moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rezerwiści do walki z epidemią

Ministerstwo Obrony Narodowej chce ułatwić powoływanie do wojsk obrony terytorialnej rezerwistów, którzy odeszli z armii w ostatnich dwóch latach. Takie rozwiązanie pozwoli wykorzystać kwalifikacje byłych wojskowych w walce z epidemią koronawirusa. W przypadku ochotników cywilnych do WOT nabór został wstrzymany, nadal jednak można wysyłać wnioski drogą elektroniczną.

W działania mające ograniczyć epidemię COVID-19 wojska obrony terytorialnej włączyły się ponad miesiąc temu. Formacja rozpoczęła m.in. ogólnopolską operację antykryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. W ramach akcji terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny medyków, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego. – Nasi żołnierze obecni są wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Wspierają też Policję, Straż Graniczną i służby lotniskowe – podkreśla ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy DWOT.

 

REKLAMA

Rezerwista na terytorialsa

Jak dodaje oficer, aktywne działania żołnierzy WOT w ostatnich tygodniach wpłynęły na wzrost zainteresowania terytorialną służbą wojskową. Od kilku dni przedstawiciele dowództwa i jednostek WOT odbierają mnóstwo telefonów, e-maili i wiadomości za pośrednictwem mediów społecznościowych. – Kontaktują się z nami osoby, które do tej pory nie miały żadnej styczności z wojskiem, ale również byli żołnierze, którzy deklarują chęć powrotu do służby i swoją pomoc – wyjaśnia ppłk Pietrzak.

Ze względu na sytuację kryzysową, MON postanowił wykorzystać potencjał rezerwistów. W resorcie przygotowywany jest projekt rozporządzenia, które przewiduje wprowadzenie ułatwień przy ich rekrutacji. Chodzi jednak wyłącznie o tych rezerwistów, którzy z armii odeszli w ciągu ostatnich dwóch lat.

Przedstawiciele resortu uzasadniają, że żołnierze rezerwy z racji doświadczenia wojskowego, które zdobywali niedawno, są bardzo wartościowymi kandydatami. „Wielu z nich to specjaliści, których kompetencje mogłyby zostać wykorzystane w walce z koronawirusem” – dodają autorzy projektu rozporządzenia. Najbardziej pożądane są osoby, które są medykami lub mają kwalifikacje medyczne. Ale, jak zaznacza ppłk Pietrzak, nie tylko. – Każdy, kto chce służyć, znajdzie u nas miejsce i zajęcie związane ze zwalczaniem skutków koronawirusa – mówi oficer.

Projekt zakłada, że procedura powołania byłych żołnierzy ma zostać maksymalnie uproszczona. Rezerwista nadal będzie musiał zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień, której przedstawiciele przeanalizują m.in. dokumenty, które złożył elektronicznie oraz przeprowadzą rozmowę kwalifikacyjną. Jednak rezerwiści będą wyłączeni z obowiązku wizyty w jednostce wojskowej, gdzie zazwyczaj poznawali warunki służby. Nie będą też musieli przechodzić badań psychologicznych. Ułatwienia przy naborze mają sprawić, że zwiększą się szeregi terytorialsów, którzy pozostają w gotowości do działania.

Przygotowane rozwiązania w tej sprawie mają w przyszłości dotyczyć także innych sytuacji kryzysowych w kraju.

E-deklaracja dla cywilów

Inaczej wygląda sytuacja ochotników cywilnych. W ich przypadku powołanie do służby nie jest na razie możliwe. – Ze względu na sytuację epidemiczną oraz zmianę modelu naszego funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy, nie prowadzimy kwalifikacji do służby. Ale każdy ochotnik może zgłosić swój akces poprzez e-deklarację – mówi ppłk Pietrzak. Należy ją wysłać drogą mailową na adres: rekrutacjaWOT@mon.gov.pl W zgłoszeniu trzeba podać imię i nazwisko, nr telefonu, adres e-mail, wskazać WKU właściwe dla miejsca zameldowania. – Zebrane w ten sposób dane pozwolą przyspieszyć proces rekrutacji, gdy sytuacja już się unormuje i zostanie podjęta decyzja o wznowieniu powołań do służby w WOT – wyjaśnia ppłk Pietrzak.

W wojskach obrony terytorialnej służy 25 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Aby zostać żołnierzem TSW trzeba być pełnoletnim, mieć polskie obywatelstwo, być zdrowym i niekaranym. Nie można także pełnić służby w innych rodzajach wojsk czy niektórych służbach mundurowych. Pełne wyszkolenie terytorialsa trwa trzy lata.

Paulina Glińska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
 
Żołnierze w sztafecie pomocy
Testament Polski Walczącej
Prezydent Duda jedzie do USA
Online z mistrzami sportu
Ofensywa Tuchaczewskiego
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Powstaną kolejne strzelnice
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Informacja Prasowa
Z menażką na wakacje
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Ubiory ochronne z Maskpolu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Ogromne zainteresowanie Soną
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
16 sekund Liberatora
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Groty z granatnikiem
Most do współpracy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Na misjach święta inne niż zwykle
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kim przekracza granice
Wyzwania polskiej prezydencji
Fordy, a nie Nissany
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Wojsko przeciw wirusowi
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Terytorialsi nie stracą dodatku
Prezydent z wizytą w Drawsku
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Współzawodnictwo rozwija
Kajmany na gąsienicach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Defender” – pracowity poligon saperów
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Weterani w pasiece
F-16 kończą misję w Estonii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO