moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie

Czołgi M1 Abrams, samobieżne haubice Paladin, bojowe wozy piechoty Bradley – to tylko część sprzętu US Army, który znalazł się w pierwszym transporcie przerzuconym do Europy na ćwiczenia „Defender Europe 20”. Statek z pojazdami na pokładzie dotarł właśnie do niemieckiego portu w Bremerhaven.

– Na pokładzie znalazło się prawie 1200 czołgów, haubic, pojazdów opancerzonych i różnego typu pojazdów kołowych. Wszystkie należą do 2 Brygady, która wchodzi w skład 3 Dywizji Piechoty z Fort Stewart w stanie Georgia – informuje mjr Traun C. Moore z biura prasowego US Army w Europie. Sprzęt wyruszył z portu Savannah. Atlantyk pokonał na pokładzie statku ARC „Endurance”. To cywilna jednostka przystosowana do przewozu samochodów osobowych. Znajduje się ona jednak na liście Morskiego Programu Bezpieczeństwa, która liczy kilkadziesiąt statków. Oznacza to, że armator musi być gotowy, by w razie potrzeby świadczyć usługi armii.

„Endurance” zawinął do portu Bremerhaven w Niemczech wczoraj. Wkrótce rozpoczął się rozładunek sprzętu. Dziś mogli się mu przyglądać zaproszeni przez Amerykanów dziennikarze. Jak tłumaczył gen. Christopher G. Cavoli, dowódca Wojsk Lądowych USA w Europie, pojazdy sprowadzają na nabrzeże wykwalifikowani kierowcy z Niemiec. To efekt umowy pomiędzy obydwoma krajami. – Sprzęt, który sprowadzamy na ćwiczenie z USA dotrze do Europy drogą morską. Natomiast większość naszych żołnierzy odbędzie podróż na pokładzie samolotów. Wyposażenie przejmą już na miejscu – wyjaśnia gen. Cavoli.

REKLAMA

Przy okazji manewrów Amerykanie planują przerzucić przez Atlantyk 20 tysięcy wojskowych. – Będą to żołnierze służby czynnej, ale też Gwardii Narodowej i Armii Rezerwowej USA – wyjaśnia gen. Cavoli. Do portów w Niemczech, Holandii czy Estonii dotrze łącznie 13 tysięcy sztuk sprzętu. Do ćwiczących dołączy dziewięć tysięcy żołnierzy US Army, którzy na co dzień służą w Europie. Podczas „Defendera” wykorzystywany będzie też amerykański sprzęt stacjonujący w europejskich składach na terenie Niemiec czy Belgii. – Dziś rozładowujemy pierwszy transport. Kolejne będą docierały do Europy sukcesywnie – zapowiada gen. Cavoli. – Ćwiczenie „Defender 20” ma udowodnić, że w krótkim czasie jesteśmy gotowi przerzucić przez ocean pokaźne siły, połączyć się z naszymi sojusznikami i przeprowadzić operację związaną z kolektywną obroną. Po zakończeniu manewrów sprzęt wróci do USA – dodaje.

Przemieszczenie amerykańskich wojsk z baz macierzystych za oceanem będzie największą tego typu operacją od ćwierć wieku. W europejskie ćwiczenia łącznie zaangażowanych zostanie niemal 37 tysięcy żołnierzy z 18 państw NATO. Jak przyznają wojskowi, „Defender” stanowi odpowiedź na współczesne zagrożenia. – Ćwiczenie oparte zostało jednak o fikcyjny scenariusz, zaś nasze działania będą miały defensywny charakter – zastrzega gen. Cavoli.

W przedsięwzięciu ważna rola przypadła niemieckiej armii. – Pierwsze z naszych zadań polega na wsparciu i zabezpieczeniu przerzutu wojsk USA. Potem nasze oddziały będą też ćwiczyć na poligonach – wyjaśnia gen. Martin Schelleis z Bundeswehry. Kiedy wydzielone do ćwiczenia amerykańskie siły znajdą się już w zachodniej Europie, ruszą na wschód. Tam w kwietniu i maju odbędzie się zasadnicza część manewrów. Główne wydarzenia rozegrają się w Polsce. Na poligonie w Drawsku Pomorskim prowadzona będzie na przykład przeprawa przez rzekę. Zadanie to będzie realizować 1 Dywizja Kawalerii Pancernej USA przy wsparciu polskiej 12 Brygady Zmechanizowanej, a także wojsk inżynieryjnych z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wsparcie z powietrza zapewni lotnictwo ze Stanów Zjednoczonych oraz Czech. Niektóre epizody „Defendera” będą odbywać się także w państwach bałtyckich, a nawet Gruzji. Polska armia wyśle na ćwiczenia dwa tysiące żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem i lotnictwem.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: US Army Europe, US Army

dodaj komentarz

komentarze


Symbol wolności
 
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Komandosi uczą medycyny taktycznej
Trzy cele na ścieżce
Defense Without Politics
Strategiczny most powietrzny
Miał w sobie jakiś magnes
Żadnej kapitulacji
H.E.L.P. na pandemię
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Karweta znaczy marynarz
Misje w cieniu pandemii
Rakiety w celu
Wirtualny dzień otwarty
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Następca RPG-7
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Legioniści wciąż się szkolą
Iran uderza w USA
Na misjach święta inne niż zwykle
USA nie zacznie wojny z Iranem
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
PKW Orlik na półmetku
Obradowała Rada Gabinetowa
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Walka z niewidzialnym wrogiem
Nowy wiceminister w MON
Sukcesy sportowców w mundurach
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
AMW wspiera przedsiębiorców
Terytorialsi nie stracą dodatku
Programiści w walce z koronawirusem
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Rajd porucznika „Podkowy”
Był lotnikiem lotników
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Dżentelmen na poligonie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nieoczekiwany test z gotowości
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Prezydent: armia i pamięć
Gorąca północ
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
„Gwiezdne wojny” Reagana
Poprad w kolejnej jednostce
Sześć dekad pod wirnikiem
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Spadochroniarze z nowymi zadaniami
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Sztuka szukania niedoskonałości
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Nowa misja polskich żołnierzy
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
U pana Buka za piecem
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
As w potrzasku
Rocznica katastrofy smoleńskiej
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO