Adi”.

Żołnierze pozostali na miejscu zdarzenia aż do przyjazdu służb. Kiedy przekazali funkcjonariuszom Policji i Straży Pożarnej informacje odnośnie zdarzenia i podjętych czynności, a poszkodowani znaleźli się w karetce pogotowia, ruszyli do Warszawy.

Jednym z zadań żołnierzy Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie jest zabezpieczenie działalności najważniejszych osób w państwie. Takie czynności wykonywali też w sobotę. Wówczas w Istebnej odbyła się uroczystość, podczas której minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił inaugurację kolejnej edycji akcji „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”.

– Służba w Oddziale Specjalnym jest bardzo wymagająca, bo nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Musimy być gotowi na wszystko, dlatego nasze pojazdy są świetnie wyposażone, m.in. w sprzęt ratowniczy. Zawsze w zespole jest także ratownik medyczny – wyjaśnia ppłk Grzegorz Kamiński, szef Wydziału Ochrony OSŻW w Warszawie. – Żołnierze postąpili wzorowo. Zachowali zimną krew i udowodnili, że są profesjonalistami. Przyznali to nawet funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia. Taka postawa zasługuje nie tylko na pochwałę, więc na pewno wszyscy zostaną wyróżnieni za to, co zrobili – dodaje.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: ŻW

dodaj komentarz

komentarze


USA nie zacznie wojny z Iranem
 
Własne interesy Europy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Podziemna potęga
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Arsenał Iranu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
They Train Together, They Fight Together
Nowy wiceminister w MON
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Double Eagle po nowemu
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Rywalizacja strzelców wyborowych
Iran uderza w USA
O Patriotach na WAT
Defense Without Politics
Obradowała Rada Gabinetowa
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Żyj zdrowiej
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Ważka bliżej
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szturmani na Lipie
Darłowo czeka na śmigłowce
For the Right Cause
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Symulatory strzelań Rosomaków
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Chciałem walczyć z Niemcami
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Czerwoni w odwrocie
Nauka zimowego pływania
We Are All Darfur
Stulatka hydrografia
Klasy wojskowe po nowemu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Krwawe walki o Monte Cassino
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO