moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów

Wyłonienie sportowych liderów i trenerów oraz upowszechnianie sztuki walki – to cel projektu „Wojownik Niezłomny”, jaki właśnie rozpoczął się w wojskach obrony terytorialnej. W pierwszym zgrupowaniu zorganizowanym w ramach projektu wzięło udział 30 terytorialsów. – Walka wręcz hartuje żołnierski charakter – mówi płk Konrad Korpowski, szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Nazwa „Wojownik Niezłomny” nawiązuje do żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy są wśród patronów wojsk obrony terytorialnej. – Definiuje ona także cechę charakteru żołnierza WOT, którą musi się wykazać, gdy przyjdzie mu walczyć w obronie lokalnej społeczności – tłumaczy płk Konrad Korpowski, pomysłodawca przedsięwzięcia i jednocześnie szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Program został opracowany z myślą o żołnierzach obrony terytorialnej. – Celem „Wojownika Niezłomnego” jest szkolenie przyszłych instruktorów walki wręcz, którzy swoją wiedzę i umiejętności przekażą podwładnym w trakcie szkoleń rotacyjnych i zajęć z wychowania fizycznego. Chciałbym, aby instruktorzy i zawodnicy w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności upowszechniali walkę wręcz, która jest jednym ze sposobów przygotowania żołnierza w czasie pokoju do działań bojowych – zauważa płk Konrad Korpowski.

REKLAMA

W Zegrzu odbyło się już pierwsze zgrupowanie (8-10 czerwca). Jego organizatorem był Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu WOT, kierowany przez płk. rez. Marka Oleszczuka i ppłk. Marka Grobla. W szkoleniu wzięło udział 30 żołnierzy-sportowców, którzy reprezentowali wszystkie brygady OT. Na treningach doskonalili oni umiejętności w kicxboxingu, boksie, brazylijskim jujitsu, judo i MMA (mixed martial arts – mieszane sztuki walki). Zajęcia prowadziło pięciu szkoleniowców. Za boks odpowiadał Piotr Luczek, kickboxing – szer. Piotr Nasulewicz (trener kadry narodowej kadetów kickboxingu), brazylijskie jujitsu – szer. pchor. Paweł Jóźwiak, judo – por. Krzysztof Ciszewski i MMA – ppor. Stanisław Ślusakowicz. – W zgrupowaniu uczestniczyli zawodnicy specjalizujący się w różnych dyscyplinach sportów walki, w tym medaliści mistrzostw świata, Europy i Polski. Trenowali m.in. ppor. Krzysztof Cieciura, st. szer. Justyna Haba, szer. Sylwester Borys, szer. Adrian Smeja i szer. Hubert Sulewski.

Płk Korpowski zapowiedział już kolejne zgrupowania. – Odbędą się w Zegrzu oraz w ośrodkach szkolenia poligonowego. Żołnierze będą ćwiczyć pod okiem najlepszej kadry trenerskiej – zapewnił oficer.

Wśród żołnierzy popularne są już podobne przedsięwzięcia: „Projekt Wojownik” czy „Wojownicy Ojczyzny”. Jednak płk Korpowski zaznacza, że nowy projekt ma nieco inną formułę. – Ich częścią wspólną jest walka wręcz natomiast podstawowe różnice są takie, że pierwszy program został opracowany dla weteranów, a drugi jest nastawiony na tworzenie ligi amatorskiej sportów walki. „Wojownik Niezłomny” jest skierowany wyłącznie do żołnierzy WOT – zaznaczył szef szkolenia w Dowództwie WOT.

Terytorialsi w sportach walki nie należą do nowicjuszy. Rywalizowali się już w ogólnopolskich zawodach dla żołnierzy i służb mundurowych. Na przykład w grudniu zeszłego roku wzięli udział w III Mistrzostwach Służb Mundurowych w Sportach Walki o Puchar Rektora-Komendanta Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Czerwcowe zgrupowanie w Zegrzu było też swoistym przeglądem kadr przed przyszłymi zawodami. Pułkownik Korpowski wierzy, że reprezentacja WOT będzie walczyć o miejsca na podium w różnych dyscyplinach sportów walki. – Obserwowałem zawodników w trakcie treningów i muszę przyznać, że ich zaangażowanie i umiejętności robią wrażenie. Ważne jest też, aby poprzez wyniki sportowe pokazali innym żołnierzom WOT, że można realizować naprawdę ambitne cele – podkreślił pułkownik. Dodał, że projekt „Wojownicy Niezłomni” związany jest też z przygotowaniem zawodników do Gali Sportów Walki o Puchar Dowódcy WOT, która odbędzie się w listopadzie 2020 roku w Zegrzu.

SZUS

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Coraz więcej chętnych do armii
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Lesson on How to Overcome Difficulties
Obrady ministrów obrony NATO
Rozejm dla prowadzenia wojny
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Laserowa artyleria US Army
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe wojskowe karetki kupione
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Urodzony żołnierz
Gotowi na trzynastą zmianę
„Gepard’ 20” na Mazurach
Miasto niezłomne składa broń
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Among Us, Allies
Amunicja z Meska
Żołnierze NATO na polskich drogach
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Szef MON ma koronawirusa
Brother from Overseas
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Jeszcze więcej OPW
Pilica – ostateczne odliczanie
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Ukraiński kurs na Zachód
Charytatywny rekord Buzdygana
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Święto sportowców w mundurach
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Zobacz wystawę o gen. Maczku
COVID-19 – zagrożenie koordynowane
Włosko-polski czołg?
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
900 tys. zł na pomoc dla kombatantów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO