moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Medycy WOT kontra COVID-19

Patrolowali granice, kontrolowali stan zdrowia podróżnych, cały czas wspierają też osoby starsze i samotne. Teraz przed żołnierzami wojsk obrony terytorialnej kolejne zadanie – zostali skierowani do pomocy pracownikom placówek medycznych przy pobieraniu wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Specjalną opieką objęli też bliskich medyków.

Operacja „Odporna wiosna” to odpowiedź żołnierzy wojsk obrony terytorialnej na zagrożenia związane z rozprzestrzeniającym się koronowirusem. W ramach akcji terytorialsi opiekują się kombatantami, transportują żywność dla podopiecznych Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritasu, a psychologowie z formacji udzielają wsparcia osobom przebywającym w kwarantannie i izolacji. Żołnierze WOT zostali także skierowani do pomocy medykom.

– W naszej formacji służą ochotnicy z wielu grup zawodowych. Są wśród nas także wykwalifikowane pielęgniarki, ratownicy medyczni czy diagności laboratoryjni. Teraz ci, którzy na co dzień nie są zaangażowani w czynny udział w walkę z COVID-19 w placówkach medycznych, zostali zaangażowani do działania w ramach „Odpornej wiosny” – mówi szer. Aneta Trzcińska z 13 Śląskiej Brygady OT, a także pielęgniarka i wykładowca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

REKLAMA

Jakie zadania wykonują terytorialsi? Szer. Trzcińska wyjaśnia, że chodzi przede wszystkim o pobieranie wymazów od osób, które miały styczność z osobami chorymi na COVID-19, wróciły z zagranicy lub mają objawy świadczące o tym, że są nosicielami koronawirusa. – Wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zgłaszają koordynatorom WOT potrzebę wsparcia, a następnie dowódca jednostki kieruje żołnierzy w dany rejon – wyjaśnia.

Żołnierze za pomocą specjalnych zestawów do pobierania materiału klinicznego w kierunku zakażeń wirusowych pozyskują wymaz z nosogardła badanej osoby. Następnie taką próbkę transportują do laboratorium, gdzie jest ona analizowana. Pobrany przez terytorialsów materiał jest przewożony w specjalnym pojemniku wypełnionym lodem, tak aby przez cały czas znajdował się w niskiej temperaturze, mniej więcej od 3 do 5 stopni Celsjusza. Zestaw transportowy, którego używają żołnierze, jest wcześniej przygotowany, odpowiednio opisany i oznaczony przez stację sanitarno-epidemiologiczną.

Terytorialsi z 12 WBOT wspierają szpital w Wągrowcu. Mierzą temperaturę i pomagają przy preselekcji pacjentów we wcześniej przygotowanych przez żołnierzy namiotach.

Jak podkreśla szer. Trzcińska, bardzo ważne jest to, aby cały proces odbył się zgodnie z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i obowiązujących procedur. – Niewłaściwe pobranie materiału może spowodować, że wynik badania będzie zafałszowany. W walce o zdrowie i życie osób, którymi się opiekujemy, nie ma ani miejsca, ani czasu na popełnianie błędów, dlatego do działania została wyselekcjonowana wykwalifikowana i przeszkolona grupa specjalistów – podkreśla. Dodaje także, że każdy żołnierz przed przystąpieniem do pracy musiał ukończyć specjalistyczne szkolenia w Wojskowym Ośrodku Medycyny Prewencyjnej oraz w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Prestiż munduru

Terytorialsi zajmują się również transportem środków ochrony indywidualnej (ŚOI) do szpitali, część z nich pomaga też przy ich produkcji, m.in. w Toruńskich Zakładach Materiałów Opatrunkowych. Ale to nie wszystko. Żołnierze objęli opieką bliskich tych, którzy na co dzień walczą o życie innych – pielęgniarek, lekarzy czy ratowników medycznych. – W związku z epidemią koronawirusa pracownicy placówek medycznych spędzają wiele godzin w pracy. Czasem, na przykład z powodu nieodpowiedzialnego zachowania pacjentów chociażby zatajenia informacji o kontaktach z osobami zarażonymi COVID-19, są też zmuszeni pozostać w szpitalnej kwarantannie. Ich rodziny w tej sytuacji nie mogą zostać pozostawione same sobie – mówi szer. Trzcińska. – Żołnierze WOT pozostają w gotowości, aby pomagać bliskim pielęgniarek, lekarzy, ratowników. Mogą dostarczyć im niezbędne leki, zrobić zakupy czy zorganizować transport – dodaje. Każdy, kto chciałby skorzystać z takiego wsparcia, powinien wypełnić formularz, który znajduje się na stronie internetowej Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Taka informacja trafi do brygady WOT, która stacjonuje w danym rejonie.

Podczas wykonywania zadań związanych z walką z wirusem, terytorialsi korzystają ze środków ochrony indywidualnej: rękawiczek, maseczek, a w razie konieczności, także z kombinezonów ochronnych. – Nasi żołnierze są nieustannie uczulani na kwestie związane z zachowaniem bezpieczeństwa. Musimy o nie dbać, bo tylko zdrowi będziemy mogli pomagać innym – podkreśla szer. Trzcińska.

Żołnierze Wojska Polskiego zostali zaangażowani do działań mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa kilkanaście dni temu. Dzisiaj w tej akcji bierze udział 5007 wojskowych, zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. 638 z nich, ramię w ramię z policjantami i pogranicznikami, patroluje tereny przygraniczne i kontroluje podróżnych. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dzięki temu tylko ostatniej nocy udało się zatrzymać 24 osoby, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Terytorialsi nie stracą dodatku
Polskie zwycięstwo w D-Day
Na wakacje z WOT
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Ratownik” od nowa
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Transportery płyną na drugi brzeg
Mercedes nie tylko do holowania
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Agent w generalskich szlifach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Białe noce podhalańczyków
Głos (z) płonącej Warszawy
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Koniec kijowskiego snu
„Anakonda” rusza na poligony
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Zwiadowcy na start
„Defender” na poligonie!
Wojsko przeciw wirusowi
Ćwiczenia z torpedą
„Harpun” do walki
MON nie wycofuje się z MSPO
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Czek i wsparcie od lotników
Trzeba rozbić to więzienie!
Generał Haller przybył w sam czas
F-16 kończą misję w Estonii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Co z tegorocznym MSPO?
Sojusznicy w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Święto żołnierzy służących na misjach
„Spartan” znów na Mazurach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Nowy wiceminister w MON
Online z mistrzami sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na misjach święta inne niż zwykle
Morskie początki „Anakondy”
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO