moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bieg ku pamięci zdobywców Monte Cassino

To będzie nietypowa edycja biegu poświęconego pamięci zdobywców Monte Cassino. W tym roku, z powodu epidemii COVID-19, uczestnicy imprezy zmierzą się w wersji wirtualnej zawodów. Trasę minimum 10 km będzie można pokonać w Polsce, między 18 a 31 maja. Uczestnicy biegu jednocześnie wesprą budowę memoriału generała Andersa. We Włoszech spotkają się dopiero w 2021 roku.

Początkowo “Bieg na Monte Cassino” miał się odbyć 16 maja 2020 roku. Jak w poprzednich edycjach, biegacze mieli zdobywać historyczne wzgórze. Start wytyczono w centrum Cassino, a metę u stóp klasztoru, znajdującego się na wysokości 591 metrów n.p.m. Niestety, z powodu sytuacji epidemicznej, organizatorzy – Aprocis Organizzazioni (Amatorski Związek Sportowy w Monte Cassino) i Klub Biegacza „Sporting” Międzyzdroje – przełożyli międzynarodowe zawody na maj 2021 roku.

Przygotowaniom do tegorocznego biegu towarzyszyła kampania „Polacy bohaterom Monte Cassino”. Jej celem jest budowa w centrum Cassino memoriału poświęconemu polskim zdobywcom wzgórza – żołnierzom 2 Korpusu Polskiego i ich dowódcy gen. Władysławowi Andersowi. Z inicjatywą wyszły polskie i włoskie stowarzyszenia sportowe, organizujące rocznicowe „Biegi na Monte Cassino” oraz Wojskowy Instytut Wydawniczy, który od kilku lat jest patronem medialnym tych imprez. Pomysł poparły władze miasta Cassino, a patronatem honorowym przedsięwzięcia zostało Ministerstwo Obrony Narodowej. Odsłonięcie memoriału miało się odbyć w tym roku – w ramach obchodów 76. rocznicy zdobycia słynnego wzgórza. Epidemia pokrzyżowała te plany. Według wstępnych ustaleń uroczystość została przesunięta na maj przyszłego roku. Gotowa jest już rzeźba gen. Andersa, która ma być częścią memoriału. Dlatego zdecydowano, że stanie ona tymczasowo w Międzyzdrojach. Posąg, którego autorem jest Igor Duszyński, ma być przewieziony do Włoch w kwietniu 2021 roku. Docelowo pomnik generała będzie umieszczony na tle 12 metrowego muru, na którym zostaną wyryte nazwiska 1057 żołnierzy spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

REKLAMA

1057 to także liczba pakietów startowych, jakie przygotowali organizatorzy biegu upamiętniającego Polaków poległych podczas walk na włoskim wzgórzu. Podczas rejestracji (na stronie www.wirtualny.biegmontecassino.pl) każdy zawodnik może wybrać jednego bohatera spod Monte Cassino i z jego nazwiskiem na numerze startowym wziąć udział w biegu. W tym roku odbędzie się on na wyjątkowych zasadach. Startować można wszędzie, na dowolnie wybranej trasie o długości minimum 10 km. Jedyny warunek – musi się odbyć w jednym ciągu w dowolnie wybranym dniu, pomiędzy 18 a 31 maja.

Opłata startowa wynosi 100 złotych i w całości zostanie przekazana na budowę memoriału gen. Andersa. Numer startowy zawodnicy otrzymają mailem, mogą go wydrukować i przed biegiem przypiąć do ubrania. Organizatorzy liczą na zdjęcia dokumentujące udział w imprezie (można je przesyłać na stronę wydarzenia na facebooku), ale zastrzegają, że nie jest to obowiązkowe.

Natomiast wszyscy muszą – dla potwierdzenia czasu swojego biegu i przebytego dystansu – wysłać na stronę www.wirtualny.biegmontecassino.pl do 31 maja do godz. 17, dane z urządzenia pozwalającego na pomiar czasu i przebytego dystansu. Z kolei do 2 czerwca do godz. 15 na tę samą stronę (poprzez formularz kontaktowy) trzeba przesłać pliki formatu TCX lub GPX z popularnych aplikacji typu Endomondo, Strava, Polar, Garmin, Suunto itp.

Tym razem nie poznamy nazwisk najszybszych zawodników, organizatorzy deklarują jednak, że na miano zwycięzcy zasłuży każdy, kto weźmie udział w biegu. A w nagrodę – w ciągu miesiąca od zakończenia imprezy – otrzyma pamiątkowy medal i koszulkę.

Organizatorami wirtualnego biegu ku pamięci zdobywców Monte Cassino jest Klub Biegacza „Sporting” Międzyzdroje i Wojskowy Instytut Wydawniczy. Wczoraj zostały wysłane zaproszenia do 100 000 osób z bazy zawodników związanych z imprezą „Biegnij Warszawo”, a na Facebooku utworzono wydarzenie, na którym będzie moderowany udział uczestników w biegu.

SZUS

autor zdjęć: Grafika PZ

dodaj komentarz

komentarze


„Harpun” do walki
 
„Defender” na poligonie!
Trzeba rozbić to więzienie!
Święto żołnierzy służących na misjach
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kraby strzelają nad Bałtykiem
Generał Haller przybył w sam czas
Morskie początki „Anakondy”
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie zwycięstwo w D-Day
„Ratownik” od nowa
Czek i wsparcie od lotników
Na wakacje z WOT
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Anakonda” rusza na poligony
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ćwiczenia z torpedą
Sojusznicy w Drawsku
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Online z mistrzami sportu
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Agent w generalskich szlifach
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
F-16 kończą misję w Estonii
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Koniec kijowskiego snu
NATO walczy z koronawirusem
Na misjach święta inne niż zwykle
MON nie wycofuje się z MSPO
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Nowe hełmy dla Wojska Polskiego
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Nowy wiceminister w MON
Zwiadowcy na start
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Białe noce podhalańczyków
Wojsko przeciw wirusowi
Transportery płyną na drugi brzeg
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Co z tegorocznym MSPO?
„Spartan” znów na Mazurach
Głos (z) płonącej Warszawy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Mercedes nie tylko do holowania
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Polskie porty bardziej otwarte

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO