moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani w pasiece

To pierwszy taki projekt w Polsce. Weterani misji zagranicznych dowiedzą się, jak opiekować się pszczołami, a także zostać producentem miodu. Pszczelarstwo może się stać nowym hobby dla byłych żołnierzy i swoistą formą terapii po trudnych doświadczeniach z misji. A niewykluczone, że w przyszłości – dodatkowym źródłem dochodu. Projekt organizuje Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa i Fundacja „Bliżej Pszczół”.

Skąd tak niecodzienny pomysł? – Opieka nad pszczołami pomaga weteranom zwalczać stres i radzić sobie z traumatycznymi przeżyciami. Systematyczność i wyciszenie potrzebne przy hodowli pszczół działają terapeutycznie – mówi Natalia Grzeszczuk, psycholog Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i koordynator projektu „Weterani dla pszczół – pszczoły dla weteranów”. Centrum przygotowało projekt wspólnie z Fundacją „Bliżej Pszczół” ze Złotokłosu koło Warszawy. – Do pomysłu zorganizowania warsztatów zainspirowały nas doświadczenia amerykańskie – tłumaczy Elwira Trytek z Fundacji. Tamtejsze badania pokazały, że hodowla pszczół dobrze wpływa na żołnierzy, relaksuje ich. Dziś pszczelarstwo jest w armii USA popularne, organizowane są kursy dla weteranów i żołnierzy, a ule stoją w niektórych wojskowych bazach!

– Udział w naszym w projekcie to nowy pomysł na pasję, sposób na spędzanie razem czasu i integrację środowiska. Ale także szansa podjęcia się trudnego, lecz niebanalnego zajęcia – podkreśla psycholog. Dodaje, że wiedza o hodowli pszczół może w przyszłości przydać się w znalezieniu nowego źródła dochodu.

REKLAMA

Lista chętnych na kurs jest już zamknięta, a zainteresowanie przekroczyło oczekiwania organizatorów. – Planowaliśmy 30 miejsc, zgłosiło się dwukrotnie więcej osób. Na szczęście fundacja obiecała, że zorganizuje szkolenie dla wszystkich – zapewnia psycholog. Dodaje, że to pierwsze takie warsztaty w Polsce, ale organizatorzy liczą na to, iż w przyszłym roku projekt będzie kontynuowany.

Jak będzie wyglądał kurs? Weteranów czeka 40 godzin szkolenia. Będą mieli zajęcia teoretyczne oraz warsztaty prowadzone przez Fundację. Wykłady w formie webinariów potrwają od początku lipca do grudnia. Uzupełnią je trzy kilkugodzinne spotkania w pasiecie w Złotokłosie. – Pokażemy uczestnikom projektu, jak wygląda współczesne pszczelarstwo, jakie są typy uli, jak się zajmować pszczołami, jak funkcjonuje pszczela rodzina, jakie prace przy ulach trzeba wykonać, jaki sprzęt jest potrzeby, jak przeprowadzać miodobranie… – wymienia Trytek.


Grafika: Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa

Jednym z kursantów będzie kpr. Marcin Pikula z 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego, weteran VIII zmiany PKW w Afganistanie. – Jakiś czas temu zainteresowałem się pszczelarstwem, dziś mam cztery ule i dzięki prowadzeniu pasieki i dbaniu o pszczoły zapominam o ciężkich przeżyciach na misjach, wyciszam się. A zbiory własnego miodu to ogromna radość – opowiada kpr. Pikula. Weteran liczy na to, że na zajęciach dowie się więcej o hodowli pszczół i rozwinie swoją pasiekę. – Taki kurs to dobry pomysł na aktywizację weteranów, a jednocześnie wsparcie rozwoju pszczelarstwa, w czasie gdy pszczoły coraz bardziej są zagrożone wyginięciem – dodaje weteran.

Projekt uzyskał dotację Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dla organizacji pozarządowych w ramach programu „Propagowanie rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnienie roli pszczół w środowisku naturalnym”.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Fundacja Bliżej Pszczół

dodaj komentarz

komentarze


Pirotechnik nie może być ryzykantem
 
Wymiana podwodnych doświadczeń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Układy ze skazą
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
PGZ będzie obecna na MSPO
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Kierunek: misja
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Chwała powstańcom
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Sześć minut w zawisie
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Więcej celowników z PCO dla wojska
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Znamy szczegóły obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Skok na głęboką wodę
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Laserowa artyleria US Army
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Bridge to Cooperation
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Wojsko przeciw wirusowi
Strzelnice dla terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kurs dla saperskich ekspertów
Polskie porty bardziej otwarte
Szturmani nie boją się ognia
Lato z czerwonym terrorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO