moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej

Ruszyły prace nad powołaniem Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie. Placówka miała być gotowa na stulecie bitwy, w sierpniu tego roku. Jednak z powodu niedoszacowania kosztów inwestycja zastała przerwana. Teraz projekt muzeum z 2017 roku zostanie uaktualniony i w ciągu pół roku rozpisany będzie przetarg na budowę. Muzeum powinno być gotowe za około dwa lata.

Polscy żołnierze z ciężkim karabinem maszynowym Schwarzlose wz. 07/12 na stanowisku bojowym podczas wojny polsko-bolszewickiej. Widoczny żołnierz celujący z karabinu Mannlicher M1895. Fot. NAC

– Zawarliśmy umowę dotyczącą opracowania aktualizacji programu inwestycji Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Ossowie – mówi Paweł Żurkowski, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, którego oddziałem będzie placówka w Ossowie. Zweryfikowaniem założeń inwestycji planowanej od 2017 roku, ich uaktualnieniem oraz opracowaniem koniecznej dokumentacji zajmie się wyłoniona w przetargu warszawska pracownia projektowa DiM’84 Dom i Miasto Sp. z o.o. Należy ona do architekta Czesława Bieleckiego, który zaprojektował m.in. gmach Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie. Bielecki wygrał też w sierpniu 2017 roku konkurs architektoniczny na koncepcję Muzeum Bitwy Warszawskiej, czego skutkiem było opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego placówki.

Zgodnie z projektem, muzeum w Ossowie ma zostać ulokowane na sztucznie usypanym wzgórzu, na którego zboczu powstaną trybuny. Roztaczałby się z niego widok m.in. na pole bitwy i organizowane tam rekonstrukcje walk. Do muzeum prowadzić ma aleja Zwycięstwa, a jej początek i koniec wyznaczą dwa stumetrowe Maszty Stulecia upamiętniające bitwę i stulecie niepodległości. Według projektu drugą część kompleksu będzie stanowił Ogród Pamięci Poległych, kolumnada i amfiteatr.

REKLAMA

Zgodnie z planem muzeum miało zostać otwarte na stulecie Bitwy Warszawskiej 15 sierpnia 2020 roku. – Okazało się jednak, że kosztów inwestycji znacznie nie doszacowano, różnica między kosztorysem, a zaplanowanymi środkami była zbyt duża – tłumaczy Żurkowski.

Pierwotna koncepcja obiektu była zbyt droga. Resort obrony zadeklarował na całość inwestycji 100 mln zł. Już w grudniu 2018 roku przetarg na pierwszy etap budowy zweryfikował te założenia. Na postawienie masztów oraz budowę fundamentów muzeum przewidziano w projekcie 28,3 mln zł, natomiast wykonawcy zażądali co najmniej 132,2 mln zł. – Pod znakiem zapytania stanęła całość inwestycji – podaje dyrektor MWP. Przez jakiś czas w resorcie obrony rozważano wzniesienie w Ossowie muzeum w formie pawilonu multimedialnego. Z pomysłu jednak zrezygnowano. Teraz MON wraca do koncepcji założenia memorialno-muzealnego według planów Bieleckiego, ponieważ projekt okazał się zbyt drogi, trzeba zweryfikować jego założenia i zaktualizować program inwestycji.

Pracownia DiM’84 ma maksymalnie 90 dni na opracowanie aktualizacji programu inwestycji. Jeśli projekt i jego koszt zostanie zaakceptowany w MON, w kolejne 30 dni powinien powstać projekt budowlany, a w następne 60 dni finalny projekt wykonawczy. Potem zostanie wyłoniony wykonawca robót budowlanych. – Teren, na którym ma powstać placówka, należy do Lasów Państwowych, z którymi podpisaliśmy już umowę na dzierżawę terenu wraz ze zgodą na dysponowanie nim do celów budowlanych – informuje dyrektor MWP. Dodaje, że na razie jest za wcześnie, aby podać termin otwarcia muzeum.

Kilka dni temu, minister obrony Mariusz Błaszczak podczas wywiadu w Polskim Radiu zapewnił, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej ruszy bez zwłoki. Mówił też, że jest ogromna szansa, iż powstanie ono w ciągu kilku lat. – Cieszyłoby nas, gdyby do sierpniowej rocznicy powstały w Ossowie jakieś elementy tego założenia, np. Maszty Stulecia. Natomiast czas budowy całego kompleksu szacujemy na około dwa lata – uszczegóławia Żurkowski.

AD

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~gegroza
1582470420
Jest wielkim skandalem że to muzeum nie powstało na stulecie bitwy !
43-EB-AA-69

Spadochroniarze z nowymi zadaniami
 
Żadnej kapitulacji
Sukcesy sportowców w mundurach
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Programiści w walce z koronawirusem
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Na misjach święta inne niż zwykle
Dżentelmen na poligonie
Gorąca północ
U pana Buka za piecem
As w potrzasku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Trzy cele na ścieżce
H.E.L.P. na pandemię
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Symbol wolności
Następca RPG-7
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sztuka szukania niedoskonałości
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Misje w cieniu pandemii
Strategiczny most powietrzny
Obradowała Rada Gabinetowa
Defense Without Politics
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Walka z niewidzialnym wrogiem
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
Nowy wiceminister w MON
Iran uderza w USA
Nowa misja polskich żołnierzy
Rocznica katastrofy smoleńskiej
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Miał w sobie jakiś magnes
Wirtualny dzień otwarty
Legioniści wciąż się szkolą
Prezydent: armia i pamięć
Nieoczekiwany test z gotowości
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
AMW wspiera przedsiębiorców
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Rajd porucznika „Podkowy”
PKW Orlik na półmetku
Rakiety w celu
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Sześć dekad pod wirnikiem
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Karweta znaczy marynarz
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Poprad w kolejnej jednostce
Komandosi uczą medycyny taktycznej
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Gwiezdne wojny” Reagana
Był lotnikiem lotników
Certyfikacja na „Tarczowni”
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO