moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Znamy projekt pomnika Bitwy Warszawskiej

Strzelisty 23-metrowy obelisk to projekt, który wygrał w konkursie na monument upamiętniający stulecie Bitwy Warszawskiej. Jego autorem jest architekt Mirosław Nizio wraz z zespołem. Pomnik stanie w stolicy na pl. Na Rozdrożu. Piotr Gliński, minister kultury zadeklarowali, że chce, aby udało się odsłonić monument w sierpniu tego roku w 100-lecie bitwy.

– Mam nadzieję, że ten pomnik będzie upiększał miasto i Polskę oraz będzie ważny dla naszej tożsamości narodowej – mówił Piotr Gliński, minister kultury w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie podczas ogłaszania wyników konkursu na projekt Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Rada Warszawy zdecydowała, że monumentu stanie na pl. Na Rozdrożu. Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i jedna z członków jury dodała, że sąd konkursowy zwycięską pracę wybrał niemal jednogłośnie. Zwyciężyła koncepcja pracowni Mirosława Nizio.

Zwycięski projekt ma formę strzelistego 23-metrowego obelisku skręconego przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na szczycie zostanie umieszczona data „1920”. U podnóża obelisku zaplanowano okrągłą fontannę otoczoną zielenią. Po bokach monumentu umieszczone zostaną dwa bloki tworzące rodzaj bramy. Zwycięzca konkursu, poza zaproszeniem do negocjacji nad szczegółami projektu w trybie zamówienia z wolnej ręki, otrzymał 50 tysięcy złotych nagrody. Podczas konferencji w PKiN szef resortu kultury zadeklarował chęć odsłonięcia pomnika 15 sierpnia tego roku, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej.

REKLAMA

Inwestorem pomnika jest Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. W budżecie miasta zaplanowało na niego kwotę 3 mln zł. Na razie, zgodnie z założeniami, zwycięska propozycja mieści się w tej kwocie. W czasie konferencji minister Gliński zadeklarował jednak, że w razie potrzeby ministerstwo porozumie się z miastem w celu dofinansowania inwestycji.

Do konkursu na projekt monumentu ogłoszonego przez miasto i Ministerstwo Kultury w grudniu 2019 roku dopuszczono 85 zgłoszeń, które spełniły warunki formalne. Ostatecznie wpłynęło 58 prac. Projekty ocenił 20-osobowy sąd konkursowy złożony z przedstawicieli władz miasta, resortu kultury, historyków, architektów i urbanistów. Przewodniczyła mu Marlena Happach, dyrektor miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Zadaniem uczestników było wykonanie koncepcji architektoniczno-rzeźbiarskiej pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niego, z uwzględnieniem założeń wodnych oraz zieleni. Wytyczne konkursu nie określały formy przyszłego pomnika. Koncepcja musiała jednak m.in. wpasować się pod względem architektonicznym i urbanistycznym w otoczenie i krajobraz, w tym dostosować do Osi Stanisławowskiej, będącą jednym z najważniejszych historycznych założeń Warszawy. Pomnik nie mógł też zaburzać panoramy Zamku Ujazdowskiego od strony skarpy. Z kolei zgodnie ze założeniami ideowymi upamiętnienie miało też podkreślić zjednoczenie polskiego społeczeństwa w decydującym momencie wojny polsko-bolszewickiej.

Mirosław Nizio m.in. współtworzył i zrealizował wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest też odpowiedzialny za projekt i realizację wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie oraz wraz z zespołem zdobył pierwszą nagrodę w konkursie na projekt Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Danuta Matloch / MKiDN

dodaj komentarz

komentarze


Nowy wiceminister w MON
 
Dżentelmen na poligonie
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Symbol wolności
Przed nim maszerowały żołnierskie serca
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
As w potrzasku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rakiety w celu
Walka z niewidzialnym wrogiem
Iran uderza w USA
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Strategiczny most powietrzny
Poprad w kolejnej jednostce
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Komandosi uczą medycyny taktycznej
Defense Without Politics
Gorąca północ
Sukcesy sportowców w mundurach
USA nie zacznie wojny z Iranem
Certyfikacja na „Tarczowni”
Rocznica katastrofy smoleńskiej
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Karweta znaczy marynarz
Polka będzie pracować nad reformą NATO
AMW wspiera przedsiębiorców
Żadnej kapitulacji
Spadochroniarze z nowymi zadaniami
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19
Andrzej Duda rozmawiał z żołnierzami na misjach
H.E.L.P. na pandemię
Miał w sobie jakiś magnes
„Gwiezdne wojny” Reagana
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Zawsze stawał po stronie żołnierza
Sztuka szukania niedoskonałości
U pana Buka za piecem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Obradowała Rada Gabinetowa
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Wirtualny dzień otwarty
Legioniści wciąż się szkolą
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
PKW Orlik na półmetku
Następca RPG-7
Nieoczekiwany test z gotowości
Nowa misja polskich żołnierzy
Obniżamy ceny prenumerat o połowę
Był lotnikiem lotników
Terytorialsi nie stracą dodatku
Misje w cieniu pandemii
Programiści w walce z koronawirusem
Rajd porucznika „Podkowy”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na misjach święta inne niż zwykle
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Trzy cele na ścieżce
Prezydent: armia i pamięć
Sześć dekad pod wirnikiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO