moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Płk Górka zadba o piątą domenę operacyjną

Powołany został nowy pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej. Jego zadaniem będzie opracowanie strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej, a także reprezentowanie resortu obrony na forach NATO czy Unii Europejskiej. Od dziś takie zadania czekają na płk. Marcina Górkę. Nominację na nowe stanowisko wręczył oficerowi Mariusz Błaszczak.

Nowy pełnomocnik to doświadczony oficer. Jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, a także NATO Defense College. Służył m.in. w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, gdzie odpowiadał za budowę zdolności polskiej armii w obszarze satelitarnego rozpoznania obrazowego. Był też jednym z inicjatorów i głównych twórców koncepcji wykorzystania w Siłach Zbrojnych RP technik satelitarnych i technologii kosmicznych w rozpoznaniu. Był też ekspertem ds. satelitarnego rozpoznania obrazowego w Sojuszniczym Dowództwie ds. Transformacji w Norfolk, gdzie odpowiadał m.in. za stworzenie strategii i doktryn regulujących wykorzystanie przez Sojusz Północnoatlantycki technologii satelitarnych w obszarze rozpoznania.

Był także głównym negocjatorem warunków przystąpienia Polski do wielonarodowego programu kosmicznego MUSIS (Multinational Space-Based Imaging System), realizowanego pod patronatem Europejskiej Agencji Obrony, a także pierwszym dowódcą Ośrodka Rozpoznania Obrazowego – pierwszej polskiej jednostki wojskowej posiadającej zdolności operacyjne w zakresie rozpoznania satelitarnego i operującej naziemnym segmentem użytkownika wojskowego.

REKLAMA

Teraz jego głównym zadaniem, jak czytamy w „Dzienniku Urzędowym”, będzie „opracowanie i implementacja resortowej strategii wykorzystania przestrzeni kosmicznej”, a także planowanie i nadzorowanie zdolności polskiej armii do „pozyskiwania satelitarnych zobrazowań ziemi, obserwacji, rozpoznania i budowy świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej, telekomunikacji satelitarnej, zabezpieczenia usług precyzyjnej nawigacji satelitarnej czy wynoszenia obiektów na orbity okołoziemskie”. Jak poinformowało MON, kluczowe będzie opracowanie rozwiązań „dotyczących wykorzystania przestrzeni kosmicznej na potrzeby poziomu polityczno-wojskowego oraz wypracowanie założeń dotyczących budowy kompetencji kosmicznych w polskim przemyśle zbrojeniowym i sektorze naukowym”.

Pełnomocnik ds. przestrzeni kosmicznej ma także reprezentować resort obrony na forach NATO, Unii Europejskiej, Europejskiej Agencji Obrony i Europejskiej Agencji Kosmicznej, a także będzie odpowiedzialny za negocjacje i przygotowywanie umów wynikających z decyzji o osiąganiu satelitarnych zdolności operacyjnych w ramach współpracy lub programów międzynarodowych. Opracowane przez płk. Górkę rekomendacje mają trafiać do szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Natomiast nadzór merytoryczny nad pracą pełnomocnika z ramienia MON-u będzie sprawował sekretarz stanu Marcin Ociepa. 

Przestrzeń kosmiczna, a także związane z nią możliwości i zagrożenia są od dawna tematem, który absorbuje przedstawicieli poszczególnych armii. Podczas szczytu NATO, który odbył się w grudniu w Londynie, sojusznicy uznali tę sferę, obok lądu, powietrza, wody i cyberprzestrzeni, za jedną z domen operacyjnych.

Pierwsze państwa, m.in. Stany Zjednoczone, zdecydowały się nawet utworzyć odrębny rodzaj wojsk, który będzie odpowiadał za działania w przestrzeni kosmicznej. O konieczności dostrzeżenia tej sfery mówił także Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Kiedy w ubiegłym roku ogłaszał „Plan modernizacji technicznej na lata 2021–2035”, zapowiedział m.in. wdrożenie programu „Obserwator”, który miałby umożliwić wojsku pozyskanie zdolności do wielopoziomowego i zintegrowanego rozpoznania satelitarnego oraz obrazowego (obecnie polska armia bazuje na zdjęciach satelitarnych pozyskanych od sojuszników). Dzięki wdrożeniu programu polskie siły zbrojne otrzymałyby satelity, mikrosatelity, samoloty rozpoznawcze, a także całą gamę dronów. Pozyskane dzięki nim informacje miałyby być gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego, a następnie wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań.

MM

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na „Defendera”
 
Na zakupy do sklepu AMW
Święto żołnierzy służących na misjach
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Widzieć i nie być widzianym
Polskie porty bardziej otwarte
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Specjalsi świętują
Sukcesy sportowców w mundurach
Nowy wiceminister w MON
Co z tegorocznym MSPO?
Podchorążowie za sterami Bielików
Agent w generalskich szlifach
Prawdziwi wojownicy
„Spartan” znów na Mazurach
Przeciwlotnicza Sona
Kontrakty na Raki i nowe mundury
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Białe noce podhalańczyków
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Granatniki dla GROM-u poszukiwane
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
MON nie wycofuje się z MSPO
Akcja krwiodawstwa proobronnych
Hełm pomoże oddychać chorym na COVID-19
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Rubiny w walce z epidemią
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Kierunek: Drawsko Pomorskie
W tym roku weterani stawiają na rehabilitację
„Harpun” do walki
Witold Pilecki: twórca konspiracji w obozie Auschwitz
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Patrioty z polskimi przyczepami
Ćwiczenia z torpedą
Pancerniacy szykują się do misji w Afganistanie
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Army of Medics
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Terytorialsi nie stracą dodatku
NATO walczy z koronawirusem
Wojsko przeciw wirusowi
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wojsko wspiera pensjonariuszy placówek opiekuńczych
Pracowity tydzień flotylli
Online z mistrzami sportu
Partyzanci rozgromili ubeków
Na misjach święta inne niż zwykle
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ostatnie prace przed „Defenderem”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO