moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na wakacje z WOT

Terytorialsi pomogą organizatorom letnich wyjazdów wypoczynkowych. Dzięki temu ryzyko transmisji koronawirusa ma zostać zminimalizowane. – Wszyscy, którzy będą pod opieką wojsk obrony terytorialnej, mają gwarancję bezpieczeństwa – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, tuż po podpisaniu decyzji angażującej WOT do działania.

Dziś w Zegrzu, gdzie stacjonuje Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję, dzięki której żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych będą mogli wspierać organizatorów wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży.

– Mamy do czynienia z epidemią koronawirusa, a także z procesem wychodzenia z tego stanu, czego dowodem jest fakt, iż restrykcje nałożone wcześniej z dnia na dzień są zdejmowane. Zależy nam na tym, aby młodzież i dzieci mogły bezpiecznie wypoczywać w czasie wakacji – mówił dziś szef MON. Dlatego żołnierze WOT będą wspierać organizatorów i wychowawców kolonii i obozów w działaniach sanitarnych, medycznych czy logistycznych. – Wszyscy, którzy będą pod opieką wojsk obrony terytorialnej, mają gwarancję bezpieczeństwa – zaznaczył. Dodał także, że działająca podczas epidemii infolinia psychologiczna WOT zmienia swój zakres działań. Teraz pod numerem 0 800 100 102 organizatorzy wyjazdów wypoczynkowych będą mogli zasięgnąć informacji, które będą dotyczyły uwarunkowań prawnych czy możliwości wsparcia ich działań przez Wojsko Polskie.

REKLAMA

Minister przypomniał także, że od samego początku epidemii w Polsce żołnierze Wojska Polskiego prowadzili działania, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspieranie służb medycznych czy Straży Granicznej, a terytorialsi zorganizowali akcję „Odporna wiosna”, w ramach której pomagali personelowi i podopiecznym domów pomocy społecznej, pobierali wymazy od osób, które mogły być nosicielami COVID-19, opiekowali się osobami starszymi i samotnymi. – Bardzo dziękuję żołnierzom za ich zaangażowanie – zwrócił się do terytorialsów. Podkreślił także, że żołnierze OT postępują zgodnie z mottem formacji „zawsze gotowi, zawsze blisko”. – Po raz kolejny udowodnili, że ich służba jest bezcenna, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa Polski i Polaków – powiedział.

Jak poinformował MON, o zaangażowanie WOT-u do działania podczas zabezpieczenia wyjazdów wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży zwróciły się do resortu obrony ministerstwa pracy, rodziny i polityki społecznej, a także edukacji narodowej. Jak zapewnił minister Błaszczak, dalsze angażowanie wojska do wspierania takich działań, jak powstrzymanie skutków epidemii będzie uzależnione od wniosków służb sanitarnych czy wojewodów. – Chodzi o to, aby skoordynować działania w skali całego kraju – podkreślił minister.

Podczas uroczystości głos zabrał także gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. – Celem naszych działań będzie ograniczenie możliwości zachorowania, transmisji koronawirusa, a w konsekwencji zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży – powiedział. Doprecyzował także, że terytorialsi będą wspierali organizatorów letniego wypoczynku dla dzieci i młodzieży w pięciu obszarach. Chodzi między innymi o szkolenia dla opiekunów i wychowawców młodzieży w zakresie bezpiecznej organizacji wypoczynku, do działania zostaną zaangażowani także medycy, którzy w razie potrzeby będą w gotowości, aby pobrać wymaz od osób, u których zaistnieje podejrzenie zarażenia COVID-19. Żołnierze zajmą się też transportem środków ochronnych i higienicznych, a psychologowie z formacji będą udzielać wsparcia psychologicznego, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Terytorialsi, wspólnie z żołnierzami wojsk operacyjnych, będą także przeprowadzać dekontaminację w miejscach i środkach transportu, w których będzie przebywała młodzież.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Rewita Rynia, MON

dodaj komentarz

komentarze


Ubiory ochronne z Maskpolu
 
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Wojsko przeciw wirusowi
Prezydent Duda jedzie do USA
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Wyjątkowy CWIX
Online z mistrzami sportu
Współzawodnictwo rozwija
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kim przekracza granice
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Z menażką na wakacje
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Prezydent z wizytą w Drawsku
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Groty z granatnikiem
Informacja Prasowa
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Terytorialsi nie stracą dodatku
Testament Polski Walczącej
Podchorążowie szkolą się na ORP „Iskra”
Amerykanie odmładzają F-16
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Polskie porty bardziej otwarte
Wyzwania polskiej prezydencji
Nowe karabinki dla specjalsów
Response to Emergency
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Powstaną kolejne strzelnice
Poprady dla zawiszaków
Weterani w pasiece
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kajmany na gąsienicach
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Fordy, a nie Nissany
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na misjach święta inne niż zwykle
Ogromne zainteresowanie Soną
F-16 kończą misję w Estonii
Żołnierze usuwają skutki powodzi
Wojskowi chemicy na „Defenderze”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO