moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O Patriotach na WAT

Podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej przygotowują się do obsługi Patriotów. Dziś uczelnia wzbogaciła się o oprogramowanie, które pomoże studentom poznać amerykański system przeciwrakietowy. – Czas zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza. Musimy wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – mówił płk Michał Marciniak, pełnomocnik MON ds. programu „Wisła”.

W piątek w Wojskowej Akademii Technicznej odbyła się uroczystość, podczas której gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, rektor-komendant WAT, oraz płk dr inż. Michał Marciniak, pełnomocnik ministra obrony narodowej do spraw pozyskania i wdrożenia do Sił Zbrojnych RP systemu Wisła, podpisali dokumenty, na mocy których na uczelni zostanie wdrożone oprogramowanie Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET). Dzięki niemu podchorążowie będą mogli szkolić się z obsługi technicznej systemu rakietowego Patriot.

– Naszym zadaniem jest kształcenie specjalistów do obsługi różnego rodzaju uzbrojenia. Na kierunkach wojskowych studiuje u nas obecnie 2,5 tys. studentów, w przyszłym roku będzie ich prawie 3 tys., czyli więcej niż na wszystkich innych polskich uczelniach wojskowych – mówił gen. bryg. Szczurek. – Decyzja o ulokowaniu tego systemu właśnie u nas, na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa, jest jedyną słuszną. W końcu to tam trafiają najlepsi specjaliści – podkreślił.

REKLAMA

Natomiast płk Marciniak zauważył, że wdrożenie systemu na WAT jest pierwszym krokiem do zaangażowania uczelni w realizację programu „Wisła”. – To bardzo skomplikowany program, który wymaga specjalistycznej wiedzy i świetnie wykształconych inżynierów. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku będziemy chcieli zrealizować inne projekty z nim związane – powiedział. Dodał także, że to bardzo ważne, aby studenci wiedzieli, jak funkcjonuje system, opuszczając mury uczelni, a nie zaczynali się go uczyć, kiedy trafią do jednostek wojskowych. Podkreślił również, że obsługa tak nowoczesnego uzbrojenia będzie wymagała tego, „aby zapomnieć o tym, jak dotychczas funkcjonowała obrona przeciwlotnicza”. – Czas wyjść z lat 70. i przestawić się na XXI wiek – zaznaczył.

Patriot Multi-Echelon Trainer (PMET), który trafił dziś na WAT, to zaawansowany program komputerowy mający przygotować personel do obsługi i napraw zestawu przeciwrakietowego i przeciwlotniczego Patriot. Użytkownik systemu będzie krok po kroku, zgodnie z zatwierdzonymi instrukcjami obsługi i procedurami bezpieczeństwa, wykonywał zadania związane z sytuacjami, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości, takimi jak wymiana części czy ich naprawa. W razie konieczności system będzie wskazywał błędy użytkownika lub podpowiadał, jak dane zadanie wykonać. Każde działanie użytkownika będzie też rejestrowane, dzięki czemu instruktor na bieżąco będzie mógł monitorować postępy podopiecznych.

Umowa o pozyskaniu Patriotów między Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych została zawarta w 2018 roku. Na jej mocy w 2022 roku, w ramach realizacji I fazy programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła”, polska armia ma otrzymać dwie baterie systemu. W realizację kontraktu są zaangażowane firmy Raytheon (radar, wyrzutnie), Northroop Grumman (system IBCS) i Lockheed Martin (rakieta PAC-3 MSE, elementy wyrzutni). Swoje zadania mają także polskie przedsiębiorstwa zbrojeniowe – m.in. za dostawę pojazdów do transportu uzbrojenia odpowiadają firmy Jelcz i WZU. Pierwsza faza programu ma kosztować 4,75 mld dolarów.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Raytheon, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Miał w sobie jakiś magnes
 
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na misjach święta inne niż zwykle
PKW Orlik na półmetku
Trzy cele na ścieżce
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Spadochroniarze z nowymi zadaniami
Poprad w kolejnej jednostce
Nowy wiceminister w MON
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Rakiety w celu
Komandosi uczą medycyny taktycznej
Obradowała Rada Gabinetowa
H.E.L.P. na pandemię
Sześć dekad pod wirnikiem
Prezydent: armia i pamięć
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Walka z niewidzialnym wrogiem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Legioniści wciąż się szkolą
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Strategiczny most powietrzny
Rajd porucznika „Podkowy”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Dżentelmen na poligonie
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Następca RPG-7
Rocznica katastrofy smoleńskiej
Misje w cieniu pandemii
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Sztuka szukania niedoskonałości
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Programiści w walce z koronawirusem
Nowa misja polskich żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Karweta znaczy marynarz
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
As w potrzasku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Symbol wolności
Gorąca północ
Żadnej kapitulacji
Terytorialsi nie stracą dodatku
Był lotnikiem lotników
U pana Buka za piecem
Wirtualny dzień otwarty
Defense Without Politics
Iran uderza w USA
AMW wspiera przedsiębiorców
USA nie zacznie wojny z Iranem
Certyfikacja na „Tarczowni”
„Gwiezdne wojny” Reagana
Nieoczekiwany test z gotowości
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO