moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Legioniści wciąż się szkolą

Z powodu epidemii COVID-19 studenci biorący dział w programie Legia Akademicka uczą się zdalnie. Część teoretyczna szkolenia będzie trwała dłużej niż planowano. Nie wiadomo jeszcze, ilu studentów będzie mogło przystąpić do części praktycznej. Ze względu na wstrzymanie kwalifikacji wojskowej nie wszyscy ochotnicy zdążyli bowiem zdobyć orzeczenia o zdolności do służby.

Trzy tygodnie temu z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa, kierownictwo MON zdecydowało o zawieszeniu zajęć na uczelniach wojskowych. Ograniczenie dotyczy studentów i doktorantów, uczestników różnych kursów, a także studentów szkolących się w ramach MON-owskiego programu Legia Akademicka. Jest on adresowany do tych, którzy w trakcie studiów chcą przejść szkolenie i otrzymać stopień żołnierza rezerwy. W programie mogą brać udział szkoły wyższe z całej Polski.

E-learning w 80 uczelniach

Podczas nauki teorii ochotnicy Legii zazwyczaj biorą udział w wykładach na uczelniach. Tym razem jest inaczej. – Sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że harmonogram zajęć został zaburzony, a uczelnie stanęły w obliczu przestawienia się na naukę zdalną. Trochę to trwało, bo przecież nikt nie był przygotowany na taki scenariusz. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na przesunięcie terminu zakończenia etapu szkolenia teoretycznego na 17 maja – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura ds. programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”. Zgodnie z planem ten etap szkolenia miał się zakończyć w kwietniu.

REKLAMA

W kilku szkołach wyższych studenci zdążyli zakończyć część teoretyczną szkolenia jeszcze przed wybuchem epidemii. Jednak w niemal 80 uczelniach zamiast w salach wykładowych, teoretyczne podstawy wojskowego rzemiosła przyswajają teraz w domach przez komputerem. Korzystają z materiałów udostępnianych przez wykładowców, biorą udział w wideokonferencjach, oglądają filmy instruktażowo-szkoleniowe i zdalnie zdają testy z poszczególnych partii materiału. Korzystają też z interaktywnych materiałów szkoleniowych opracowanych przez centra i ośrodki szkolenia wojskowego MON. Podstawowym narzędziem wsparcia nauczania studentów LA jest platforma e-learningowa utworzona na przez Regionalne Centrum Informatyki w Krakowie.

– Sam również przygotowuję materiały i udostępniam swoim studentom. Przesłałem im też linki do filmów instruktażowych. Na razie to część teoretyczna. Ale przed studentami jeszcze zaplanowany wyjazd do jednostki i dwa egzaminy. Dziś jeszcze nie wiem, jak to zostanie rozwiązane – przyznaje Krzysztof Jarecki, koordynator LA na Politechnice Lubelskiej. Dodaje, że ten niełatwy dla wszystkich czas, studenci starają się jednak wykorzystać jak najlepiej. – Gdy z nimi rozmawiam, to podkreślam, że wysiłek, jaki włożą teraz w zdobycie wiedzy teoretycznej, zaprocentuje na praktycznym szkoleniu. Wiele więc zależy od nich samych, od ich determinacji i chęci nauki – zauważa Jarecki.

Co z orzeczeniem?

Zdany egzamin z teorii to jeden z warunków przystąpienia do kolejnego etapu szkolenia – części praktycznej. Zajęcia praktyczne studenci mają odbyć w wakacje w ramach ćwiczeń wojskowych. Jak przyznaje generał Dębczak, dziś jeszcze nie wiadomo, ilu z nich będzie mogło wziąć w niej udział. Drugim z warunków przystąpienia do szkolenia praktycznego jest bowiem wcześniejsze uzyskanie orzeczenia o zdolności do pełnienia służby wojskowej. O ile większość mężczyzn takie orzeczenie ma, bo po ukończeniu 19 lat musieli stawić się do kwalifikacji wojskowej, o tyle w przypadku kobiet, które przed komisje stają jako ochotniczki, nie jest to już takie oczywiste. Tymczasem kwalifikacja została wstrzymana 13 marca i nie każdy ochotnik, który chciał stanąć przed komisją, zdążył to zrobić. Brak takiego orzeczenia zamyka niestety drogę do kontynuacji szkolenia.

Dlatego MON, nie chcąc tracić kandydatów, zastanawia się nad powołaniem rejonowych komisji lekarskich, które wzywałyby ochotników indywidualnie. Miałoby to dotyczyć wyłącznie uczestników Legii Akademickiej oraz pełnoletnich uczniów klas wojskowych. Przedstawiciele Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej” prowadzą w tej sprawie rozmowy m.in. ze Sztabem Generalnego WP i Departamentem Wojskowej Służby Zdrowia. – Jeśli nie rozwiążemy tego w jakiś sensowny sposób, stracimy bardzo dobrych, potencjalnych kandydatów do służby. Szacunkowo może to być nawet kilkaset młodych osób. Oczywiście będą mogli podejść do badań w przyszłym roku, ale pozostaje pytanie, czy będą chcieli aż tyle czekać – mówi gen bryg. Artur Dębczak.

Legia Akademicka, czyli program ochotniczego szkolenia wojskowego, został zainaugurowany w 2017 roku. Studenci podczas części teoretycznej poznają m.in. zasady obronności i wiedzę wojskową. Po zdanym teście mogą złożyć wniosek o udział w ćwiczeniach wojskowych. Realizowane są one podczas wakacji na terenie jednostek wojskowych. Studenci zaczynają od trwającego trzy tygodnie modułu podstawowego, który kończy się egzaminem, złożeniem przysięgi wojskowej i uzyskaniem stopień szeregowego rezerwy. Ochotnicy mogą kontynuować szkolenie, by uzyskać stopień podoficerski, czyli kaprala rezerwy.

W roku akademickim 2019/2020 trwa III edycja programu Legia Akademicka. Biorą w niej udział 83 uczelnie wyższe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: legiaakademicka.pl

dodaj komentarz

komentarze


Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
 
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ćwiczenia z torpedą
F-16 kończą misję w Estonii
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
NATO walczy z koronawirusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Ratownik” od nowa
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Wojsko przeciw wirusowi
„Anakonda” rusza na poligony
Nowy wiceminister w MON
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Białe noce podhalańczyków
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na wakacje z WOT
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Głos (z) płonącej Warszawy
Agent w generalskich szlifach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
„Harpun” do walki
Obradowała Rada Gabinetowa
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Mercedes nie tylko do holowania
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Polskie porty bardziej otwarte
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Co z tegorocznym MSPO?
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Kierunek: Drawsko Pomorskie
„Spartan” znów na Mazurach
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Pracowity tydzień flotylli
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Sukcesy sportowców w mundurach
Święto żołnierzy służących na misjach
Widzieć i nie być widzianym
Na misjach święta inne niż zwykle
Specjalsi świętują
Army of Medics
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Koniec kijowskiego snu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Morskie początki „Anakondy”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
MON nie wycofuje się z MSPO
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Prawdziwi wojownicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO