moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
H.E.L.P. na pandemię

H.E.L.P. tak nazywa się aplikacja telefoniczna i system analityczny, które opracowali naukowcy Wojskowej Akademii Technicznej oraz Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. H.E.L.P. pomoże zdiagnozować objawy infekcji wirusowej, będzie także monitorowała lokalizację użytkowników, by wskazać, gdzie możemy spotkać osobę zakażoną koronawirusem.

H.E.L.P. to akronim angielskiej nazwy Health Environment for Living in Pandemia. Tak nazywa się najnowszy wynalazek programistów Wojskowej Akademii Technicznej i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. – Opanowanie nowych zakażeń koronawirusem to wyzwanie dla całego świata. Stworzyliśmy projekt, który może pomóc ograniczyć epidemię. Mamy już prototyp portalu analitycznego i aplikacji mobilnej, które są ukierunkowane na szeroką analizę danych – wyjaśnia płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT i współautor H.E.L.P.

Aplikacja została stworzona na międzynarodowy konkurs #BuildforCovid19 Global Online Hackathon. W wzięło w nim udział ponad 18 tysięcy osób z całego świata. W sumie wpłynęło około 1500 projektów. Jak wypadł polski, dowiemy się 10 kwietnia, gdy zostaną ogłoszone wyniki rywalizacji.

REKLAMA

Co potrafi H.E.L.P.? Wszystko zaczyna się od momentu, gdy zainstalujemy aplikację na urządzeniu z systemem Android. Chwilę później H.E.L.P. poprosi użytkownika o wypełnienie ankiety diagnostycznej. Pytania dotyczą m.in. tego, gdzie dana osoba w ostatnim czasie podróżowała, czy kontaktowała się z osobami, które wróciły niedawno zza granicy, a może po prostu miała kontakt z osobą chorą na COVID-19. Aplikacja poprosi także o zmierzenie temperatury ciała, pulsu i opisanie objawów infekcji wirusowej, jeśli takie występują. Będzie można np. nagrać dźwięk swojego kaszlu. – Portal analityczny wyposażony jest w sztuczną inteligencję, która służy do analizy plików pomiarowych, np. dotyczących kaszlu i danych z ankiety. Algorytmy pozwolą ocenić, czy osoba może być zarażona koronawirusem lub czy znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka – wyjaśnia płk Chmielewski. – Zawarte w systemie algorytmy analityczne określają trasy przemieszczania się użytkownika i zapisują dane dotyczące naszej lokalizacji. I to jest największa magia tej aplikacji. System skoreluje dane wszystkich użytkowników i powie nam, czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni mogliśmy spotkać się z osobą chorą na COVID-19. Jeśli tak, to użytkownik otrzyma ostrzeżenie – tłumaczy płk Chmielewski.

To jednak nie wszystko. H.E.L.P tworzy tzw. heat mapy, czyli wskazuje miejsca, gdzie znajduje się duże zagęszczenie ludzi i można zarazić się koronawirusem. Mapy aktualizowane są na bieżąco i kolorami informują użytkowników, czy lokalizacja, w której się znajdują, jest bezpieczna czy nie. „Zielony kolor miejsca, do którego chcemy się udać oznacza, że jest ono bezpieczne, a czerwony będzie ostrzeżeniem o potencjalnym zagrożeniu” – informuje NCBC.

Żeby system zadziałał użytkownicy aplikacji muszą udostępnić dane dotyczące swojej geolokalizacji, bez konieczności logowania się lub podawania swoich personaliów. Wystarczy zgodzić się na podanie swojego położenia. Naukowcy zastrzegają jednak, że będzie się to odbywać z zachowaniem anonimowości, gdyż używane będą jedynie identyfikatory. Użytkownicy nigdy nie zobaczą danych dotyczących innych osób. Wynikiem analiz są mapy zagrożeń, wskazujące ścieżki i miejsca narażone na dużą gęstość zaludnienia lub przebywanie osób z grupy ryzyka. – Podczas przygotowania tego projektu cyberbezpieczeństwo było dla nas jednym z priorytetów, który ma przekonać do upowszechnienia społecznej odpowiedzialności użytkowników w czasie pandemii – podkreśla zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT.

Obecnie trwają prace nad usprawnieniem działania systemu. Być może za kilka tygodni aplikacja będzie gotowa i będzie można z niej korzystać. – Służba społeczeństwu to coś, co napędza nas w pracy każdego dnia. Po raz kolejny udowodniliśmy, że wojskowi programiści są w stanie w błyskawicznym tempie wspomóc tych, którzy walczą na pierwszej linii frontu, w tym przypadku służby medyczne – zaznacza płk Paweł Doniec z NCBC.

Aplikacja H.E.L.P. to nie jedyny polski projekt, który został zgłoszony w międzynarodowym hackathonie. Pracownicy Wydziału Cybernetyki WAT: kpt. Marcin Kukiełka, por. Paweł Pieczonka, por. Michał Sobolewski oraz płk Mariusz Chmielewski stworzyli aplikację społeczną COVAID. Celem tego oprogramowania jest ułatwienie społecznej pomocy sąsiedzkiej osobom, które są w izolacji, a potrzebują wsparcia w prozaicznych sprawach, np. zakupach. Aplikacja pozwala w bezpieczny sposób zlecać i nieść pomoc, ale także skorzystać z wiedzy medyków pozostających np. w kwaranntannie.

Jak działa COVAID? Z aplikacji korzystają zarówno osoby izolowane, jak i wolontariusze. System łączy ludzi w pary, by mogli tej drugiej osobie pomóc w realizacji zleconego zadania. Beneficjent zdalnie, za pomocą aplikacji, może sprawdzić, co np. zostało zakupione, a potem elektronicznie wykonać przelew i zweryfikować rzetelność wolontariusza. Aplikacja daje również możliwość wykorzystania usług telemedycznych, czyli konsultacji lekarskich udzielanych telefonicznie przez personel medyczny poddany izolacji, co zdaniem programistów ma także ułatwić pracę służby zdrowia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: cyber.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze


Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
 
MON nie wycofuje się z MSPO
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Transportery płyną na drugi brzeg
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
NATO walczy z koronawirusem
Sojusznicy w Drawsku
„Defender” na poligonie!
Mercedes nie tylko do holowania
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Trzeba rozbić to więzienie!
Morskie początki „Anakondy”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Terytorialsi nie stracą dodatku
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Obradowała Rada Gabinetowa
Online z mistrzami sportu
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Co z tegorocznym MSPO?
Białe noce podhalańczyków
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Generał Haller przybył w sam czas
Na wakacje z WOT
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Ćwiczenia z torpedą
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Agent w generalskich szlifach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Głos (z) płonącej Warszawy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
F-16 kończą misję w Estonii
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Na misjach święta inne niż zwykle
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Zwiadowcy na start
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Czek i wsparcie od lotników
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Święto żołnierzy służących na misjach
„Harpun” do walki
Wojsko przeciw wirusowi
Polskie zwycięstwo w D-Day
„Anakonda” rusza na poligony
„Spartan” znów na Mazurach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
„Ratownik” od nowa
Koniec kijowskiego snu
Amerykanie odmładzają F-16
Nowy wiceminister w MON

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO