moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach

Aby zminimalizować ryzyko epidemii powodowanej przez koronawirusa, Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało o zawieszeniu działalności dydaktycznej w pięciu wojskowych uczelniach. Wszystkie zajęcia są wstrzymane od 12 do 25 marca. Dotyczy to studentów i doktorantów, ale też np. uczestników kursów. W tym czasie kształcenie może odbywać się zdalnie.

Rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni wojskowych nadzorowanych przez MON z powodu zapobiegania zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 zostało przygotowane przez resort w trybie pilnym. Ma to związek z szybko rosnącą liczbą zakażeń SARS-CoV-2. „To nadzwyczajne okoliczności, w których powinny zostać podjęte działania profilaktyczne zapobiegające rozprzestrzenianiu się tego wirusa, a przez to zmniejszające ryzyko epidemiczne. Projekt przepisów jest reakcją na sytuację kryzysową w kraju, w której znalazły się m.in. uczelnie wojskowe” – uzasadnia Ministerstwo Obrony Narodowej.

Przygotowane przepisy dotyczą w sumie pięciu Akademii: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Lotniczej w Dęblinie oraz Sztuki Wojennej w Warszawie. Na tych uczelniach od 12 do 25 marca 2020 r. działalność dydaktyczna została zawieszona. Chodzi o studia wojskowe i cywilne, podyplomowe, zajęcia doktorantów oraz inne formy kształcenia, np. różnego rodzaju szkolenia i kursy, w tym: kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia rezerw osobowych.

REKLAMA

W miarę możliwości uczelnie będą korzystać z formuły kształcenia na odległość. Tak będzie wyglądać nauka np. na WAT. – Chcemy, by nasi studenci mogli kontynuować naukę poza uczelnią i jak najmniej odczuli ograniczenia związane z panującą sytuacją. Dlatego zamierzamy w tym okresie prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, jak platforma e-learningowa. Rozważamy też inne formy, jak np. wykłady i konsultacje przez Skype’a. Zajęcia laboratoryjne zostaną zaplanowane w innym terminie – mówi Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT.

Na LAW zajęcia online mają ruszyć w poniedziałek. Na niektóre z nich studenci będą musieli obowiązkowo logować się przez internetową platformę, inne będą przeprowadzone w ramach e-learningu na podstawie przygotowanych przez nauczycieli materiałów. Szczegółowe plany studenci mają otrzymać do końca tygodnia w serwisie Verbis oraz w wiadomościach e-mail w skrzynkach uczelnianych.

Z kolei we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych studentom wojskowym wstrzymano przepustki, a wszelkie wyjścia zostały ograniczone do minimum. Uczelnia odwołała też egzaminy na trzymiesięczne studium oficerskie, które miały się odbyć.

Przepisy są na etapie uzgodnień międzyresortowych. Z uwagi jednak na sytuację wymagającą natychmiastowych działań profilaktycznych już dziś zajęcia na uczelniach nie odbywają się.

Projekt rozporządzenia został opracowany na podstawie art. 433a ustawy z 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z nim w przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu członków wspólnoty uczelni wojskowej, minister nadzorujący te uczelnie może w drodze rozporządzenia czasowo ograniczyć lub zawiesić funkcjonowanie uczelni na obszarze kraju lub jego części. To nowy przepis dodany do Prawa o szkolnictwie wyższym na podstawie Ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Strzelnice dla terytorialsów
 
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Trwała odporność terytorialsów
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Chemicy do zadań specjalnych
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie znów w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Dla odważnych i walecznych
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Świętuj z żołnierzami
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Więcej celowników z PCO dla wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Tak się zostaje prymusem
Online z mistrzami sportu
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Skok na głęboką wodę
Amerykanie odmładzają F-16
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Druga kadencja prezydenta Dudy
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Laserowa artyleria US Army
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Super Warrior w GROM-ie
F-16 kończą misję w Estonii
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Bon turystyczny także w wojsku
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Sprawdzony sojusznik
Na misjach święta inne niż zwykle
Szarża „Hallerczyka”
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek: misja
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO