moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Byli specjalsi mogą wracać do służby

Jesteś byłym żołnierzem wojsk specjalnych, ale chciałbyś wrócić do służby? Teraz jest to możliwe. Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych rozpoczęło kampanię „Powrót do służby”. Jest ona skierowana przede wszystkim do emerytowanych żołnierzy tego rodzaju sił zbrojnych. Dodatkowo w szeregi specjalsów mogą wstąpić także byli żołnierze jednostek konwencjonalnych. Dotyczy to m.in. ratowników medycznych i informatyków.

– Wojska specjalne cały czas się rozwijają, dlatego poszukujemy ludzi świetnie wyszkolonych, z wysokimi kwalifikacjami. Chcemy też wyjść naprzeciw tym, którzy myślą o powrocie do zawodowej służby wojskowej – mówi płk Ryszard Jankowski, rzecznik prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. To właśnie tam opracowano założenia programu „Powrót do służby”. Oferta skierowana jest do specjalsów, którzy od przynajmniej 12 miesięcy są już na emeryturze. – Wielu żołnierzy zdecydowało się na odejście do cywila zbyt pochopnie. Niektórzy przyznają, że brakuje im wojska i adrenaliny, jaką dawała praca w jednostkach specjalnych. Chcieliby ponownie założyć mundur. Jeżeli więc pośród naszych rezerwistów są tacy, którzy rozważają powrót do armii, to jest to dobry moment – dodaje oficer.

Emerytowanym żołnierzom Dowództwo Komponentu WS stawia jednak wysokie wymagania. Kandydaci muszą być sprawni fizycznie, zmotywowani i dyspozycyjni. Żołnierze, którzy będą ubiegać się o miejsce w zespole bojowym, nie mogą mieć więcej niż 37 lat, na stanowiska zabezpieczające mogą aplikować najwyżej 40-latkowie, a pracę w sztabie dostaną ci, którzy nie przekroczyli 50.

REKLAMA

Osoby zainteresowane powrotem do czynnej służby wojskowej muszą wypełnić ankietę (znajduje się ona na stronie internetowej DKWS) i przesłać ją na adres krakowskiego dowództwa. Wybrani kandydaci wezmą udział w procesie rekrutacyjnym. – Nie będziemy stosować żadnej taryfy ulgowej. Ktoś, kto ubiega się o powrót do służby, musi prezentować taki sam poziom, jak ci, którzy cały czas służą w naszych szeregach – przyznaje rzecznik DKWS. – Dlatego też w pierwszej kolejności kandydaci będą musieli zaliczyć egzamin sprawnościowy zgodnie z normami obowiązującymi w wojskach specjalnych, oczywiście w ramach swojej normy wiekowej – dopowiada płk Jankowski.

Kandydatów będą czekać także badania psychologiczne oraz rozmowa kwalifikacyjna. Emerytowani żołnierze, którzy zdadzą wszystkie testy, zostaną przywróceni do służby, ale o tym, gdzie będą ją pełnić, zdecyduje dowódca wojsk specjalnych. – Dotychczas emerytowani żołnierze chcąc wrócić do służby, aplikowali bezpośrednio do jednostek wojskowych, ale w naszej ocenie nie było to optymalne rozwiązanie dla wojsk specjalnych. Teraz będziemy zgodnie z potrzebami jednostek i kwalifikacjami żołnierza wskazywać miejsce służby – wyjaśnia płk Jankowski. Służbę będą mogli pełnić zarówno w Dowództwie KWS, w GROM-ie, Jednostce Wojskowej Komandosów, Agacie, Nilu i Formozie.

To jednak nie wszystko. Specjalsi do wstąpienia w swoje szeregi zachęcają także byłych żołnierzy wojsk konwencjonalnych. Dotyczy to jednak wybranych specjalności wojskowych. Oferta skierowana jest przede wszystkim do ratowników medycznych i lekarzy, informatyków i łącznościowców, saperów, a także specjalistów z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia oraz specjalistów od ochrony informacji niejawnych. Kandydaci spoza WS będą musieli przejść selekcję lub kwalifikację.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Skok na głęboką wodę
PGZ będzie obecna na MSPO
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Strzelnice dla terytorialsów
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Polskie porty bardziej otwarte
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kurs dla saperskich ekspertów
Szturmani nie boją się ognia
Kierunek: misja
Znamy szczegóły obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Ukraiński kurs na Zachód
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Galicyjskie przesilenie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Sześć minut w zawisie
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Lato z czerwonym terrorem
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Wymiana podwodnych doświadczeń
JTAC – mistrz podniebnej układanki
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Więcej celowników z PCO dla wojska
Chwała powstańcom
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Układy ze skazą
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Bridge to Cooperation
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Na misjach święta inne niż zwykle
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO