moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi

Ptaki, a zwłaszcza ich stada, są zagrożeniem dla samolotów. Gdy zderzą się z maszyną, może dojść np. do uszkodzenia silnika, owiewki czy skrzydeł. – Chcemy, by F-16 bezpiecznie wykonywały zadania w powietrzu, dlatego każdego dnia razem z psami i sokołami patrolujemy teren lotniska. Odstraszamy kruki, czajki, kaczki, a nawet bociany i czaple – opowiada Paweł Domański, sokolnik z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Vera waży nieco ponad kilogram, a rozpiętość jej skrzydeł nie przekracza 60 centymetrów. To jastrząb amerykański, który od kilku miesięcy pracuje w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. – Vera jest bardzo pracowita, szybka i spostrzegawcza. Zwykle lata około 20 metrów nad ziemią, ale czasami szybuje kilkadziesiąt metrów wyżej, by z dużej wysokości strzec terenu lotniska – opowiada Paweł Domański, sokolnik z 32 BLT. W Łasku pracuje jeszcze sokół i jastrząb gołębiarz.

 

REKLAMA

Sokoli patrol

– Na lotniskach stosuje się różne metody odstraszania ptactwa, bo wiemy, że każde zderzenie ptaka z samolotem może być niebezpieczne – mówi kpt. Michał Kolad, rzecznik prasowy 32 BLT. – Na lotnisku w Łasku imitujemy dźwięki wydawane przez ptaki drapieżne, zatrudniamy też sokolnika, który pracując z ptakami i psami, płoszy zwierzynę z okolic drogi startowej – dodaje rzecznik.

Sokolnik pracuje od poniedziałku do piątku po osiem godzin w okresie jesienno-zimowym, a wiosną i latem, gdy aktywność ptaków jest większa, w pracy spędza 10 godzin. W teren rusza wyposażony w lornetkę, krótkofalówkę, tubę, przez którą imitowane są dźwięki ptaków drapieżnych, oraz smakołyki dla psów i tzw. wabidło (kawałek surowego mięsa) dla sokoła i jastrzębi. – Zaczynam pracę już po wschodzie słońca. Muszę nakarmić zwierzęta, potem po nich posprzątać, a następnie razem ruszamy na obchód terenu – opisuje Domański. – Nasz rytm pracy dostosowany jest do planowanych na każdy dzień lotów. Kilka godzin przed planowanym startem musimy oczyścić teren z ptasich intruzów – dodaje.

Każdy z drapieżników w powietrzu spędza nie więcej niż dwie godziny, potem musi mieć przerwę. – Każdy z ptaków ma inny charakter, nieco inaczej pracuje. Niektóre są porywcze, niektóre bardziej uległe. Np. jastrzębie uwielbiają czyścić brzegi lasów i na ogół latają nisko nad ziemią. Natomiast sokoły pracują w górze – opowiada Domański. Sokolnik wyjaśnia, że ani drapieżniki, ani psy nie są na lotnisku wykorzystywane do polowania. Zwierzęta otrzymują karmę od swojego przewodnika, więc same nie muszą zdobywać pożywienia. – Nie jesteśmy tu po to, by zabijać, ale by płoszyć inną zwierzynę – podkreśla sokolnik. Wyjaśnia też, że ptaki to niezwykle inteligentne zwierzęta, które trzeba płoszyć różnymi sposobami systematycznie. Nie można im odpuścić, bo w przeciwnym razie… zbudują w okolicy swoje gniazda. – Wiosną największym utrapieniem są szpaki. Dziś było ich 50 sztuk, a gdyby mnie nie widziały, to zaraz by się pojawiło 200 lub 300. Latem, gdy najczęściej kosi się trawę, też mamy dużo nieproszonych gości. Ptaki wtedy żerują, łatwiej im znaleźć różne gryzonie czy owady – dodaje. Latem zagrożeniem dla samolotów są także bociany. Podobno kilka lat temu na lotnisku w Łasku była ich plaga, a ich płoszeniem zajmowali się również żołnierze jednostki. Bociany bowiem nie boją się sokołów i jastrzębi, a jedynie psów. Czworonogi rasy border collie wypędzają intruzów, biegając wzdłuż drogi startowej i dróg kołowania.

W grupie siła

Zadaniem sokolnika jest jednak nie tylko płoszenie zwierząt, ale także obserwowanie ich aktywności w terenie. Paweł Domański prowadzi dziennik aktywności ptaków, zbiera informacje na temat założonych w pobliżu lotniska gniazd i monitoruje gospodarkę rolną w pobliżu bazy. Co miesiąc tworzy mapę, na której zaznacza miejsca, w których zagrożenie występowania ptaków jest największe. Poza tym sporządza notatki dotyczące migracji ptaków i pisze raporty ornitologiczne. Dane są następnie przesyłane do dr. Michała Skakuja, który dla Dowództwa Generalnego RSZ prowadzi Program Ograniczania Zagrożeń Środowiskowych w lotnictwie.

Sokolnika w codziennej pracy wspiera także Grupa Odstraszania Ptaków (GOP). Taki pododdział w Łasku funkcjonuje od kilku lat. – Grupa powstała po tym, jak jeden z naszych samolotów wpadł w grupę mew. Mieliśmy też wtedy na lotnisku stado bocianów, więc jeden sokolnik nie był w stanie sobie z tym wszystkim poradzić – wspomina mjr Wojciech Adamczyk, inspektor bezpieczeństwa lotów 32 BLT. – Nie bez znaczenia było także to, że sokolnik pracuje w określonych godzinach, a my korzystamy z lotniska o różnych porach dnia i nocy. Zatem płoszenie ptaków powinno odbywać się w trybie ciągłym – dodaje oficer.

W 32 Bazie stworzono więc dodatkową służbę, która zajmuje się obserwowaniem środowiska naturalnego, płoszeniem ptaków i innej zwierzyny. – Nieraz na drodze startowej mieliśmy już lisy czy sarny. Wtedy do akcji rusza GOP – mówi inspektor BL. Żołnierze przejeżdżają samochodem z włączonymi reflektorami przez drogę startową, używają armatek hukowych czy tub akustycznych. Mają latarki, lornetki oraz lasery i latawce do odstraszania ptaków. – Sokolnik, pracując z psami i drapieżnikami, porusza się pieszo. Nie jest w stanie w kilka minut dostać się na drugą stronę trzykilometrowego pasa startowego. A żołnierze Grupy Odstraszania Ptaków już tak – mówi mjr Adamczyk. Inspektor BL wyjaśnia, że statystyki prowadzone przez GOP i sokolnika dowodzą, że na terenie lotniska w Łasku jest mniej ptaków niż jeszcze kilka lat temu. – To dla nas bardzo ważne. Ptaki od lat są niezmiennym zagrożeniem dla samolotów. Mieliśmy już przypadki, że po zderzeniu samolotu z ptakiem część zwierzęcia dostała się np. do wlotu instalacji klimatyzacji. Były też przypadki, gdy ptak rozbił się o owiewkę, na wysokości głowy pilota. Takie zdarzenie, oczywiście na pewien czas, uziemia samolot. Trzeba go wyczyścić i dokładnie sprawdzić, niekiedy naprawić. Najniebezpieczniejsze jest jednak to, gdy ptak wpada do wlotu silnika. Może dojść wtedy do uszkodzenia sprężarki – zaznacza mjr Adamczyk.

Ptasie wypadki

Zderzenie z ptakami przeżył m.in. pionier lotnictwa Orville Wright. W czasie lotu pokazowego w 1905 roku na wysokości 4 metrów wpadł w ich stado. Dzisiaj, mimo rozwoju techniki, ptaki nadal są dużym zagrożeniem. Przykładem może być zdarzenie, do jakiego doszło w 2009 roku. Airbus A-320 wpadł w stado ptaków. W wyniku zderzenia zniszczone zostały dwa silniki i maszyna lądowała awaryjnie na rzece Hudson w USA. W ubiegłym roku rosyjski Airbus A321 z 233 osobami na pokładzie lądował awaryjnie bez silników na polu kukurydzy. Maszyna zderzyła się również ze stadem ptaków, które uszkodziły silniki.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. Leszczek Jóźwik

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Sztuka szukania niedoskonałości
H.E.L.P. na pandemię
Rajd porucznika „Podkowy”
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Poprad w kolejnej jednostce
Rakiety w celu
Trzy cele na ścieżce
Obradowała Rada Gabinetowa
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Terytorialsi nie stracą dodatku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Rocznica katastrofy smoleńskiej
AMW wspiera przedsiębiorców
Sukcesy sportowców w mundurach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Komandosi uczą medycyny taktycznej
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Walka z niewidzialnym wrogiem
Dżentelmen na poligonie
Następca RPG-7
Spadochroniarze z nowymi zadaniami
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Strategiczny most powietrzny
U pana Buka za piecem
PKW Orlik na półmetku
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Był lotnikiem lotników
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Miał w sobie jakiś magnes
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Karweta znaczy marynarz
Nowa misja polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Gorąca północ
Defense Without Politics
Programiści w walce z koronawirusem
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
As w potrzasku
Wirtualny dzień otwarty
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
USA nie zacznie wojny z Iranem
Na misjach święta inne niż zwykle
Iran uderza w USA
Nieoczekiwany test z gotowości
Misje w cieniu pandemii
Prezydent: armia i pamięć
Sześć dekad pod wirnikiem
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Legioniści wciąż się szkolą
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Symbol wolności
Certyfikacja na „Tarczowni”
Żadnej kapitulacji
„Gwiezdne wojny” Reagana
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO