moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomnik gen. Andersa stanął w Międzyzdrojach

Dziś, w 76. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez 2 Korpus Polski, w Międzyzdrojach stanął pomnik gen. Władysława Andersa. Rzeźba słynnego dowódcy pozostanie w Polsce prawie rok, potem zostanie przewieziona do Cassino. Tam stanie się częścią monumentu poświęconego polskim bohaterom z 2 Korpusu.

– Rozpiera nas duma, że pomnik gen. Władysław Andersa, postaci tak ważnej w polskiej historii, stoi w naszym mieście – mówi Mateusz Bobek, burmistrz Międzyzdrojów. Rzeźba z brązu przedstawiająca dowódcę 2 Korpusu Polskiego została odsłonięta w nadmorskim kurorcie w 76. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, którą wygrali polscy żołnierze pod wodzą generała.

Pomnik jest częścią monumentu, jaki ma stanąć we włoskim Cassino, by upamiętnić zwycięstwo Polaków. Jego odsłonięcie miało być częścią tegorocznej uroczystości, jednak z powodu pandemii została ona odwołana.

REKLAMA

Do czasu zakończenia we Włoszech prac nad monumentem, rzeźba gen. Andersa, którą stworzył trójmiejski artysta Igor Duszyński, będzie stała w Międzyzdrojach, mieście partnerskim Cassino. – Mój ojciec Franciszek walczył pod Monte Cassino, był amunicyjnym w 2 Korpusie, dlatego dla mnie odsłonięcie tego pomnika w naszym mieście ma podwójne znaczenie – dodaje Jan Węglorz, przewodniczący Rady Miasta Międzyzdroje. Zachęca też mieszkańców i turystów do oglądania rzeźby generała, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa związanych z epidemią.

Pomnik ustawiono w holu Międzynarodowego Domu Kultury w centrum miasta, gdzie od jutra zostanie udostępniony publiczności. Znalazła się tam też tablica informująca o projekcie memoriału. – Monument upamiętni jeden z największych triumfów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie podczas II wojny światowej – podkreśla Bogusław Mamiński, lekkoatleta, szef Klubu Biegacza „Sporting” oraz pomysłodawca budowy memoriału gen. Andersa we Włoszech.

W kwietniu 2021 roku organizatorzy chcą przekazać rzeźbę Włochom. Monument ma stanąć w centrum Cassino. Postać gen. Andersa zostanie umieszczona na tle 12-metrowego muru z marmuru. Wygrawerowane zostaną na nim nazwiska wszystkich 1057 żołnierzy spoczywających na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino. Na murze znajdzie się też, z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego, mapa i opis szlaku bojowego 2 Korpusu.

Cały czas w ramach kampanii „Polacy bohaterom Monte Cassino” można wesprzeć budowę memoriału, wpłacając na ten cel pieniądze – cegiełki. Koszt całego monumentu to około 700 tys. zł. Wpłat można dokonywać na specjalne konto Klubu Biegacza Sporting w banku BNP PARIBAS nr: 97 1600 1462 1027 3685 2000 0003 z dopiskiem „Darowizna na cele statutowe Klubu biegacza Projekt Monte Cassino”. Budowę monumentu można też wesprzeć, biorąc udział w wirtualnym biegu, z którego wpisowe w całości zostanie przeznaczone na ten cel.

Częścią przyszłorocznych obchodów rocznicowych we Włoszech będzie też „Bieg na Monte Cassino” oraz otwarcie edukacyjnej ścieżki wytyczonej z inicjatywy WIW-u, której trasa będzie biegła z centrum Cassino do polskiego cmentarza. Stanie na niej kilkanaście tablic informujących o miejscach związanych z walkami żołnierzy 2 Korpusu. – Każdy, kto ją przemierzy, pozna historię polskiego bohaterstwa w tej bitwie – podkreśla Anna Putkiewicz, redaktor naczelny portalu „Polska Zbrojna” i kwartalnika „Polska Zbrojna. Historia”. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym minister obrony Mariusz Błaszczak. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Materiały organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Akcja krwiodawstwa proobronnych
 
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Rubiny w walce z epidemią
Army of Medics
Amerykanie odmładzają F-16
„Harpun” do walki
F-16 kończą misję w Estonii
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Patrioty z polskimi przyczepami
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Ćwiczenia z torpedą
Terytorialsi nie stracą dodatku
Co z tegorocznym MSPO?
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polskie porty bardziej otwarte
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Na zakupy do sklepu AMW
Nowy wiceminister w MON
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Ostatnie prace przed „Defenderem”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Sukcesy sportowców w mundurach
Podchorążowie za sterami Bielików
Obradowała Rada Gabinetowa
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Gotowi na „Defendera”
Agent w generalskich szlifach
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Białe noce podhalańczyków
NATO walczy z koronawirusem
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Przeciwlotnicza Sona
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
MON nie wycofuje się z MSPO
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
„Spartan” znów na Mazurach
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
Prawdziwi wojownicy
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Partyzanci rozgromili ubeków
Widzieć i nie być widzianym
Specjalsi świętują
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Online z mistrzami sportu
Pracowity tydzień flotylli
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO