moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

O ponad 2800 zł brutto wzrosła należność zagraniczna wypłacana żołnierzom służącym na misjach. Jak dotąd dodatkowe pieniądze otrzymywali wojskowi z Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Republice Środkowej Afryki. Teraz dostali je także żołnierze służący w Libanie. Podpisana przez ministra Błaszczaka decyzja już obowiązuje.

Każdy żołnierz służący na misji, poza wynagrodzeniem w kraju, otrzymuje też inne świadczenia pieniężne związane ze służbą poza granicami. To m.in. wypłacana co miesiąc tzw. należność zagraniczna. Jej wysokość zależy od stopnia etatowego przypisanego do stanowiska służbowego w polskim kontyngencie wojskowym. Ostateczna jej kwota jest iloczynem mnożnika danego stanowiska i najniższego uposażenia żołnierza zawodowego (obecnie to 4110 zł). W przypadku porucznika mnożnik wynosi 2,3 (a więc należność to 9453 zł brutto), starszego chorążego 1,95 (8014,5 zł), a starszego szeregowego 1,55 (6370,5 zł). W ostatnich latach należność ta rosła systematycznie, za każdym razem, gdy wzrastało najniższe uposażenie żołnierza zawodowego.

 

REKLAMA

Więcej pieniędzy za trudy służby

Obowiązujące przepisy dopuszczają jednak, że minister obrony narodowej może zwiększyć tę należność od 20 do 70 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego. Możliwe jest to jednak wyłącznie w sytuacji, gdy misja odbywa się w warunkach zagrożenia zdrowia lub życia żołnierzy, albo w miejscach, gdzie występują np. trudne warunki klimatyczne lub zakwaterowania. Taka zwiększona należność przysługiwała już wcześniej żołnierzom Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Afganistanie i Republice Środkowoafrykańskiej.

Teraz szef MON podpisał decyzję, która utrzymała „dodatek” dla tych kontyngentów. Jako nowość na liście pojawił się PKW w Libanie. Zgodnie z dokumentem, należności żołnierzy służący w tych czterech kontyngentach, zostały zwiększone o 70 proc. najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie, po tegorocznych podwyżkach, wynosi ono 4 110 złotych brutto, co oznacza, że należność zagraniczna zwiększyła się o 2877 zł brutto. W praktyce pułkownik otrzymuje więc niemal 15 tysięcy, porucznik ponad 11 tysięcy, a starszy szeregowy ponad 9200 zł. W przypadku kontyngentu w Libanie żołnierze otrzymali wyrównanie od października, czyli od czasu rozpoczęcia misji w tym rejonie.

Decyzja ministra dotyczy też pracowników cywilnych wykonujących zadania poza granicami kraju. W ich przypadku chodzi o wypłacany co miesiąc dodatek zagraniczny, uzależniony od wykształcenia wymaganego na danym stanowisku (średnie to 175 proc. najniższego uposażenia żołnierza, czyli 7192, 5 zł, a wyższe to 250 proc. najniższego uposażenia - 10275 zł). Podobnie jak w przypadku żołnierzy, także cywile z obu tych grup otrzymali zwiększenie zapłaty w wysokości 2877 zł brutto.

Pieniądze za patrol i dodatek wojenny

Należność zagraniczna to nie jedyne świadczenie, jakie przysługuje żołnierzom pełniącym służbę na misjach. Otrzymują oni też m.in. jednorazowy dodatek na zakup indywidualnego sprzętu i wyposażenia wojskowego, a także dodatek wojenny. Ten ostatni przysługuje za służbę w rejonach lub krajach uznanych za strefę działań wojennych. Wynosi on od 3 do 5 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego za każdy dzień pobytu w takiej strefie. Obecnie dodatek taki otrzymują żołnierze służący w PKW Irak, Afganistan i RŚA.

Poza ministrem obrony narodowej zwiększenia należności zagranicznej może też dokonać dowódca każdego z kontyngentów. Zwiększenie w wysokości od 10 do 30 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego przysługuje za realizację określonych zadań. Zgodnie z przepisami to m.in. bezpośredni udział w akcjach o charakterze bojowym, pełnienie służby patrolowej lub ochronnej oraz udział w konwojach.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
 
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Pustynna burza wokół Husajna
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Wojskowi wspierają medyków
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie zmiany w mundurówce?
Świąteczne prezenty od AMW
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sąd nad systemem
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Armia donatorów krwi
Obrady ministrów obrony NATO
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Dominatorzy biegów na orientację
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
HackYeah, czyli programiści na start!
Proobronni wspierają potrzebujących
Święto sportowców w mundurach
Piekło „Pługa”
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Komisje sejmowe o umowie z USA
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Żołnierze spieszą z pomocą
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Attention, Controlled Flight
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Kolejny dzień walki z koronawirusem
F-16 kończą misję w Estonii
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Laserowa artyleria US Army
13 medali żołnierzy na ringu
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Start w nieznane
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO