moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19

Ponad 90 testów dziennie na obecność koronawirusa wykonują analitycy z mobilnego laboratorium rozpoznania biologicznego. Wojskowe laboratorium kontenerowe jest częścią Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. To jedyne tego typu pododdziały w Polsce. – Wspieramy system diagnostyczny w czasie epidemii COVID-19. Badamy próbki cywilów i żołnierzy – mówią laboranci.

Dwa tygodnie temu minister obrony Mariusz Błaszczak, mówiąc o zaangażowaniu wojska w walkę z epidemią koronawirusa, zapowiedział działanie specjalnej jednostki diagnostycznej. „Pracę rozpoczyna przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie” – napisał w mediach społecznościowych szef MON. Trwają prace nad uruchomieniem drugiego kontenerowego laboratorium.

– Mobilne laboratoria kontenerowe to wyposażenie jednego z pododdziałów Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. Centrum jest jedyną w kraju jednostką wyposażoną w taki sprzęt – mówi ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego RSZ.

REKLAMA

W mobilnych laboratoriach pracują żołnierze i cywile. Są to specjaliści m.in. z dziedziny biologii molekularnej, analityki medycznej czy epizoocjologii (epidemiologia zwierząt).

Jedno mobilne laboratorium to jeden kontener, który można przewieźć w dowolne miejsce i bardzo szybko przygotować do pracy. Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ pozyskało kontenery, które zostały wyposażone i przygotowane do działania w 2012 roku. Od tego czasu personel zatrudniony do pracy w laboratoriach mobilnych i laboratorium stacjonarnym CRESZ prowadził różnego rodzaju badania środowiskowe, m.in. dotyczące oceny ryzyka narażenia polskich żołnierzy na choroby przenoszone np. przez komary czy kleszcze. Jednak obecnie w związku z rozprzestrzeniającą się w kraju epidemią szef MON postawił Centrum nowe zadanie.

Zgodnie z decyzją ministra obrony, w czasie epidemii COVID-19 powodowanej przez wirusa SARS-CoV-2, personel wydzielony do pracy w laboratorium mobilnym jest wsparciem cywilnej służby zdrowia. Pracuje na rzecz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Bada próbki osób, od których został pobrany materiał i dostarczony do WSEE w Warszawie. Nie ma znaczenia, czy są to żołnierze czy cywile. W czasie badań specjaliści wykorzystują sprzęt do diagnostyki molekularnej, czyli aparat Real-Time PCR – CFX96 oraz urządzenia do izolacji kwasów nukleinowych. – Mamy także komory laminarne oraz wyposażenie niezbędne do klasycznej diagnostyki mikrobiologicznej. Jedno laboratorium może jednocześnie wykonać analizę 96 próbek. Takie badanie zajmuje kilka godzin – wyjaśniają pracownicy CRESZ.
W przypadku diagnozowania COVID-19 materiałem do badań jest przede wszystkim wydzielina z nosogardzieli, wymazy z gardła oraz aspiraty z różnych odcinków dróg oddechowych.

Mobilne laboratorium Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ to nie jedyna wojskowa jednostka medyczna zaangażowana w walkę z koronawirusem. Testy na obecność koronawirusa wykonuje także Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach, należący do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Wsparciem dla publicznego systemu opieki zdrowotnej są także wojskowe szpitale i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. W każdym województwie działają także wojskowe zgrupowania zadaniowe, które mogą być wsparciem dla Ministerstwa Zdrowia. Cywilna służba zdrowia może skorzystać m.in. z kilkudziesięciu pojazdów sanitarnych i busów wojskowych, 10 zespołów dezynfekcyjnych, a także z pomocy mobilnych zespołów medycznych, które tworzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. W nagłych przypadkach do dyspozycji pozostają również siły lotnictwa – samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DGRSZ, MON

dodaj komentarz

komentarze


MON nie wycofuje się z MSPO
 
Na misjach święta inne niż zwykle
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Białe noce podhalańczyków
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
„Defender” na poligonie!
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Na wakacje z WOT
Polskie zwycięstwo w D-Day
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Sojusznicy w Drawsku
„Ratownik” od nowa
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
NATO walczy z koronawirusem
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Generał Haller przybył w sam czas
Transportery płyną na drugi brzeg
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Ćwiczenia z torpedą
Polskie porty bardziej otwarte
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
„Anakonda” rusza na poligony
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
F-16 kończą misję w Estonii
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Mercedes nie tylko do holowania
Koniec kijowskiego snu
Nowa strategia z podpisem prezydenta
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Trzeba rozbić to więzienie!
Agent w generalskich szlifach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Zwiadowcy na start
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Morskie początki „Anakondy”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Głos (z) płonącej Warszawy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Obradowała Rada Gabinetowa
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Święto żołnierzy służących na misjach
Nowy wiceminister w MON
Online z mistrzami sportu
„Harpun” do walki
Czek i wsparcie od lotników
Co z tegorocznym MSPO?
„Spartan” znów na Mazurach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Terytorialsi nie stracą dodatku
Wojsko przeciw wirusowi
Kraby strzelają nad Bałtykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO