moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska świętuje powrót nad Bałtyk

Tego dnia oceany i morza całego świata otworzyły się dla polskiej bandery. Dzięki temu możliwe stało się rozwijanie młodego państwa – podkreślał dziś w Pucku prezydent Andrzej Duda. W tamtejszym porcie rybackim zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające setną rocznicę powrotu Polski nad Bałtyk.

10 lutego 1920 roku gen. Józef Haller dokonał w puckim porcie symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem. Akt ten stanowił finał toczonych przez długie miesiące dyplomatycznych zabiegów, które miały zapewnić młodemu państwu dostęp do morza. Sam Haller stanął na czele Frontu Pomorskiego. Miał on w pokojowy sposób przejąć od Niemców ziemie przypisane Rzeczpospolitej na mocy traktatu wersalskiego.

Dziś, równo sto lat po tamtym wydarzeniu, w Pucku odbyła się uroczystość upamiętniająca zaślubiny. Wzięli w niej udział prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. W czasie, gdy świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości, podobnych mamy zaledwie kilka – podkreślał prezydent. Zaślubiny z Bałtykiem zestawił on z powstaniem wielkopolskim, pierwszym powstaniem śląskim i włączeniem w granice Rzeczpospolitej Górnego Śląska oraz wojną polsko-bolszewicką. – Ale 10 lutego 1920 roku jest dla odbudowy państwa polskiego w znaczeniu gospodarczym najważniejszy – przekonywał Duda. – Tego dnia oceany i morza całego świata otworzyły się przed polskimi marynarzami i biało-czerwoną banderą. Dzięki temu możliwe stało się rozwijanie naszej gospodarki – mówił. Według niego wyjście Rzeczpospolitej nad Bałtyk nie byłoby jednak możliwe bez Kaszubów. – Przetrwali na tej ziemi z głębokim poczuciem odrębności, polskości, wierności Rzeczpospolitej – podkreślał Duda. – Szczęść wam Boże, Kaszubi – dodał.

REKLAMA

Uroczystości związane z upamiętnieniem powrotu nad Bałtyk rozpoczęły się na Pomorzu już w weekend. Wówczas to w trasę wyruszył zabytkowy pociąg z aktorem, który wcielił się w rolę gen. Hallera. Skład zatrzymał się w Gdańsku, gdzie marszałek województwa i prezydent miasta wręczyli generałowi symboliczne pierścienie. Dziś rano, przy wtórze wiwatów zgromadzonych na peronie mieszkańców, pociąg wjechał na pucki dworzec.

Główne obchody rozpoczęły się o 10. na placu przed kościołem św. Apostołów Piotra i Pawła. Andrzej Duda odsłonił tam tablicę poświęconą setnej rocznicy powrotu Pomorza do Polski. Kwadrans później nieopodal puckiego rynku prezydent złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą Kaszubów, którzy we wrześniu 1939 roku zostali pomordowani w lasach piaśnickich. Z kolei na rynku Duda wziął udział w odsłonięciu tablicy ku czci Antoniego Miotka, kaszubskiego działacza niepodległościowego, jednego z organizatorów uroczystości zaślubin.

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła uroczystą mszę odprawił metropolita gdański bp Sławoj Leszek Głódź. Po niej goście przeszli do puckiego portu. Tam odnowiony został akt zaślubin Polski z morzem, prezydent zaś parafował zobowiązanie dla przyszłych pokoleń. – Powrót nad Bałtyk ciągle stanowi dla nas zobowiązanie, by dbać o polską rację stanu. Trzymajmy się morza! – apelował Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. Podpisane przez prezydenta Dudę przesłanie dla przyszłych pokoleń, akt zaślubin, a także dokumenty związane z uroczystością trafiły do kapsuły czasu, która została zakopana w pobliżu słupka upamiętniającego uroczystość sprzed stu lat.

Po uroczystościach w Pucku prezydent pojechał na spotkania z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa. Wieczorem w drugim z tych miast weźmie udział w okolicznościowym koncercie z udziałem m.in. Stanisława Soyki, Renaty Przemyk, Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP, st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojskowi medycy w gotowości
Poprad w kolejnej jednostce
Policja i wojsko kontra COVID-19
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sukcesy sportowców w mundurach
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Rakiety w celu
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Certyfikacja na „Tarczowni”
Następca RPG-7
Sześć dekad pod wirnikiem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Granice pod kontrolą podhalańczyków
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Logistycy transportują środki ochronne
Iran uderza w USA
PKW Orlik na półmetku
Dwa oblicza agenta wywiadu
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Edukacja na platformie
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Bomby w Odrze
USA nie zacznie wojny z Iranem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nowa misja polskich żołnierzy
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
„Gwiezdne wojny” Reagana
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Trzy cele na ścieżce
PGZ pomaga w walce z epidemią
Obradowała Rada Gabinetowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Medycy WOT kontra COVID-19
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Ochotnik do Polski
Nowy wiceminister w MON
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Początek katyńskiej zbrodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO