moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy strzelały w dzień i w nocy

Natarcie przeciwnika załamało się. Jego pododdziały zaczęły się cofać. W ślad za nimi ruszył kontratak kompanii Leopardów 2A4. Taki był zarys scenariusza, który stał się podstawą do treningu kierowania ogniem. Na poligonie w Świętoszowie ćwiczyli żołnierze z 1 Batalionu Czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

– Taki sprawdzian przechodzimy średnio raz w roku. Testujemy, czy jesteśmy gotowi szybko i skutecznie przejść od obrony do kontrnatarcia – tłumaczy ppłk Krzysztof Kacperek, dowódca 1 Batalionu Czołgów, który wchodzi w skład 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Na poligon w Świętoszowie wyjechała kompania Leopardów 2A4. Żołnierze rozmieścili również stanowisko dowodzenia batalionu. Czołgistów wspomagali wojskowi z kompanii logistycznej, odpowiedzialni między innymi za transport amunicji, a także pododdział remontowy – to na wypadek, gdyby któryś z czołgów został uszkodzony, wymagał naprawy lub ewakuacji.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że batalion został zaatakowany przez nieprzyjacielskie czołgi. W pewnym momencie natarcie zostało jednak zatrzymane. Przeciwnik nie mógł przełamać obrony 1 Batalionu, poniósł bardzo duże straty i zaczął się wycofywać. Przyszedł więc odpowiedni moment, by przeprowadzić kontrnatarcie. – Zgodnie ze sztuką wojenną zadanie spoczęło na kompanii czołgów, która do tej pory stanowiła odwód sił odpierających natarcie przeciwnika – wyjaśnia ppłk Kacperek. Tak właśnie rozpoczęła się najważniejsza część ćwiczenia.

REKLAMA

– Do natarcia ruszyliśmy w dzień. Nasze załogi strzelały ostrą amunicją do celów rozmieszczonych na trzech różnych dystansach – informuje kpt. Jacek Sobański, dowódca kompanii czołgów. Pierwsze znajdowały się w odległości 12001300 metrów i imitowały czołgi, transportery opancerzone przeciwnika oraz pododdziały piechoty. Kolejne cele, mniej więcej 3,5 kilometra od prowadzących ogień Leopardów, pełniły rolę wyrzutni przeciwpancernych. Najdalsze obiekty rozmieszczone zostały w odległości 3,8 kilometra. One również imitowały czołgi. – Cele były bardzo różnorodne. Strzelaliśmy do podnoszonych pól tarczowych, ale też okopanych pojazdów – wyjaśnia kpt. Sobański.

Po wykonaniu pierwszych zadań, ogłoszona została przerwa. – Wówczas mogliśmy sprawdzić skuteczność prowadzonego przez nas ognia, omówić rezultaty samego strzelania, a także odtworzyć gotowość bojową: uzupełnić amunicję i przygotować sprzęt do dalszych działań – wymienia dowódca kompanii czołgów.

Niedługo potem Leopardy znów przystąpiły do natarcia. – Tym razem zadanie było dużo trudniejsze, ponieważ prowadziliśmy ogień w nocy. Ten element ćwiczony jest stosunkowo rzadko. Zmienił się też układ celów – wyjaśnia kpt. Sobański. W sumie trening trwał kilkanaście godzin. – Z rezultatów jesteśmy zadowoleni – zapewnia ppłk Kacperek. Podkreśla, że na poligonie żołnierze sprawdzili różne warianty prowadzenia kontrnatarcia.

1 Batalion Czołgów to jeden z trzech pododdziałów bojowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. Jako pierwszy w polskiej armii zaczął korzystać z czołgów Leopard 2A4. Pojazdy wyprodukowane w Niemczech dotarły do Polski w latach 20022003. Podstawowym uzbrojeniem czołgów są 120 milimetrowe armaty gładkolufowe. Załoga każdego Leoparda 2A4 składa się z czterech żołnierzy. Ostatnio Leopardy z 10 Brygady brały udział w międzynarodowym ćwiczeniu „Combined Resolve XIII”, które odbyło się na poligonie w Hohenfels w Bawarii.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Natalia Wawrzyniak, kpt. Monika Wywiórka

dodaj komentarz

komentarze


Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
 
Prezydent: armia i pamięć
Nieoczekiwany test z gotowości
Obradowała Rada Gabinetowa
Sześć dekad pod wirnikiem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Defense Without Politics
Misje w cieniu pandemii
Gorąca północ
Iran uderza w USA
Następca RPG-7
Rajd porucznika „Podkowy”
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Sukcesy sportowców w mundurach
Komandosi uczą medycyny taktycznej
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Spadochroniarze z nowymi zadaniami
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Poprad w kolejnej jednostce
Nowy wiceminister w MON
Symbol wolności
Sztuka szukania niedoskonałości
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Nowa misja polskich żołnierzy
Polka będzie pracować nad reformą NATO
AMW wspiera przedsiębiorców
Dżentelmen na poligonie
Karweta znaczy marynarz
PKW Orlik na półmetku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
H.E.L.P. na pandemię
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
USA nie zacznie wojny z Iranem
Programiści w walce z koronawirusem
Był lotnikiem lotników
Rocznica katastrofy smoleńskiej
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Certyfikacja na „Tarczowni”
Miał w sobie jakiś magnes
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Walka z niewidzialnym wrogiem
Legioniści wciąż się szkolą
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Strategiczny most powietrzny
Trzy cele na ścieżce
U pana Buka za piecem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Na misjach święta inne niż zwykle
Rakiety w celu
Żadnej kapitulacji
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Terytorialsi nie stracą dodatku
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
„Gwiezdne wojny” Reagana
Wirtualny dzień otwarty
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
As w potrzasku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO