moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów

Ponad stu ochotników rozpoczęło w ten weekend w Szczecinie tzw. szesnastkę, czyli szkolenie podstawowe przed wstąpieniem w szeregi wojsk obrony terytorialnej. – Minimum teorii, maksimum praktyki – tak opisuje je płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Za dwa tygodnie, po zaliczeniu szkolenia, jego nowi żołnierze złożą przysięgę wojskową.

W sobotę w szczecińskich koszarach zjawiło się ponad stu chętnych do wstąpienia w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Zostali zarejestrowani w wojskowej ewidencji, przeszli badanie lekarskie, sprawdzian z wychowania fizycznego i odebrali mundury. W niedzielę otrzymali broń – produkowane w radomskiej fabryce broni karabiny Grot. Jeszcze tego samego dnia wyjechali na poligon w Wędrzynie, by rozpocząć szkolenie, które potrwa dwa tygodnie. W sumie całe szkolenie podstawowe trwa 16 dni. – Minimum teorii, maksimum praktyki – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Taktyka, strzelanie, pomoc przedmedyczna, od rana do wieczora, a czasem także w nocy. Po jego zakończeniu będą gotowi, by złożyć wojskową przysięgę – zapewnia dowódca.

Wśród przybyłych do zachodniopomorskiej brygady jest m.in. trzech braci: Hubert, Sebastian i Marcin Bednarczykowie z Koszalina. Wszyscy kilka lat temu wrócili z pracy w Wielkiej Brytanii, zatrudnili się w firmie ochroniarskiej i czekali na powstanie brygady terytorialsów w Zachodniopomorskiem. – Wreszcie jesienią dostałem informację z Wojskowej Komendy Uzupełnień, że zaczyna się nabór do WOT w naszym regionie – mówi Hubert. – Natychmiast odpowiedziałem, że jestem zainteresowany służbą.

REKLAMA

– Skoro najstarszy brat zakłada mundur, to i ja – dodaje Sebastian. – Bardzo chcę się sprawdzić i dać z siebie coś więcej dla ojczyzny. Ze względu na wyjazd za granicę ominęło mnie wojsko. Teraz mam okazję, żeby to nadrobić.

– Mama jest z nas dumna: trzech synów i wszyscy trzej w wojsku – mówi Marcin, najmłodszy z braci. – W amerykańskich filmach jest pokazane, że na domach, z których kilku braci służy w armii, umieszczone są gwiazdy. U nas takiej tradycji nie ma, ale i tak wszyscy sąsiedzi o tym wiedzą. Chcemy bronić ojczyzny i jesteśmy gotowi pomagać innym w sytuacjach kryzysowych, na przykład w czasie klęsk żywiołowych – zapewnia.

W następną sobotę do koszar zachodniopomorskiej brygady zgłosić się ma kilkudziesięciu kolejnych ochotników. Tym razem na trwające osiem dni szkolenie uzupełniające. To byli żołnierze, funkcjonariusze czy absolwenci Legii Akademickiej, czyli ci, którzy złożyli już kiedyś przysięgę wojskową. Będzie to już druga „ósemka” w 14 ZBOT – pierwsza odbyła się w grudniu ubiegłego roku. Swoje szkolenie na poligonie w Wędrzynie zakończą razem z terytorialsami ze szkolenia podstawowego. A wtedy, po czterech miesiącach od powołania, 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej będzie miała w swoich szeregach już ok. 200 żołnierzy ochotników.

– Jesteśmy bardzo aktywni w mediach, spotykamy się z młodzieżą w szkołach, jesteśmy w firmach i zakładach pracy. Informujemy, zachęcamy i widać, że idea wojsk obrony terytorialnej przemawia do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego. Widać to po tym, jak różne osoby wstępują w nasze szeregi. Mamy pracowników fizycznych i przedsiębiorców, uczniów i nauczycieli, mechaników, prawników i pracowników administracji samorządowej – mówi płk Grzegorz Kaliciak.

14 Zachodniopomorska Brygada OT została powołana 27 września ubiegłego roku. Powstała w ostatnim, czwartym etapie tworzenia struktur WOT. W ramach zachodniopomorskiej brygady powstają: kompania dowodzenia, kompania logistyczna i grupa zabezpieczenia medycznego przy dowództwie brygady w Szczecinie Podjuchach. Pierwszy batalion o numerze 141 powstanie w Choszcznie, a w kolejnych latach pododdziały w Trzebiatowie i Wałczu. 

Marcin Górka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Starcie hubalczyków pod Huciskiem
 
Poprad w kolejnej jednostce
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Rakiety w celu
Bomby w Odrze
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Nowy wiceminister w MON
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Certyfikacja na „Tarczowni”
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Początek katyńskiej zbrodni
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Defense Without Politics
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Logistycy transportują środki ochronne
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Edukacja na platformie
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Następca RPG-7
Sukcesy sportowców w mundurach
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Obradowała Rada Gabinetowa
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Wojskowi medycy w gotowości
Ochotnik do Polski
Medycy WOT kontra COVID-19
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Dwa oblicza agenta wywiadu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Sześć dekad pod wirnikiem
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
PGZ pomaga w walce z epidemią
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowa misja polskich żołnierzy
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Gwiezdne wojny” Reagana
USA nie zacznie wojny z Iranem
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Iran uderza w USA
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
PKW Orlik na półmetku
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Policja i wojsko kontra COVID-19
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Trzy cele na ścieżce
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO