moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja

Ochotnicy z sześciu województw zgłosili się na szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT”. Takie szkolenia odbywają się już się m.in. na Pomorzu, Śląsku i Podkarpaciu. Program jest skierowany głównie do uczniów i studentów, którzy międzysemestralną przerwę w nauce chcą wykorzystać na szkolenie wojskowe.

– Dużo słyszałam o wojskach obrony terytorialnej, głównie od kolegów, którzy już zostali żołnierzami. Spotkałam się ze stereotypami mówiącymi o tym, że służba w wojsku jest tylko dla mężczyzn, że kobieta nie poradzi sobie ani fizycznie, ani psychicznie. Postanowiłam na przekór takim opiniom spróbować – mówi Magdalena Podkalicka, osiemnastolatka, która uczy się w klasie maturalnej w liceum w Ustrzykach Dolnych. Tegoroczna maturzystka jest już na półmetku szkolenia podstawowego i przyznaje, że teraz najbardziej wyczekuje przysięgi. – To na pewno będzie wyjątkowa chwila i wielkie przeżycie. Będą mi wtedy towarzyszyć rodzice – dodaje.

Magdalena jest jedną z 44 osób, które 11 stycznia, zgłosiły się na szkolenie podstawowe do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Pośród kandydatów do tej brygady jest aż 18 uczniów szkół średnich oraz czterech studentów. – Kwalifikowaliśmy ochotników do batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku – wylicza kpt. Witold Sura, rzecznik podkarpackiej BOT. – Cieszę się, że w ramach projektu „Ferie z WOT” na szkolenie podstawowe zgłosiło się tylu młodych, uczących się ludzi – dodaje oficer.

REKLAMA

Podczas 16-dniowego szkolenia kandydaci na terytorialsów uczą się przede wszystkim posługiwania się bronią, zasad zachowywania się na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy i topografii. Biorą także udział w szkoleniu ogniowym. – Trzy lata temu byłem na ich miejscu, dziś jestem już instruktorem – mówi kpr. Michał Jurasz z 3 BOT. Żołnierz kilka tygodni temu ukończył pilotażowy kurs podoficerski dla żołnierzy terytorialnej służby wojskowej „Sonda”. – Z łezką w oku wspominam swoją 16-tkę. Kiedyś mnie uczono, jak się składa i rozkłada broń, jak właściwie skonfigurować oporządzenie, a nawet jak dopasować plecak, by nie nabawić się kontuzji podczas długiego marszu. Dziś ja pomagam innym – opowiada. Podoficer zajmuje się m.in. szkoleniem z ratownictwa pola walki oraz survivalu. – Staram się pomóc im w adaptacji do życia wojskowego. I powtarzam, że nie chcę by byli najlepsi, ale by dawali z siebie wszystko. Na ich zaangażowanie nie mogę narzekać – przyznaje kpr. Jurasz. Kandydaci na żołnierzy WOT poznają m.in. zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, ćwiczą zakładanie opaski uciskowej. Mają także zajęcia z taktyki, podczas których uczą się poruszania w różnego rodzaju szykach, trenują odpowiedzi na kontakt ogniowy, poznają sygnały niewerbalne i szkolą się z topografii. Szkolenie podstawowe zawsze kończy się egzaminem, czyli pętlą taktyczną, w czasie której żołnierze będą musieli wykazać się zdobytą wiedzą.

Czy coś im sprawia trudność? Instruktorzy przyznają, że na początku dla wielu problemem jest kondycja fizyczna. – Każdego dnia maszerują w wojskowych butach kilka kilometrów. Ale jeśli są chęci, to do wszystkiego można się przyzwyczaić. Widać ich zaangażowanie, np. na szkoleniu medycznym, dobrze im idzie na taktyce – ocenia jeden z instruktorów 3 BOT.

– No tak, początki były trudne – przyznaje Magdalena Podkalicka. – Trzeba się przystosować do zupełnie innego planu dnia, innych czynności i zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Ale jestem dumna z siebie, bo dałam radę. Przetrwałam kryzys i dziś na przykład miałam pierwsze zajęcia na strzelnicy – opowiada osiemnastolatka.

Szkolenie podstawowe w czasie ferii zimowych trwa nie tylko w 3 Brygadzie na Podkarpaciu. 11 stycznia kandydaci na terytorialsów rozpoczęli „szesnastkę” także na Pomorzu, Śląsku oraz w województwach lubelskim i łódzkim. Od 18 stycznia szkolą się także ochotnicy w województwie warmińsko-mazurskim. W sumie szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” poprowadzi 12 brygad. 

MKS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany emerytalne dla żołnierzy
 
Czerwoni w odwrocie
Defense Without Politics
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nauka zimowego pływania
They Train Together, They Fight Together
Klasy wojskowe po nowemu
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Żyj zdrowiej
Nowy wiceminister w MON
Rywalizacja strzelców wyborowych
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ważka bliżej
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Szturmani na Lipie
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Podziemna potęga
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Darłowo czeka na śmigłowce
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Własne interesy Europy
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Stulatka hydrografia
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Double Eagle po nowemu
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Chciałem walczyć z Niemcami
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Krwawe walki o Monte Cassino
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
For the Right Cause
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
O Patriotach na WAT
Symulatory strzelań Rosomaków
We Are All Darfur
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO